https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_39b7f2a6aa5a230da70267b88_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Türkiyə Respublikasının Sivas Cümhuriyyət Universitetinin rektoru Alim Yıldızla görüşüb.
Rektor Elçin Babayev BDU ilə qardaş Türkiyənin ali məktəbləri arasında elm-təhsil əlaqələrinin son illər daha da intensivləşməsinin sevindirici olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, Sivas Cümhuriyyət Universiteti ilə də anlaşma memorandumu və “Erasmus+ KA 171” proqramı çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq davam edir, fizika üzrə ikili diplom proqramı hazırlanır. Rektor fizika ilə yanaşı, kompüter elmləri, biotexnologiya, kimya, riyaziyyat, ekologiya, tarix, ədəbiyyat istiqamətləri üzrə də geniş əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu xatırladıb. Qeyd edib ki, bu sahələr üzrə BDU ilə Sivas Cümhuriyyət Universiteti ortaq tədqiqatlar apara, birgə layihələr həyata keçirə bilər.
Sivas Cümhuriyyət Universitetinin rektoru Alim Yıldız da BDU ilə ortaq layihələrə, xüsusilə müəllim-tələbə mübadiləsinin, müxtəlif sahələr üzrə elmi tədqiqatların genişlənməsinə ehtiyac olduğunu bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_39b7f2a6aa5a230da70267b88_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с ректором Сивасского республиканского университета Турецкой Республики Алимом Йылдызом.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что активизация связей БГУ с вузами братской Турции радует. Он сообщил, что сотрудничество с Сивасским республиканским университетом продолжается в рамках меморандума о взаимопонимании и программы «Erasmus+ KA 171», готовится программа двойного диплома по физике. Ректор напомнил, что есть возможности для сотрудничества в области информатики, биотехнологий, химии, математики, экологии, истории и литературы. Эльчин Бабаев отметил, что БГУ и Сивасский республиканский университет могут проводить совместные исследования и реализовывать совместные проекты в этих областях.
Ректор Сивасского республиканского университета Алим Йылдыз также выразил необходимость совместных проектов с БГУ, в особенности обмен преподавателями и студентами, расширение научных исследований.