https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_99964d64dc1344487b77b6d47_o.jpg
İyulun 12-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallığa rəsmi səfəri çərçivəsində Lordlar Palatasının sədri Lord Con Makfolla görüşüb.
Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan, Lordlar Palatasının sədri ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafından məmnunluğunu ifadə edib. Görüşdə Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin Birləşmişə Krallığa ilk səfərinin münasibətlərimizin daha da dərinləşməsinə töhfə verəcəyinə inam ifadə olunub.
Birləşmiş Krallığın Azərbaycanı vacib tərəfdaş ölkə hesab etdiyi və münasibətlərimizin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyi qeyd edilərək, ölkələrimiz arasında bir çox sahələri əhatə edən əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, enerji sahəsində əməkdaşlıq iqtisadi sahədə əlaqələrin inkişafına əsaslı töhfələr verib. Söhbətdə humanitar sahədə də əlaqələrin daha dərinləşməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmiz haqqında səsləndirdiyi fikirlərə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə, Lord Con Makfola minnətdarlığını bildirərək, dost və tərəfdaş ölkələr olan Birləşmiş Krallıq və Azərbaycan arasında münasibətlərin dinamik inkişaf etdiyini bildirib. O, əlaqələrimizin hazırki yüksək səviyyəyə çatmasında yüksək səviyyəli səfərlərin, o cümlədən, Prezident İlham Əliyevin Birləşmiş Krallığa səfərlərinin əhəmiyyətli rolunu qeyd edib.
Spiker Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallıqla Azərbaycan arasında əlaqələrin iqtisadi, siyasi, humanitar, enerji sahələri ilə yanaşı digər sahələri də əhatə etdiyini bildirib. O, deyib ki, parlamentlərarası əlaqələr ölkələr arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin ən mühüm tərkib hissələrindən biridir. Biz parlament üzvləri olaraq, əlaqələrimiz daha da inkişaf etdirməkdə maraqlıyıq. Parlamentlərimiz ikitərəfli münasibətlərin inkişafında müsbət rol oynayır və qanunverici orqanlarımız arasında sıx əlaqələr qurulub. Spiker, parlamentlərimiz arasında rəhbərlik səviyyəsində ilk səfər olan bu səfərin parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsi istiqamətində mühüm nəticələr verəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri dostluq qruplarının fəaliyyətini təqdir edərək deyib ki, bu qruplar parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynaya bilər. Birləşmiş Krallıq parlamentində Azərbaycanla dostluq qrupunun ölkəmizə çoxsaylı səfərləri olduğunu qeyd edən Sahibə Qafarova xatırladıb ki, qrupun üzvləri 2021-ci ilin noyabrında Azərbaycana sonuncu səfərləri zamanı işğaldan azad edilmiş Füzuli və Şuşa şəhərlərində olublar.
Milli Məclisin sədri 2020-ci ildə Vətən müharibəsində Azərbaycanın əldə etdiyi qələbə, öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi, ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi, hazırda regionda mövcud olan yeni şərait barədə ətraflı məlumat verib. Spiker deyib ki, bu gün Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə artıq tarixin səhifələrində qalıb və Azərbaycan gələcəyə ümidlə baxır. Spiker vurğulayıb ki, Azərbaycan Ermənistana bir-birinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlanması, regionda bütün kommunikasiyaların bərpası və münaqişənin normallaşmasına gətirib çıxaracaq sülh sazişinin imzalanması barədə təklif verib. Azərbaycan regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin edilməsi üçün səylərini davam etdirir. Buna baxmayaraq, Azərbaycanın sülh sazişi üzərində işə başlamaq təklifi hələ də cavabsız qalır. Ümid edirik ki, Ermənistan bu dəfə öz öhdəliklərini yerinə yetirəcək, konstruktiv yanaşma nümayiş etdirəcək və qeyd olunan prinsiplər əsasında münasibətlərin normallaşmasına gedəcək. Çünki bu, regionda real sülh və sabitliyə nail olmağın yeganə yoludur.
