https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_ac35c8c4b35a11e0486b95e12_o.jpg
6 iyul 2022-ci il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) üzv şirkətləri üçün növbəti AHK İmpuls tədbirini təşkil etdi. Tədbir Azərbaycanda əhalinin məşğulluğu sahəsində dövlət siyasəti mövzusuna həsr olunmuşdu. Tədbirin fəxri qonağı, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Mustafa Abbasbəyli “Məşğulluq strategiyasının iqtisadi inkişafın təmin edilməsində rolu” adlı məruzə ilə tədbirdə çıxış etdi.
AHK Azərbaycanın icraçı direktoru, cənab Tobias Baumann görüşün açılış nitqində tədbirdə iştirak edən üzv şirkətləri və Palatanın tərəfdaşlarını salamladı və sözü daha sonra tədbirin fəxri qonağı cənab Mustafa Abbasbəyliyə verdi.
Cənab Abbasbəyli öz çıxışında nazirliyin aktiv əmək bazarına mümkün qədər çox vətəndaşı, yəni vergi ödəyicilərini cəlb etmək və saxlamaq məqsədindən danışaraq, aktiv əmək bazarı iştirakçıları ilə sosial təminat alan şəxslər arasında keçid prosesində pozuntunun iqtisadi vəziyyətə necə zərərli olacağını vurğuladı. Daha sonra o, Azərbaycanın əmək bazarı qanunvericiliyinin sosial yönümlü olduğunu, lakin sosial dövlət və liberal iqtisadiyyatlar arasında orta mövqe tutan hibrid modelə keçidə yönəldiyini bildirdi.
Daha sonra cənab Abbasbəyli iqtisadiyyat və əhalinin artımı arasındakı əlaqə haqqında ətraflı məlumat verdi və Azərbaycan kimi inkişaf etməkdə olan dövlətlərdə əhalinin sayının iqtisadiyyat ilə müqayisədə daha sürətlə artdığını qeyd etdi. Bu, kifayət qədər iş yerlərini təmin edə bilməmək kimi problemlərə gətirib çıxarır. Digər tərəfdən bu hal həm də bir üstünlük yaradır, çünki əhalinin artımı iqtisadiyyatda daha çox istehlak və tələb deməkdir, istehsalın artımı ÜDM-i artırır, və beləliklə, daha çox məşğulluq yaradır.
Cənab Abbasbəyli innovasiyaların, xüsusən də kənd təsərrüfatı kimi yüksək məşğulluq tələb edən, lakin aşağı məhsuldarlığa malik iqtisadi sektorlarda tətbiqinin əhəmiyyətini vurğuladı, həmçinin Azərbaycanda əmək müqavilələrinin sayına bərabər olduğu təxmin edilən qeyri-formal iqtisadiyyatın həcmindən danışdı.
Bundan başqa, o, rəqəmsal iqtisadiyyat və rəqəmsal transformasiyanın vacibliyini dilə gətirdi. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ən innovativ dövlət qurumlarından biridir və 130 xidmətdən 100-dən çoxu elektron şəkildə təqdim olunur. Sonda cənab Abbasbəyli çıxışını iqtisadi dayanıqlığın və diversifikasiyanın artırılmasında kiçik və orta biznesin inkişafının əhəmiyyətini vurğulayaraq yekunlaşdırdı.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_ac35c8c4b35a11e0486b95e12_o.jpg
On 6 July 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) organised the next AHK Impuls event for its member companies. The event was dedicated to employment policies and practices in Azerbaijan. The honorary guest speaker of the event, Mr Mustafa Abbasbeyli, Chairman of the Board of the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan delivered a speech on "Role of Employment Policy in Ensuring Economic Development".
Opening the event, Mr Tobias Baumann, Executive Board Member of AHK Azerbaijan, welcomed the member companies and partners before introducing and handing over the floor to the honorary guest of the event, Mr Mustafa Abbasbeyli.
In his speech, Mr Abbasbeyli emphasised the ministry’s aim to attract and retain as many people as possible in the active labour market, i.e., the taxpayers, underlining how a disturbance in the transition between the active labour market contributors and social security beneficiaries would be detrimental to the economic state. He then stated how the Azerbaijani labour market legislation continued to be socially oriented but aimed at transitioning into a hybrid model, which would be a balance between the social state and liberal economy.
Mr Abbasbeyli then provided details on the relationship between economic and population growth, which in the case of developing nations such as Azerbaijan, is defined by stronger population growth than an economic one. This leads to issues such as not being able to provide sufficient job positions. Yet, it is also an advantage as population growth means more consumption and demand in the economy, increasing the GDP through production growth, thus, creating more employment.
Mr Abbasbeyli highlighted the significance of applying innovation, especially in economic sectors with high employment but low productivity, such as agriculture, as well as underlining the size of the informal economy in Azerbaijan, which is estimated to equal to the number of labour agreements.
Moreover, he expressed the importance of the digital economy and digital transformation. The ministry is one of the most innovative government bodies, with more than 100 services out of 130 being provided electronically. Finally, the Chairman of the Board of the State Employment Agency concluded his speech by emphasising the significance of SME development in increasing economic sustainability and diversification.