https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_99964d64dc1344487b77b6d47_o.jpg
İyulun 12-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallığa rəsmi səfəri çərçivəsində Lordlar Palatasının sədri Lord Con Makfolla görüşüb.
Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan, Lordlar Palatasının sədri ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafından məmnunluğunu ifadə edib. Görüşdə Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin Birləşmişə Krallığa ilk səfərinin münasibətlərimizin daha da dərinləşməsinə töhfə verəcəyinə inam ifadə olunub.
Birləşmiş Krallığın Azərbaycanı vacib tərəfdaş ölkə hesab etdiyi və münasibətlərimizin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyi qeyd edilərək, ölkələrimiz arasında bir çox sahələri əhatə edən əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, enerji sahəsində əməkdaşlıq iqtisadi sahədə əlaqələrin inkişafına əsaslı töhfələr verib. Söhbətdə humanitar sahədə də əlaqələrin daha dərinləşməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmiz haqqında səsləndirdiyi fikirlərə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə, Lord Con Makfola minnətdarlığını bildirərək, dost və tərəfdaş ölkələr olan Birləşmiş Krallıq və Azərbaycan arasında münasibətlərin dinamik inkişaf etdiyini bildirib. O, əlaqələrimizin hazırki yüksək səviyyəyə çatmasında yüksək səviyyəli səfərlərin, o cümlədən, Prezident İlham Əliyevin Birləşmiş Krallığa səfərlərinin əhəmiyyətli rolunu qeyd edib.
Spiker Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallıqla Azərbaycan arasında əlaqələrin iqtisadi, siyasi, humanitar, enerji sahələri ilə yanaşı digər sahələri də əhatə etdiyini bildirib. O, deyib ki, parlamentlərarası əlaqələr ölkələr arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin ən mühüm tərkib hissələrindən biridir. Biz parlament üzvləri olaraq, əlaqələrimiz daha da inkişaf etdirməkdə maraqlıyıq. Parlamentlərimiz ikitərəfli münasibətlərin inkişafında müsbət rol oynayır və qanunverici orqanlarımız arasında sıx əlaqələr qurulub. Spiker, parlamentlərimiz arasında rəhbərlik səviyyəsində ilk səfər olan bu səfərin parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsi istiqamətində mühüm nəticələr verəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri dostluq qruplarının fəaliyyətini təqdir edərək deyib ki, bu qruplar parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynaya bilər. Birləşmiş Krallıq parlamentində Azərbaycanla dostluq qrupunun ölkəmizə çoxsaylı səfərləri olduğunu qeyd edən Sahibə Qafarova xatırladıb ki, qrupun üzvləri 2021-ci ilin noyabrında Azərbaycana sonuncu səfərləri zamanı işğaldan azad edilmiş Füzuli və Şuşa şəhərlərində olublar.
Milli Məclisin sədri 2020-ci ildə Vətən müharibəsində Azərbaycanın əldə etdiyi qələbə, öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi, ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi, hazırda regionda mövcud olan yeni şərait barədə ətraflı məlumat verib. Spiker deyib ki, bu gün Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə artıq tarixin səhifələrində qalıb və Azərbaycan gələcəyə ümidlə baxır. Spiker vurğulayıb ki, Azərbaycan Ermənistana bir-birinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlanması, regionda bütün kommunikasiyaların bərpası və münaqişənin normallaşmasına gətirib çıxaracaq sülh sazişinin imzalanması barədə təklif verib. Azərbaycan regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin edilməsi üçün səylərini davam etdirir. Buna baxmayaraq, Azərbaycanın sülh sazişi üzərində işə başlamaq təklifi hələ də cavabsız qalır. Ümid edirik ki, Ermənistan bu dəfə öz öhdəliklərini yerinə yetirəcək, konstruktiv yanaşma nümayiş etdirəcək və qeyd olunan prinsiplər əsasında münasibətlərin normallaşmasına gedəcək. Çünki bu, regionda real sülh və sabitliyə nail olmağın yeganə yoludur.
Spiker qeyd edib ki, münaqişədən sonrakı dövrdə Cənubi Qafqazda yeni reallıqlar, yeni imkanlar yaranıb. Bu imkanların reallaşması regionda sülhə, təhlükəsizliyə və əməkdaşlığa töhfə verəcək. Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri Azərbaycandan keçir. Zəngəzur dəhlizinin və regionda bütün kommunikasiyaların açılması rayonun nəqliyyat potensialını xeyli artıracaq. Bu mənada ölkələrimiz nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlara malikdir.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti Vestminster Sarayı ilə tanış olub, İcmalar Palatasının iclasını müşahidə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_99964d64dc1344487b77b6d47_o.jpg
12-го июля в рамках официального визита в Соединённое Королевство председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу со спикером Палаты лордов лордом Джоном Макфоллом.
