https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_c4e49639161bccf2847434819_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Küveyt Ümmət Məclisinin Küveyt-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Məhəmməd Haif Əl-Muteyrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Spiker Sahibə Qafarova bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30 illiyinin qeyd edildiyini söyləyərək, vurğulayıb ki, bu gün ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələr yüksək səviyyədədir. Bildirilib ki, siyasi əlaqələrlə yanaşı, digər sahələrdə də əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanlar var.
Görüşdə qeyd olunub ki, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər və görüşlər müstəsna rol oynayır. Bu mənada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev ilə Küveytin Əmiri Cabir Əl-Əhməd Əs-Sabah arasında beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində keçirilən görüşlərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin əsası qoyulub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2009-cu ildə Küveytə rəsmi səfəri ilə isə iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında yeni mərhələ başlayıb.
Söhbətdə spiker Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin inkişafında parlamentlərimizin müsbət rolunu vurğulayaraq bildirib ki, parlamentlərimiz arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda yaxşı əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Xatırladılıb ki, parlament sədrləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər baş tutub. Dostluq qrupları arasında qarşılıqlı səfərlərin də müsbət dinamikası mövcuddur. Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, parlamentlərimiz beynəlxalq parlament təşkilatlarında da yaxşı əməkdaşlıq edirlər. Parlamentlərarası İttifaq və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Məclisi çərçivəsində mövcud olan əməkdaşlıq Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində də uğurla davam etdirilir.
Küveyt Ümmət Məclisinin Küveyt-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Məhəmməd Haif Əl-Muteyri xalqlarımız arasında çoxlu ortaq cəhətlərin mövcud olduğunu bildirərək, ölkəsinin Azərbaycanı yaxın ölkə hesab etdiyini qeyd edib. O, deyib ki, Azərbaycan Küveyt üçün çox mühüm ölkələrdən biridir. Məhəmməd Haif Əl-Muteyri Küveytin ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrlə yanaşı, digər sahələrdə də əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. O cümlədən, turizm sahəsində müsbət əlaqələr qurulduğunu deyən Məhəmməd Haif Əl-Muteyri Küveytdən Azərbaycana çoxlu sayda küveytli turistlərin gəldiyini bildirib.
Azərbaycanın zəngin, böyük nailiyyətlər əldə etmiş ölkə olduğunu deyən dostluq qrupunun rəhbəri vurğulayıb ki, Azərbaycan sabitlik və təhlükəsizlik baxımından dünyada seçilən ölkələrdəndir. O, Azərbaycanda irimiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyini və bu layihələrin Azərbaycana sürətli inkişaf vəd etdiyini qeyd edib. O, deyib ki, Küveyt bir sıra sahələrdə Azərbaycanın təcrübəsindən yararlana bilər.
Spiker Sahibə Qafarova isə ölkəmizin keçdiyi inkişaf yolu barədə məlumat verərək qeyd edib ki, möhtərəm Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasət nəticəsində Azərbaycan bu gün müstəqil, demokratik, hərtərəfli inkişaf edən və müstəqil xarici siyasət yürüdən ölkədir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova post-münaqişə dövründə regionda vəziyyət, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi nəhəng quruculuq və bərpa işləri barədə də məlumat verib. O, deyib ki, 30 illik işğal dövründə ermənilər bütün dini abidələrimizi, məscidlərimizi dağıdıb, təhqir ediblər. Qarabağ işğaldan azad olunduqdan sonra möhtərəm Prezident İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdən biri də bu ərazilərdə ermənilər tərəfindən dağıdılan məscidlərin bərpası olmuşdur.
Dostluq qrupunun rəhbəri Azərbaycanı öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi və suverenliyini bərpa etməsi münasibətilə təbrik edərək, deyib ki, Küveytin mövqeyi hər zaman birmənalı olub və Azərbaycanın haqlı mövqeyini hər zaman dəstəkləyib.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_c4e49639161bccf2847434819_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with the visiting delegation led by Muhammad Hayef al-Mutairi who heads the Kuwait-Azerbaijan inter-parliamentary relations group in Kuwait’s National Assembly. Having mentioned the 30th anniversary of the bilateral diplomatic relations falling due this year, Speaker Sahiba Gafarova emphasised the currently high level of the two-side political links. She said also that there were sound opportunities to further our co-operation in other areas alongside the political ties.
The exceptional role that high-level visits and talks play in the furthering of the bilateral relations was highlighted at the meeting. The foundation for the relations was laid at the meetings of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and the Emir of Kuwait Jaber Al-Ahmad Al-Sabah at international events. And as for the official visit of the President of Azerbaijan to Kuwait in 2009, it set a new stage in the development of the bilateral connections.
Speaker Sahiba Gafarova pointed up the positive role of the two parliaments in the progress of the bilateral relations, saying that our legislatures co-operated both bilaterally and on the multilateral level. Mrs Gafarova mentioned the reciprocal visits of the Heads of Parliament. There are positive dynamics in the interaction of the friendship groups, too. According to the Speaker of the Milli Majlis, our legislative assemblies also have effective co-operation under way in inter-parliamentary entities. To the co-operation in the Inter-Parliamentary Union and the Parliamentary Union of the Organisation of Islamic Co-Operation Members was added the successful collaboration under the aegis of the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network established upon the instance of the President of Azerbaijan.
The leader of the Kuwait-Azerbaijan inter-parliamentary relations friendship group in the National Assembly of Kuwait Muhammad Hayef al-Mutairi said our nations have much in common and that our country considered Azerbaijan close to itself. Besides, Azerbaijan is one of the very important countries to Kuwait. Muhammad Hayef al-Mutairi witnessed Kuwait’s interest in furthering the bilateral co-operation, and not only politically but also in other areas. Mr al-Mutairi mentioned the great numbers of Kuwaiti tourists visiting Azerbaijan as he spoke of the forming of positive links in tourism, in particular.
Azerbaijan is a wealthy country with many successes to her name, one of those states around the world that stand out for stability and security, Mr al-Mutairi continued. He touched on the large-scale projects in progress in Azerbaijan, the projects that offer our country rapid development. Besides, Kuwait could benefit from Azerbaijan’s experience in several areas.
Sahiba Gafarova who proceeded to inform the guest of the path of development of our country said that the policy pursued by the esteemed President Ilham Aliyev had made Azerbaijan an independent and democratic country that is advancing comprehensively and is set on an independent foreign political course.
Also, Sahiba Gafarova told the guest of the post-conflict situation in the region and Azerbaijan’s large-scale building and restoration work under way in the de-occupied territories where, she added, the Armenians had destroyed and desecrated all our religious sites and mosques in the 30 years of occupation. Restoring the mosques that the Armenians had demolished in those lands has always been one of the highlights on the agenda of the esteemed President Ilham Aliyev following the liberation of Garabagh, according to Speaker Gafarova.
As he congratulated Azerbaijan on the de-occupation of her lands and restoration of her sovereignty, the head of the friendship group in the Kuwaiti National Assembly remarked that the stance of his country had always been unequivocally supportive of the just cause of Azerbaijan.