https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_cf90db2b8d77820b302538047_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallığa rəsmi səfəri çərçivəsində iyulun 12-də bu ölkənin İcmalar Palatasının sədri Ser Lindsi Hoylla görüşüb.
Azərbaycan parlament sədrinin səfərinin şərəfinə Birləşmiş Krallıq parlamentinin qarşısında Azərbaycan Respublikası dövlət bayrağı dalğalandırılıb.
Milli Məclisin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Ser Lindsi Hoyl ölkəsinin Azərbaycan parlament rəhbərinin bu səfərinə böyük əhəmiyyət verdiyini bildirib. O, ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu qeyd edərək, bu illər ərzində Birləşmiş Krallıqla Azərbaycan arasında uğurlu tərəfdaşlığın qurulduğunu söyləyib.
Ser Lindsi Hoyl Birləşmiş Krallığın Azərbaycanla münasibətlərin daha da dərinləşməsində maraqlı olduğunu bildirərək, parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın da daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu səfərin Azərbaycan Milli Məclisinin sədri səviyyəsində Birləşmiş Krallığa ilk səfər olduğunu diqqətə çatdırıb. O, bu səfərin ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Ölkələrimizin dost və tərəfdaş olduğunu bildirən parlamentin sədri qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulduğu ötən 30 il ərzində siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə qarşılıqlı etimada və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlıq dinamik inkişaf edib. O, deyib ki, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər, görüşlər müstəsna rol oynayır. Bu baxımdan Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Birləşmiş Krallığa səfərlərini xüsusi qeyd edən Milli Məclisin sədri bunun siyasi münasibətlərin yüksək səviyyəsinin göstəricisi olduğunu söyləyib.
Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin münasibətlərimizin əsas komponentlərindən birini təşkil etdiyini diqqətə çatdıran Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Birləşmiş Krallıq Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından biridir. Azərbaycanda 600-ə yaxın Britaniya şirkəti qeydiyyatdan keçib və bu, bizim iqtisadi tərəfdaşlığımızın şaxələndirilməsinin müsbət əlamətidir. Görüşdə həmçinin enerji sahəsində əlaqələrin də yüksək səviyyəsi qeyd olunaraq, BP şirkətinin neft və qaz hasilatında Azərbaycanın etibarlı tərəfdaşı olduğu vurğulanıb. Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizinin də həyata keçirilməsində Birləşmiş Krallığın siyasi dəstəyini hər zaman hiss edib. Bərpa olunan enerji sahəsində də fəal əməkdaşlıq mövcuddur.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizdə parlamentarizmin tarixi ötən əsrin əvvəllərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin və onun parlamentinin yarandığı 1918-ci ildən başlayır. Bu, müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olub. Həmin il əksər Qərb ölkələrini qabaqlayan Azərbaycan qadınlara səsvermə hüququ vermiş və bütün etnik qruplara parlamentdə təmsil olunmaq imkanı yaradılıb.
Görüşdə parlamentlərarası əlaqələrin ölkələr arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin ən mühüm hissələrindən biri olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, xalqlarımız arasında qarşılıqlı hörmət, dostluq münasibətləri mövcuddur. Azərbaycan parlamenti bu əlaqələri daha gücləndirmək əzmindədir. Hazırda qanunverici orqanlarımız ikitərəfli münasibətlərin inkişafına müsbət töhfələr verir. Hər iki ölkənin parlamentlərində dostluq qruplarının fəaliyyəti təqdirəlayiqdir. Spiker deyib ki, müntəzəm görüşlər, dialoq və fikir mübadiləsi, dostluq qrupları arasında təmaslar parlamentlər arasında körpü rolunu oynaya bilərlər. Parlament komitələri vasitəsilə qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi müsbət nəticələr verə bilər. Həmçinin komitələrimiz hüquqi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə qanunvericilik fəaliyyətində təcrübə mübadiləsi üçün əməkdaşlıq edə bilərlər.
