https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_cc526633faaf81404d823ddb0_o.jpg
Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunun həkim mama-ginekoloqu Yeganə Axundova: “Çanaq orqanlarının iltihabi xəstəliklərinin qarşısının alınmasında maarifləndirmə işləri vacibdir”
- Yeganə xanım, ilk öncə bilmək istərdik ki, çanaq orqanlarının iltihabi xəstəlikləri nə zaman yaranır?
- Çanaq orqanlarının iltihabi xəstəlikləri infeksiyaları uşaqlıq yolundan və uşaqlıq boynundan uşaqlıq boşluğuna fallop boruları ilə keçməsi nəticəsində yaranır. Belə infeksiyalara cinsi yolla ötürülən qonoreya, xlamidiya, trixomoniaz, eləcə də mikoplazma genitalium aid edilir. Həmçinin, belə iltihabi prosesləri bağırsaq çöpləri, streptokoklar, qardinella, peptostreptokokus və s. kimi infeksiyalar yarada bilər.
- İltihabi xəstəlikləri yaradan risk faktorları haqqında bilmək istərdik...
- Doğuşdan, xüsusən də cərrahi doğuşdan (qeysəriyyə) uşaqlıqdaxili vasitələrdən istifadə, histerektomiya, histerosalpinqoqrafiya kimi cərrahi əməliyyatlardan sonra kiçik çanaq orqanlarının iltihabi xəstəliklərinin yaranma ehtimalı daha da yüksək olur.
- Bu zaman xəstələrdə hansı əlamətlər olur?
- Uşaqlıq borularının yüngülvari iltihab prosesi mövcuddursa, sağ və sol qalça çuxurlarında ağrı, bədən hərarətinin yüksəlməsi, titrəmə, qusma kimi əlamətlər ortaya çıxır. Endometriozun olduğu təqdirdə, belin və qarının aşağı hissəsındə ağrılar yarana bilər. Bundan başqa, xəstələri irinli ifrazat, sidik ifrazının tez-tez və ağrılı olması narahat edə bilir. Ağır hallarda irinli intoksikasiya əlamətləri, yəni ümumi zəiflik, taxikardiya, əzələ ağrıları, ağızda quruluq, dispepsiya kimi simptomlarının da yaranma ehtimalı var. Çanaq dibinin irinli iltihabi xəstəlikləri cinsi əlaqənin ağrılı olması ilə də özünü büruzə verə bilər.
- Belə xəstəliklər zamanı hansı müayinələr təyin edilir?
- Uşaqlıq yolundan gələn axıntının miqdarı və tərkibi müəyyən edilir. Ehtiyac olunduğu təqdirdə, yaxmada cinsi yolla keçən infeksiyaların polimer zəncirvari üsulu ilə təyini, həmçinin yaxmanın əkilməsi ilə materiallar götürülür. Eyni zamanda, xəstələr bimanual müayinə olunurlar. Bu zaman uşaqlıq və onun artımlarının vəziyyəti qiymətləndirilir. Xəstələrə qanın və sidiyin ümumi analizi, qanda C-reaktiv zülalın miqdarı təyin edilir, transvaginal ultrasəs müayinələr aparılır.
Ağırlaşmış hallarda isə rentgen, sistoskopiya, kolonoskopiya, laporoskopiya kimi diaqnostik müayinələr də təyin edilə bilər.
- Xəstəliyin müalicəsi necə aparılır?
- Xəstəlik yüngül formadadırsa, müalicə ambulator şəraitdə aparıla bilər. Bu zaman xəstə nəzarətə alınır və ona antibakterial, iltihabəleyhinə, immun sistemini gücləndirən dərmanlar təyin edilir. Əgər cinsi yolla ötürülən infeksiyalar varsa, uyğun antibiotik seçilir və pasientə mümkün qədər cinsi əlaqədən uzaq durmaq məsləhət görülür. Eyni qaydada partnyor da müvafiq müalicə proqramına cəlb edilir.
Aparılan müalicədən 3 həftə sonra təkrar olaraq infeksiyaların müayinəsi üçün laborator analizlər aparılır. Əgər cütlükdə müayinə zamanı heç bir problem aşkarlanmırsa, hər ikisi tam sağalmış hesab olunur. Lakin xəstəlik ağırlaşmış olarsa, o zaman stasionar müalicə planı təyin olunmalıdır.
Stasionar müalicə planı da effektsiz olarsa, artıq cərrahi əməliyyat icra oluna bilər. Bu zaman artımların iltihaba uğramış tubovarial törəmələrin xaric edilməsi əməliyyatı icra olunur, qarın boşluğu drena edilir və xəstə bir müddət stasionar şəkildə müalicə alır.
