Milli Müdafiə Universitetinin rektorunun elm üzrə müavini - Hərbi Elmi Tədqiqat İnstitutunun rektoru, milli təhlükəsizlik və hərb elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, general-mayor Arif Həsənov rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə birgə İran İslam Respublikasının Ali Milli Müdafiə Universitetinin rəisi general-mayor, doktor İsmayıl Əhmədi Müqəddəmin dəvəti ilə bu ölkədə səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti İran Ali Milli Müdafiə Universitetində olub. Qonaqları salamlayan general-mayor İ.Ə.Müqəddəm onları İranda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Nümayəndə heyəti İran Ali Milli Müdafiə Universitetinin elm, tədris və kitabxana bazası ilə tanış olub, onlara təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti haqqında brifinq təqdim edilib.
General-mayor A.Həsənov dəvətə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib, Milli Müdafiə Universitetinin yaranma tarixi, onun nəzdindəki hərbi təhsil müəssisələrinin əsas fəaliyyət istiqamətləri, strukturu ilə bağlı məlumat verib.
Görüşdə elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından qarşılıqlı səfərlərin və bu cür görüşlərin zəruriliyi xüsusi vurğulanıb.
Sonra Azərbaycan nümayəndə heyəti İran Müdafiə Nazirliyinin istehsal etdiyi hərbi məhsulların nümayiş olunduğu sərgi ilə tanış olub.
Səfər çərçivəsində, həmçinin İran Ordusunun Komanda və Qərargah Universiteti, İran Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının Beynəlxalq Əməkdaşlıq İdarəsi də ziyarət edilib.
Görüşlərdə ölkələrimiz arasında hərbi təhsil sahəsində maraq doğuran bir sıra məsələlərə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

Азербайджанская делегация, возглавляемая заместителем ректора Национального университета обороны по научным вопросам – ректором Военного научно-исследовательского института, доктором национальной безопасности и военных наук, доцентом, генерал-майором Арифом Гасановым, совершила визит в Иран по приглашению начальника Высшего национального университета обороны Ирана генерал-майора, доктора Исмаила Ахмади Мугаддемина.
В рамках визита азербайджанская делегация посетила Высший университет национальной обороны Ирана. Поприветствовав гостей, генерал-майор И.А.Мугаддемин выразил удовлетворение видеть их в Иране. Делегация ознакомилась с научной и учебной базами, а также библиотекой Высшего университета национальной обороны Ирана, был представлен брифинг о деятельности учебного заведения.
Поблагодарив за приглашение и оказанное гостеприимство, генерал-майор А.Гасанов проинформировал об истории и структуре Национального университета обороны, а также основных направлениях деятельности действующих при нем учебных заведений.
На встрече была особо подчеркнута важность взаимных визитов и подобных встреч с точки зрения развития сотрудничества в области науки и образования.
Затем азербайджанская делегация ознакомилась с экспозицией, на которой была представлена военная продукция, производимая Министерством обороны Ирана.
В рамках визита также были посещены Командно-штабная академия Армии Ирана и Управление международного сотрудничества Генерального штаба Вооруженных сил Ирана.
В ходе встреч стороны провели обстоятельный обмен мнениями по ряду вопросов из области военного образования, представляющих взаимный интерес.