https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_720dae9ef0c54c10a6a756c52_o.jpg
Energetika Nazirliyində ölkəmizin suverenliyi və azadlığı uğrunda mübarizə tarixində şərəfli yer tutan 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümü münasibətilə “20 Yanvar-Ümumxalq Hüzn Günü” adlı anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda canından keçən bütün şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edərək qanlı yanvar hadisələrini Azərbaycan xalqının yaddaşında və tarixində qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daim xatırlandığını qeyd edib. 1990-cı ilin yanvarında SSRİ qoşun hissələrinin Bakıya yeridilməsi nəticəsində ölkəmizin azadlığı uğrunda mübarizəyə qalxmış dinc sakinlərə qarşı törədilmiş vəhşiliklər və dəhşətli cinayətlərdən bəhs olunub. 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın milli kimliyini formalaşdırdığı, qəhrəmanlıq tariximizdə istiqlaliyyət uğrunda xalqımızın apardığı milli azadlıq hərəkatının zirvəsi kimi tariximizə həkk olunduğu vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, yalnız Ümummilli lider Heydər Əliyev 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra 20 Yanvar faciəsinə dövlət səviyyəsində tam siyasi-hüquqi qiymət verilib. Ulu Öndərin siyasi yolunu uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev daim şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, şəhid ailələrinin sosial məsələlərinin həll olunmasına xüsusi diqqət ayırır. Dövlət başçısının təşəbbüsləri sayəsində 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər və şəhid ailələri üçün effektiv sosial müdafiə sistemi formalaşıb.
Çıxışda o da vurğulanıb ki, 2020-ci ildə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilmiş hərbi əməliyyatların zəfərlə nəticələnməsi azadlıq uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin, o cümlədən 20 Yanvar şəhidlərinin ruhlarını şad edib, onların qisası alınıb.

An event dedicated to the 34th Anniversary of the Tragedy of 20 January was held
An event dedicated to the 34th Anniversary of the Tragedy of 20 January was held An event dedicated to the 34th Anniversary of the Tragedy of 20 January was held
On the occasion of the 34th anniversary of the tragedy of 20 January, which occupies an honorable place in the history of the struggle for the sovereignty and freedom of our country, the Ministry of Energy held a commemorative event untitled 20 January - National Mourning Day.
First, the memory of our martyrs who died for the independence of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Deputy Minister of Energy Samir Valiyev made a speech and noted that the tragedy of bloody January are always remembered as a page of heroism in the memory and history of the Azerbaijani people. In January 1990, as a result of the entering USSR troops to Baku, the atrocities and terrible crimes committed against civilians who fight for the freedom of our country were discussed. It was emphasized that the events of January 20 formed the national identity of Azerbaijan and were engraved in our history as the peak of the national liberation movement of our people for independence in our heroic history.
It was noted that only  after the return of national leader Heydar Aliyev to political power in Azerbaijanin 1993, the tragedy of 20 January received political-legal assessment at the state level. Successfully continuing the path of great leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev pays special attention to perpetuate the memory of our martyrs, strengthen the social protection of their families. Thanks to the initiatives of the Head of State, an effective social protection system has been formed for persons with disabilities and families of martyrs in connection with the events of January 20.
It was also emphasized in the speech that the triumphant outcome of the military operations carried out under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev for the liberation of our lands in 2020 gladdened the souls of our martyrs who sacrificed their lives for freedom, including the martyrs of January 20, and we avenged our martyrs.