Görüşdə İcmalar Palatasının sədrinə Cənubi Qafqaz regionunda mövcud vəziyyət və Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh perspektivləri barədə məlumat verən Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan 2020-ci ildə Vətən müharibəsində qələbə qazanaraq, öz ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalına son qoyub və ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Azərbaycan özü BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin və digər beynəlxalq hüquqi sənədlərin tələblərinin icrasını təmin edib. Bu gün Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə artıq mövcud deyil və tarixin səhifələrində qalıb.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, işğal illərində Ermənistan Azərbaycanın bütün şəhər və kəndlərini qəsdən dağıdıb, tarixi, mədəni və dini abidələrimizi vandalizmə məruz qoyub, məscidlərimiz, müqəddəs yerlərimiz təhqir olunub. Bu gün isə Azərbaycan öz imkanları hesabına bu ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə başlayıb. Hazırda işğal zamanı dağılmış bütün infrastruktur bərpa olunur. “Yaşıl enerji” zonası elan edilmiş Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yeni şəhər və kəndlər salınır. Artıq bu il keçmiş məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtmasına başlanılacaq. Amma təəssüflər olsun ki, bu işlərdə ən mühüm problemlərdən biri Ermənistanın işğal zamanı ərazilərə çoxlu sayda mina qoymasıdır. 10 noyabr 2020-ci il tarixindən etibarən mina partlayışları nəticəsində 210-dan çox mülki şəxs və hərbçi həlak olub və yaralanıb. Azərbaycan dünyanın ən çox minalanmış ölkələrindən biri olsa da, minatəmizləmə fəaliyyətində hələ də ən az beynəlxalq dəstək alan ölkələrdən biridir. Milli Məclisin sədri Birləşmiş Krallıq şirkətlərinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində minaların təmizlənməsinə verdiyi töhfəni və bu ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa, quruculuq işlərində iştirakı xüsusi qeyd edib.
Spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, münaqişədən sonrakı dövrdə Cənubi Qafqazda yeni reallıqlar, yeni imkanlar yaranıb. Bu imkanların reallaşması regionda sülhə, təhlükəsizliyə və əməkdaşlığa töhfə verəcək. Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri Azərbaycandan keçir. Azərbaycan artıq nəqliyyat infrastrukturuna çox böyük maliyyə vəsaiti ayırıb. Zəngəzur dəhlizinin və regionda bütün kommunikasiyaların açılması rayonun nəqliyyat potensialını xeyli artıracaq. Sahibə Qafarova deyib ki, regionun nəqliyyat infrastrukturunun, o cümlədən, Zəngəzur dəhlizinin açılması regionda inkişafa, sabitliyə töhfə verməklə yanaşı, blokada şəraitində yaşayan Ermənistanın özünə də fayda verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_cf90db2b8d77820b302538047_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a conversation with Speaker of the House of Commons of the British Parliament Sir Lindsay Hoyle on 12 July as part of her current official visit to the United Kingdom.
The flag of our country was hoisted in front of the Houses of Parliament in honour of the arrival of the leader of the Azerbaijani parliament.
Welcoming the Chair of the Milli Majlis, the Speaker of the House of Commons mentioned the great weight the UK attached to the arrival of the leader of the Azerbaijani parliament. The bilateral diplomatic relations that have turned thirty years have seen a successful co-operation arranged with success, according to Sir Lindsay who spoke of Great Britain’s interest in making the relations deeper. It is important that the co-operation between our legislatures should continue progressing, in his opinion.
Thanking for the generous hospitality extended to the Azerbaijani parliamentary delegation, Sahiba Gafarova told Sir Lindsay that that was her first arrival in the UK as Chair of the Milli Majlis, saying then that she believed the visit would serve to strengthen and broaden our inter-state and inter-parliamentary connexions further.
