Milli Müdafiə Universitetinin rektorunun elm üzrə müavini - Hərbi Elmi Tədqiqat İnstitutunun rektoru, milli təhlükəsizlik və hərb elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, general-mayor Arif Həsənov rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə birgə İran İslam Respublikasının Ali Milli Müdafiə Universitetinin rəisi general-mayor, doktor İsmayıl Əhmədi Müqəddəmin dəvəti ilə bu ölkədə səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti İran Ali Milli Müdafiə Universitetində olub. Qonaqları salamlayan general-mayor İ.Ə.Müqəddəm onları İranda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Nümayəndə heyəti İran Ali Milli Müdafiə Universitetinin elm, tədris və kitabxana bazası ilə tanış olub, onlara təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti haqqında brifinq təqdim edilib.
General-mayor A.Həsənov dəvətə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib, Milli Müdafiə Universitetinin yaranma tarixi, onun nəzdindəki hərbi təhsil müəssisələrinin əsas fəaliyyət istiqamətləri, strukturu ilə bağlı məlumat verib.
Görüşdə elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından qarşılıqlı səfərlərin və bu cür görüşlərin zəruriliyi xüsusi vurğulanıb.
Sonra Azərbaycan nümayəndə heyəti İran Müdafiə Nazirliyinin istehsal etdiyi hərbi məhsulların nümayiş olunduğu sərgi ilə tanış olub.
Səfər çərçivəsində, həmçinin İran Ordusunun Komanda və Qərargah Universiteti, İran Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının Beynəlxalq Əməkdaşlıq İdarəsi də ziyarət edilib.
Görüşlərdə ölkələrimiz arasında hərbi təhsil sahəsində maraq doğuran bir sıra məsələlərə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

The Azerbaijani delegation, led by the Deputy Rector of the National Defense University for Science – Rector of the Military Scientific-Research Institute, Doctor of National Security and Military Sciences, Associate Professor, Major General Arif Hasanov paid a visit to Iran at the invitation of the President of the Supreme National Defense University of Iran, Brigadier General Dr. Ismail Ahmadi Moghadam.
As part of the visit, the Azerbaijani delegation attended the Supreme National Defense University of Iran. Brigadier General Ismail Ahmadi Moghadam expressed his satisfaction with seeing the Azerbaijani delegation in his country. The delegation got acquainted with the scientific-educational bases, and the library of the Supreme National Defense University of Iran. It was presented with a briefing on the activities of the educational institution.
Major General A. Hasanov thanked the Iranian side for the invitation and hospitality. The Deputy Rector informed about the history and structure of the National Defense University, as well as the main activities of the subordinated educational institutions.
The meeting emphasized importance of mutual visits and such meetings in order to develope cooperation in the field of science and education.
Then the Azerbaijani delegation got acquainted with the exhibition, which presented military products produced by the Iranian Defense Ministry.
Within the visit the Azerbaijani delegation attended the IRGC University of Command and Staff and the International Cooperation Department of the General Staff of the Iranian Armed Forces as well.
Held meetings exchanged views on a number of issues of common interest in the field of military education.