https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_785e4be7bfc5def7f33d2d188_o.jpg
“Kaspersky”-nin Təhdidlərin Tədqiqi və Təhlili üzrə Qlobal Mərkəzinin mütəxəssisləri “Apple iPhone” smartfonlarında “Trianqulyasiya Əməliyyatı” kampaniyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən əvvəllər naməlum olan aparat funksiyasını aşkar ediblər. Söhbət CVE-2023-38606 çip zəifliyindən gedir. Onun vasitəsilə təcavüzkarlar “iPhone” smartfonlarının 16.6 versiyaya qədər olan əməliyyat sisteminin nüvə yaddaşındakı qorunan sahələrin aparat müdafiəsindən yan keçiblər. Mütəxəssislər Hamburqda keçirilən “Chaos Communication Congress”də “Trianqulyasiya Əməliyyatı” haqqında yeni təfərrüatları açıqlayıblar.
Aşkar edilmiş zəiflik, çox güman ki, proqram təminatında sınaq və ya sazlama üçün nəzərdə tutulmuş istifadə olunmayan aparat xüsusiyyətidir. Qurban qoşmada “zero-click” istismarı ilə gizli “iMessage” ismarışı aldıqdan və təcavüzkarlar bu istismardan istifadə edərək kodu icra edə və imtiyazları artıra bildikdən sonra, bu aparat xüsusiyyətindən “Apple” çiplərinin aparat müdafiəsi vasitələrindən yan keçmək və məzmunu manipulyasiya etmək üçün istifadə ediblər. Bu addım cihaz üzərində tam nəzarəti ələ keçirmək üçün çox vacib idi. “Apple” indi bu zəifliyi aradan qaldırıb.
“Kaspersky”yə məlum olduğu qədərilə, bu funksiya sənədləşdirilməyib. O, proqram təminatında istifadə edilməyib və ənənəvi üsullardan istifadə edərək onu aşkar etmək və təhlil etmək çətin olub. Bu funksiya istifadə edilmədiyi üçün mütəxəssislər təcavüzkarların ondan istifadə qaydaları haqqında təxminləri necə etdiyini bilmirlər. “Kaspersky”nin Təhdidlərin Tədqiqat və Təhlili üzrə Qlobal Mərkəzinin əks mühəndisliklə məşğul olan mütəxəssisləri aparat və proqram təminatının “iPhone”a necə inteqrasiya olunduğunu diqqətlə təhlil ediblər. Onlar xüsusilə yaddaş görüntülü giriş-çıxış (Memory-mapped I/O)-üsuluna - sistemdəki mərkəzi prosessor və periferik qurğular arasında əlaqə yaratmaq üçün lazım olan ünvanlar – kökləniblər. Təcavüzkarlar tərəfindən yaddaş nüvəsinin aparat müdafiəsindən yan keçmək üçün istifadə edilən naməlum MMIO ünvanları cihazən kök faylında müəyyən edilmiş diapazonların heç birində aşkar edilməyib. Bu, ciddi problemə gətirb çıxarıb. Bundan əlavə, komanda sistemin çip üzərində mürəkkəb iş sxemini və onun iOS əməliyyat sistemi ilə qarşılıqlı əlaqəsini, xüsusən yaddaşın idarə edilməsi və təhlükəsizlik mexanizmləri hissəsində sökməli olub. Bu proses müxtəlif cihaz kök faylları, mənbə kodu, nüvə formaları və bu MMIO ünvanlarına hər hansı istinad üçün proqram təminatının diqqətlə araşdırılmasını əhatə edib.
“Bu, sıradan bir zəiflik deyil. iOS ekosisteminin qapalı təbiətinə görə, onu tapmaq mürəkkəb və vaxt aparan olub; həm aparat, həm də proqram təminatının arxitekturasının hərtərəfli başa düşülməsi lazım gəlib. Bu zəiflik sübut edir ki, hətta ən müasir aparat müdafiə vasitələri belə, bu müdafiələrdən yan keçməyə imkan verən aparat funksiyaları mövcud olduğu müddətcə təcrübəli təcavüzkar qarşısında acizdir”, - deyə “Kaspersky”nin aparıcı kibertəhdid tədqiqatçısı Boris Larin qeyd edir.
