https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_b6924d5daf775454c23a33cff_o.jpg
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi 2020-2023-cü illər ərzində “Web of Science” beynəlxalq istinad bazasında indekslənən jurnallarda dərc olunan elmi işlərin təhlilinə əsasən, Elm və Təhsil Nazirliyinə (ETN) tabe ilk 5 universitetin göstəricilərini təqdim edib.
Qrafikdən göründüyü kimi, son 4 il üzrə ən yüksək ümumi nəticə 1232 nəşrlə Bakı Dövlət Universitetinə (BDU) aiddir.
Həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) dərc olunan elmi işlərin sayına görə digər universitetlərdən əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənib.
Bu illərdə qeyd olunan ali təhsil müəssisələrinin ümumilikdə 2746 tədqiqat işi sözügedən bazaya daxil edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_b6924d5daf775454c23a33cff_o.jpg
Государственное агентство по науке и высшему образованию на основе анализа научных работ, опубликованных в журналах, индексируемых в международной базе данных Web of Science за 2020-2023 годы, представило показатели первых 5 университетов страны. Как видно из графика, самый высокий результат за последние четыре года с 1232 публикациями принадлежит Бакинскому государственному университету (БГУ).
Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности и Азербайджанский государственный экономический университет по количеству опубликованных научных работ также существенно отличались от других вузов.