Spiker qeyd edib ki, münaqişədən sonrakı dövrdə Cənubi Qafqazda yeni reallıqlar, yeni imkanlar yaranıb. Bu imkanların reallaşması regionda sülhə, təhlükəsizliyə və əməkdaşlığa töhfə verəcək. Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri Azərbaycandan keçir. Zəngəzur dəhlizinin və regionda bütün kommunikasiyaların açılması rayonun nəqliyyat potensialını xeyli artıracaq. Bu mənada ölkələrimiz nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlara malikdir.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti Vestminster Sarayı ilə tanış olub, İcmalar Palatasının iclasını müşahidə edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_99964d64dc1344487b77b6d47_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met Lord Speaker of the House of Lords John McFall as part of her official visit to the United Kingdom on 12 July.
Lord Speaker McFall greeted the leader of the Azerbaijani parliament cordially, expressed his pleasure with the progress of our inter-state and inter-parliamentary relations and said he was confident that the visit of the Chair of the Milli Majlis to the United Kingdom was going to help deepen the Azerbaijani-British relations.
Great Britain regards Azerbaijan as an important partner and gives a serious weight to furthering the relationship with it; the two countries have built the co-operation that embraces many areas whilst our energy interaction is a considerable driver of the overall progress of the bilateral relations, according to Lord McFall who proceeded to stress the need to promote the humanitarian links as well.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova thanked Lord McFall for the kind thoughts spoken of our country and the hospitality before touching upon the energetic evolution of the two friendly partner-states’ relations the currently high level of which is in many respects due to the visits of elevated status including the travels of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to the United Kingdom.
The relations encompass the economic, political, humanitarian, energy and other fields; meanwhile, the inter-parliamentary connexions constitute one of the essential components of the bilateral and multilateral relations, Sahiba Gafarova said further. We, members of parliaments, are interested in having the bilateral connexions progress further. The legislatures play a positive role in this process and close bonds have been made between them. Saying that her trip to Great Britain was the first parliamentary leadership visit in the context of our interaction, Mrs Gafarova said she hoped that this visit was going to make a substantial input to having weighty results from the developing inter-parliamentary connexions.
Speaking praisingly of the activities of the friendship groups in both legislative assemblies then, the leader of the Milli Majlis remarked that they could possibly take on an important role in promoting the inter-parliamentary ties further. The group of friendship with Azerbaijan in the British Parliament had paid many visits to our country and, during the latest one in November 2021, the group’s members also went to the de-occupied towns of Fuzuli and Shusha.
Then, Mrs Gafarova informed Lord McFall in great detail of Azerbaijan’s victory in the Patriotic War of 2020, the de-occupation of the Azerbaijani lands, the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan and the current situation in our region. It was said that the erstwhile conflict between Armenia and Azerbaijan only remained on the pages of history, as it were, and that Azerbaijan looked into the future. Mrs Gafarova stressed Azerbaijan’s having offered Armenia the signing of a peace treaty that would envisage mutual recognition of sovereignty and territorial integrity, the beginning of delimitation and demarcation of the borders, reopening of all the regional communications and normalisation of the relations. Azerbaijan continues making efforts to secure a lasting peace and stability in the region. Alas, the invitation of the Azerbaijani side to start working on a peace treaty has remained unanswered so far. One is left to hope that Armenia will honour its obligations this once, will demonstrate a constructive approach and go for normalisation of the relations upon the said principles. After all, this is the only way to tangible peace and to true stability in the region, according to Mrs Gafarova.
The post-conflict period has brought to the South Caucasus the new realia and the new opportunities and using the latter would facilitate the achievement of peace, security and co-operation in the region. The North-South and East-West transport corridors go across Azerbaijan. The launch of the Zangazur Corridor and the reopening of all the regional communications would increase the transport potential of the region greatly. In this sense, our countries have at their fingertips the most substantial transport co-operation options, according to Sahiba Gafarova.
Other matters of shared interest were talked over during the conversation, too.
Then, the parliamentary delegation led by the Chair of the Milli Majlis were shown round the Palace of Westminster and watched a session of the House of Commons.