“Trianqulyasiya Əməliyyatı” iOS cihazlarını hədəf alan APT kampaniyasıdır. “Kaspersky” onun haqqında 2023-cü ilin yayında məlumat verib. Hücumlarda 16.2 versiyasına qədər iOS cihazları üçün dörd sıfır gün boşluğundan istifadə edərək iMessage vasitəsilə istismarların yayılmasının mürəkkəb üsulundan istifadə edilib. Eyni zamanda, istifadəçilərdən heç bir fəaliyyət tələb olunmayıb. Nəticədə təcavüzkarlar cihaz və istifadəçi məlumatları üzərində tam nəzarəti ələ keçiriblər. “Kaspersky”nin bildirişindən sonra “Apple” şirkəti rəsmi olaraq GReAT tədqiqatçıları tərəfindən aşkar edilmiş dörd sıfır gün boşluğunu aradan qaldıran təhlükəsizlik yeniləmələrini yayımlayıb (CVE-2023-32434, CVE-2023-32435, CVE-2023-38606, CVE-2023-41990). Onlar iPhone, iPod, iPad, macOS cihazları, Apple TV və Apple Watch da daxil olmaqla, çoxlu sayda “Apple” məhsullarını əhatə edib.
“Trianqulyasiya Əməliyyatı”nda istifadə edilən bütün zəifliklərin və istismarların ətraflı təhlilini burada görə bilərsiniz: https://securelist.ru/operation-triangulation-the-last-hardware-mystery/108683/.
Hədəfli hücumlardan qorunmaq üçün “Kaspersky” mütəxəssisləri şirkətlərə tövsiyə edir:
- boşluqları vaxtında aradan qaldırmaq üçün əməliyyat sistemini, tətbiqləri və antivirus proqramlarını mütəmadi olaraq yeniləyin;
- Təhlükəsizlik Əməliyyatları Mərkəzinin (SOC) işçilərinin Təhdid Məlumatına (TI) çıxışının olmasını təmin edin. Məsələn, Kaspersky Threat Intelligence portalında siz “Kaspersky” tərəfindən kiberhücumlar haqqında 20 ildən artıq müddətdə haqqında toplanmış məlumatları əldə edə bilərsiniz;
- ən son hədəfli təhdidlər də daxil olmaqla, təhlükəsizlik işçilərinin bacarıqlarını təkmilləşdirin. Aparıcı “Kaspersky” mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış onlayn təlimlər bu işdə kömək edə bilər;
- Kaspersky Endpoint Detection and Response kimi son cihaz səviyyəsində insidentləri aşkar etmək və onlara cavab vermək üçün EDR həllərindən istifadə edin;
- dərin təhlil əldə etmək üçün Kaspersky Incident Response və Digital Forensics xidmətləri tərəfindən təmin edilən kibertəhlükələr haqqında bildirişləri öyrənin.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_785e4be7bfc5def7f33d2d188_o.jpg
Эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского» обнаружили ранее неизвестную аппаратную функцию в айфонах Apple, критически важную в реализации кампании «Операция Триангуляция». Речь идёт об уязвимости CVE-2023-38606. Это уязвимость в чипе (системе на кристалле), с помощью которой атакующие обходили аппаратную защиту защищённых областей памяти ядра в смартфонах iPhone до версии 16.6. Эксперты представили новые подробности Операции Триангуляция в рамках конгресса Chaos Communication Congress в Гамбурге.
