https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_c05578d6089807b2adb945447_o.jpg
Ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikasının Milli Müdafiə Universitetinin rektoru professor Erhan Afyoncunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti yanvarın 23-də Müdafiə Nazirliyinin Milli Müdafiə Universitetini və onun nəzdində fəaliyyət göstərən hərbi təhsil müəssisələrini ziyarət edib.
Qonaqlara Müdafiə Nazirliyinin strukturuna daxil olan təhsil müəssisələrinin yaranma tarixi, təhsil sistemi və tədris prosesi, eləcə də elmi fəaliyyəti haqqında brifinq təqdim olunub.
Azərbaycan və Türkiyə Milli Müdafiə Universitetlərinin rəhbər heyəti arasında keçirilən görüşdə dövlətimizin başçısının hərbi təhsil sisteminin inkişafına göstərdiyi qayğıdan, Azərbaycan Ordusunda bu sahədə aparılan islahatlar, eləcə də Ordumuzun Türkiyə modelinə uyğunlaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışılıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq Fərmanı və Sərəncamı ilə Bakı, Gəncə şəhərlərində və Naxçıvan Muxtar Respublikasında yaradılan xüsusi təyinatlı hərbi kolleclərin əhəmiyyəti, eləcə də hərbi kadrlar hazırlayan təhsil müəssisələri kursantlarının sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin gənclərin hərbi xidmətə marağının əhəmiyyətli dərəcədə artmasına imkan verəcəyi qeyd olunub.
Görüşdə iki qardaş ölkənin hərbi təhsil sahəsində əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsindən söhbət açılıb, bu istiqamətdə görüləcək işlər, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_c05578d6089807b2adb945447_o.jpg
On January 23, the delegation led by the rector of the National Defense University of the Republic of Türkiye, Professor Erhan Afyoncu visited the National Defense University of the Azerbaijan Defense Ministry and its subordinate military educational institutions.
The guests were presented with a briefing on the history of educational institutions operating under the Defense Ministry, their educational system, teaching process, and scientific activities.
The meeting between the leadership of the National Defense Universities of Azerbaijan and Türkiye discussed the attention of the head of state to the development of the military educational system, the reforms carried out in the Azerbaijan Army, as well as the work done in adapting the Azerbaijan Army to the Turkish model.
The meeting emphasized the importance of the special military colleges established in Baku, Ganja and the Nakhchivan Autonomous Republic by the relevant Decree and Order of the President of the Republic of Azerbaijan, as well as the fact that the measures implemented in improving the social and living conditions of the cadets of the educational institutions will allow a significant increase in the interest of the youth in military service.
During the meeting, the further expansion of cooperation in the field of military education, the work to be done in this field, as well as a detailed exchange of views on a number of issues of common interest between the two fraternal countries were discussed.