- Çanaq orqanlarının iltihabi xəstəliklərinin qarşısını necə almaq olar?
- Bunun üçün reproduktiv yaş dövründə olan qadınlar arasında maarifləndirmə işlərinin geniş şəkildə aparılması vacibdir. Uşaqlıq yolundan axıntı, xoşagəlməz qoxu, sidik ifrazının tezləşməsi, qarında ağrı və s. kimi əlamətlər olduqda, tez bir zamanda ginekoloqa müraciət edib vaxtında müalicə almaq məsləhət görülür.
Aşkar edilən xəstəliklərin müalicəsinin vaxtlı-vaxtında və düzgün qaydada aparılması üçün müalicə periodu və dərman təyinatı həkimin nəzarəti altında olmalıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_cc526633faaf81404d823ddb0_o.jpg
Акушер-гинеколог НИИ акушерства и гинекологии Министерства здравоохранения Егяна Ахундова: «Просветительская работа имеет важное значение в профилактике воспалительных заболеваний органов таза»
- Егяна ханым, в начале беседы хотелось бы узнать, как возникают воспалительные заболевания органов таза?
- Воспалительные заболевания органов таза обусловлены попаданием инфекций из матки и шейки матки в полость матки через фаллопиевы трубы. К таким инфекциям относятся гонорея, передающаяся половым путем, хламидиоз, трихомониаз и микоплазма гениталиум. Также подобные воспалительные процессы вызывают такие инфекции, как кишечные бактерии, стрептококки, гардинеллы, пептострептококки и др.
- Хотелось бы узнать о факторах риска возникновения воспалительных заболеваний…
- При использовании внутриматочных спиралей после родов, особенно хирургического родоразрешения (кесарево сечение), таких хирургических операций, как гистерэктомия, гистеросальпингография возможен риск возникновения воспалительных заболеваний органов таза.
- Какие симптомы могут наблюдаться в таких случаях?
- При наличии легкого воспалительного процесса маточных труб появляются такие симптомы, как боли в тазобедренном суставе с левой или правой стороны, повышение температуры тела, озноб, рвота. В то же время, при эндометриозе могут возникнуть болевые ощущения в зоне поясницы или внизу живота. Кроме того, больных могут беспокоить гнойные выделения, частое и болезненное мочеиспускание. В тяжелых случаях могут возникать такие симптомы гнойной интоксикации, как общая слабость, тахикардия, мышечные боли, сухость во рту, диспепсия. Гнойные воспалительные заболевания тазового дна также могут проявляться болезненным половым актом.
- Какие обследования проводятся при таких заболеваниях?
- Первоначально оценивается количество и характер выделений из матки. При необходимости берут мазки на определение инфекций, передающихся половым путем, методом полимерной цепи, а также путем посева мазка. В то же время, пациенткам проводят бимануальное исследование, во время которого оценивают состояние матки и разрастание соединительной ткани матки. Больным делают общий анализ крови и мочи, определяют количество С-реактивного белка в крови, проводят трансвагинальное ультразвуковое исследование.
В тяжелых случаях могут быть назначены такие диагностические исследования, как рентген, цистоскопия, колоноскопия, лапароскопия.
- Хотелось бы узнать о процедурах лечения?
- Если заболевание протекает в легкой форме, то лечение можно проводить в амбулаторных условиях. В это время назначаются антибактериальные, противовоспалительные и повышающие иммунитет препараты, и за пациентом ведется наблюдение. При наличии инфекций, передающихся половым путем, подбирается соответствующий антибиотик и пациенту предлагается воздержание от половых контактах. Таким же образом ее партнер участвует в соответствующей программе лечения.
Через 3 недели после лечения повторно проводятся лабораторные анализы на наличие инфекций. Если при обследовании у пары не выявлено никаких проблем, оба считаются полностью выздоровевшими. Однако если заболевание обострилось, то следует назначить стационарный план лечения.
Если план стационарного лечения неэффективен, то возможно проведение хирургической операции. В это время проводят операцию по удалению воспаленных тубовариальных производных разрастаний, дренируют брюшную полость и некоторое время больной находится на стационарном лечении.
- Как предотвратить воспалительные заболевания органов таза?
- Для этого следует провести широкую просветительскую работу среди женщин репродуктивного возраста. При появлении таких симптомов, как выделения из матки, неприятный запах, учащенное мочеиспускание, боли в животе и др. рекомендуется как можно скорее обратиться к гинекологу и получить своевременное лечение.
Для своевременного и правильного лечения выявленных заболеваний период лечения и назначение препаратов должны находиться под контролем врача.