Обнаруженная уязвимость представляет собой не используемую в прошивке аппаратную функцию, которая, скорее всего, предназначалась для тестирования или отладки. После того как жертва получала скрытое сообщение iMessage с zero-click эксплойтом во вложении и после того, как злоумышленники получали возможность исполнять код и повышали привилегии с помощью этого эксплойта, они использовали эту аппаратную функцию для обхода аппаратных средств защиты чипов Apple и манипулирования содержимым защищённых областей памяти. Этот шаг был очень важен для получения полного контроля над устройством. К настоящему времени Apple устранила эту уязвимость.
Насколько известно «Лаборатории Касперского», функция не была задокументирована. Она не используется в прошивке и её было трудно обнаружить и проанализировать традиционными методами. Поскольку эта функция неиспользуемая, экспертам неизвестно, как злоумышленники догадались о способах её применения. Эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского», которые занимались реверс-инжинирингом, тщательно проанализировали, как в iPhone интегрируются аппаратная и программная части. Особенно они сфокусировались на методе ввода-вывода с отображением памяти (Memory-mapped I/O) — адресах, необходимых для обеспечения взаимодействия между центральным процессором и периферийными устройствами в системе. Неизвестные адреса MMIO, применявшиеся злоумышленниками для обхода аппаратной защиты памяти ядра, не были обнаружены ни в одном из диапазонов, определённых в файле дерева устройств. Это представляло собой серьёзную проблему. Кроме того, команде пришлось разобрать сложную схему работы системы на кристалле и её взаимодействия с операционной системой iOS, особенно в части управления памятью и механизмов защиты. Этот процесс включал в себя тщательное изучение различных файлов дерева устройств, исходных кодов, образов ядра и прошивок в поисках любых ссылок на эти адреса MMIO.
«Это не рядовая уязвимость. Из-за закрытого характера экосистемы iOS процесс её поиска был сложным и длительным, он требовал всестороннего понимания как аппаратной, так и программной архитектуры. Данная уязвимость доказывает, что даже самые современные аппаратные средства защиты бессильны перед лицом изощрённого злоумышленника, пока существуют аппаратные функции, позволяющие эти средства защиты обойти», — рассказывает Борис Ларин, ведущий исследователь киберугроз в «Лаборатории Касперского».
Операция Триангуляция — это APT-кампания, которой подверглись iOS-устройства. «Лаборатория Касперского» сообщила летом 2023 года. Для атак использовался сложный метод распространения эксплойтов через сообщения в iMessage с использованием четырёх уязвимостей нулевого дня для устройств iOS до версии 16.2. При этом от пользователей не требовалось никаких действий. В результате злоумышленники получали полный контроль над устройством и пользовательскими данными. После уведомления от «Лаборатории Касперского» компания Apple официально выпустила обновления безопасности, которые устраняли четыре уязвимости нулевого дня, обнаруженные исследователями GReAT (CVE-2023-32434, CVE-2023-32435, CVE-2023-38606, CVE-2023-41990). Они затрагивали большое количество продуктов Apple, среди которых iPhone, iPod, iPad, устройства на macOS, Apple TV и Apple Watch.
Подробный анализ всех уязвимостей и эксплойтов, использовавшихся в Операции Триангуляция, содержится в отчёте https://securelist.ru/operation-triangulation-the-last-hardware-mystery/108683/.
Для защиты от целевых атак эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют компаниям:
- обеспечивать сотрудникам центра управления безопасностью (SOC) доступ к информации об угрозах (TI). Например, на портале Kaspersky Threat Intelligence можно получить данные о кибератаках, собранные «Лабораторией Касперского» более чем за 20 лет;
- повышать квалификацию сотрудников, отвечающих за безопасность, в том числе по новейшим целевым угрозам. В этом могут помочь онлайн-тренинги, разработанные ведущими экспертами «Лаборатории Касперского»;
- использовать EDR-решения для выявления и реагирования на инциденты на уровне конечных устройств, такие как Kaspersky Endpoint Detection and Response;
- изучать уведомления о киберугрозах, предоставляемых сервисами Kaspersky Incident Response и Digital Forensics, для получения глубокой аналитики.