Our friendly states are also partners whose political, economic, humanitarian and other interaction has been progressing dynamically these past thirty years since the diplomatic relations were established. Reciprocal high-status visits and negotiations conducted during them have played an exceptional role in that, in which relation Mrs Gafarova mentioned the visits of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to Great Britain: she described them as a token of the prominent level of our political relations.
The economic ties constitute the main component of the relations; besides, the UK is the chief trade partner of Azerbaijan; there are almost 600 British companies registered in Azerbaijan, which spells well inasmuch as the diversification of our economic interaction is concerned, Mrs Gafarova continued. She also referred the high-level interaction in the energy industry and mentioned in this regard BP as a dependable crude oil and gas upstream partner of our country. Azerbaijan also always felt the British backing whilst implementing the South Gas Corridor project; besides, there is the evidently active co-operation in the field of renewable energy.
The history of the Azerbaijani parliamentarism is traceable back to the Azerbaijan Democratic Republic that came forth at the beginning of last century and to her legislature that was established in 1918. That was the first parliamentary republic in the Muslim East. In the same year 1918 and before the majority of the Western countries, Azerbaijan had given suffrage to women and had ensured parliamentary representation of all her ethnic groups.
What else Sahiba Gafarova said was that inter-parliamentary connexions made the essential component of bilateral and multilateral inter-state relations, adding that our friendly ties were based on mutual respect and that the Azerbaijani parliament had every intention of making those ties stronger. The parliamentary co-operation is contributing to the advancement of the Azerbaijani-British relations; the friendship groups of both legislative assemblies are most commendably in action. The periodical meetings, the dialogue and the exchange of opinions as well as the contacts between those friendship groups could function as a bridge between our parliaments, according to Mrs Gafarova. As regards the parliamentary committees of both sides, the inter-parliamentary interaction could be made more profound by their virtue – and positive results would not be slow in coming then. Also, the committees could be exchanging legislative experience in legal, economic, humanitarian and other fields.
As she was telling the Speaker of the Commons about the current state of affairs in the South Caucasus and of the prospects of a peace between Armenia and Azerbaijan, Sahiba Gafarova pointed out that Azerbaijan had ended the Armenian aggression and had made its national territory whole again by gaining the upper hand in the Patriotic War of 2020. Azerbaijan had independently enforced the resolutions of the UN Security Council and the other international law documents. As for today, well, there is no conflict between Armenia and Azerbaijan anymore – the lapsed confrontation is a thing of history annals now.
During the years of occupation, Armenia had premeditatedly destroyed all the towns and villages of Azerbaijan, vandalised our cultural and historical heritage and desecrated shrines and temples. So, now Azerbaijan is occupied with the wide-scope restoration and refurbishment of those territories with reliance on her own resources and devices only. New towns and villages are being laid in Garabagh and East Zangazur declared the ‘green energy’ zone. The former IDP will start returning to their homes already this year. Sadly, though, the intensive Armenian mining of the once-captured Azerbaijani territories is the chief hurdle to all those efforts and projections. More than 210 civilians and military have either died or been injured by mine explosions since 10 November 2020. While Azerbaijan is one of the most mine-contaminated countries in the world, it is also amongst those in receipt of the least international humanitarian demining aid. Having said that, the Chair of the Milli Majlis emphasised the British companies’ contribution to the demining in the liberated Azerbaijani territories and to their restoration and rehabilitation.
Sahiba Gafarova stressed that new realia and opportunities had come to light in the South Caucasus in the post-conflict period and that tapping those opportunities would strengthen peace, security and co-operation in our region. The North-South and East-West transport corridors cross Azerbaijan, which has made hefty allocations towards the costs of development of transport infrastructure. The start of the Zangazur Corridor and the restoration of all the regional communications will increase the transport potential of this corner of the world substantially. Besides, whilst promoting progress and stability in the region, they would also be useful to Armenia which exists under a blockade as it is.