Искренне приветствовавший руководителя азербайджанского парламента лорд Макфолл выразил удовлетворение развитием наших межгосударственных и межпарламентских отношений и сказал о своей уверенности в том, что визит председателя Милли Меджлиса в Великобританию будет способствовать дальнейшему углублению азербайджано-британских отношений.
Британия полагает Азербайджан важным партнёром и придаёт очень большое значение развитию взаимоотношений; между двумя государствами налажено сотрудничество, охватывающее множество сфер, а наше взаимодействие в энергетическом секторе основательно способствует прогрессу двусторонних связей, по словам лорда Макфолла, который подчеркнул необходимость развития связей также и в гуманитарной сфере.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выразила лорду Макфоллу признательность за добрые слова о нашей стране и за оказанное гостеприимство, прежде чем коснуться динамического развития взаимоотношений между двумя дружественными государствами-партнёрами, нынешний высокой уровень которых в значительной мере является итогом статусных визитов, в том числе, поездок президента Азербайджана Ильхама Алиева в Соединённое Королевство.
Взаимоотношения охватывают экономическую, политическую, гуманитарную, энергетическую и иные области, а межпарламентские связи являются одной из важнейших составных частей двусторонних и многосторонних сношений, сказала далее Сагиба Гафарова. Мы, члены парламентов, заинтересованы в продолжении развития связей между нашими государствами. Парламенты играют положительную роль в этом процессе, и между ними созданы тесные связи. Заметив, что её прибытие в Великобританию является первым визитом на уровне парламентского руководства в рамках наших отношений, г-жа Гафарова выразила веру в то, что данный визит очень послужит получению существенных результатов развития межпарламентских уз.
Отозвавшись затем с похвалой о деятельности групп дружбы в обоих законодательных собраниях, глава Милли Меджлиса отметила возможность принятия ими на себя важной роли в прогрессе межпарламентских связей. Группа дружбы с Азербайджаном в британском парламенте не раз посещала нашу страну; в ходе самого последнего по времени визита в ноябре 2021-го годе члены этой группы побывали в освобождённых от оккупантов городах Физули и Шуша.
Затем г-жа Гафарова подробно информировала лорда Макфолла о победе Азербайджана в Отечественной войне 2020-го года, об освобождении азербайджанских земель от оккупации, о восстановлении территориальной целостности Азербайджана и о текущей ситуации в нашем регионе. Было сказано, что былой конфликт между Арменией и Азербайджан остался на страницах истории, и что Азербайджан с надеждой смотрит в будущее. Г-жа Гафарова подчеркнула, что Азербайджан предложил Армении подписать мирный договор, предусматривающий взаимное признание суверенитета и территориальной целостности, начало делимитации и демаркации границ, восстановление всех региональных коммуникаций и нормализацию отношений. Азербайджан продолжает прилагать усилия для достижения длительного мира и стабильности в регионе. Но, невзирая на это, до сих пор остаётся без ответа приглашение азербайджанской стороны начать работу над мирным договором. Остаётся надеяться, что Армения на этот раз выполнит свои обязательства, продемонстрирует конструктивный подход и пойдёт на нормализацию отношений на отмеченных принципах – в конце концов, ведь это единственный путь к реальному миру, к действительной стабильности в регионе, подчеркнула г-жа Гафарова.
В постконфликтный период на Южном Кавказе возникли новые реальности и возможности, и использование последних поспособствует миру, безопасности и сотрудничеству в регионе. Через Азербайджан проходят транспортные коридоры Север-Юг и Восток-Запад, а сдача в эксплуатацию Зангезурского коридора и разблокирование всех коммуникацией в регионе в значительной мере повысит региональный транспортный потенциал. В этом смысле, в распоряжении наших стран – существенные возможности сотрудничества в транспортной сфере, по словам Сагибы Гафаровой.
Во время беседы состоялся обмен мнениями и на иные темы, представляющие взаимный интерес.
Затем возглавляемая председателем Милли Меджлиса парламентская делегация ознакомилась с Вестминстерским дворцом и наблюдала за заседанием Палаты общин.