https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_2b6af4f892d31a93e9e97b478_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən 2023-cü il üzrə ölkə mətbuatı, ictimaiyyəti arasında, Azərbaycan, habelə iki ölkə arasında tarixi dostluq və əməkdaşlığa dair elan edilmiş müsabiqənin mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Qeyd edək ki, 2013-cü ildən Ulu Öndər Heydər Əliyevin 90 illik yubileyi münasibəti ilə keçirilməyə başlanan bu müsabiqə hər il keçirilir və müsabiqədə elan olunan mövzular üzrə “məqalələr”, “televiziya verilişləri”, “sənədli filmlər”, “tərcümə əsərlər”i, habelə “Azərbaycan və Özbəkistan arasında dostluğuna dair ən çox materiallar dərc edən mətbu orqanlar”, dövlət və ictimaiyyət nümayəndələri, mədəniyyət xadimləri Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin fəxri diplom və pul mükafatlarına layiq görülürlər.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində keçirilən bu ilki mərasim xüsusi ilə fərqlənib. Mərasim həm də Heydər Əliyev ilinə həsr olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Mərkəzin direktoru Samir Abbasov ötən ilin yekunları, Azərbaycan-Özbəkistan arasında dostluq və əməkdaşlığın inkişaf etdiyini, mədəni əlaqələrdə xeyli tədbir və layihələrin reallaşdığını bildirib. O, Özbəkistanın Daşkənd və Xarəzm vilayətlərində Azərbaycan mədəniyyəti həftəliyi, Şuşa günləri, Azərbaycan kinosu günlərinin və Bakıda isə Özbəkistan mədəniyyət günlərinin təşkil edildiyini qeyd edib.
Samir Abbasov dövlət başçılarımızın qarşılıqlı səfərləri, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş Füzuli rayonunda Özbəkistan dövlətinin layihəsi məktəb inşası və onun açılışını, Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq Universitetində Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin açılışı, Kokand şəhərindəki Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyində Azərbaycanın guşəsinin yaradılmasını il ərzində yaddaqalan hadisə kimi dəyərləndirib.
Samir Abbasov ənənəvi mövzularla yanaşı bu il müsabiqəyə “Heydər Əliyev və Türk dünyası, Özbəkistan”, “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adlı nominasiyaların da daxil edildiyini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqının sədr müavini Akbarhon Maqdiyev ölkələrimiz arasında mədəniyyət və mətbuat sahələrində əlaqələrin durmadan inkişaf etdiyini, müsabiqədə 2023-cü ilin Prezident Şavkat Mirziyoyev tərəfindən ölkədə “İnsanlara diqqət və keyfiyyətli təhsil ili” elan olunmasını nəzərə alaraq xüsusi nominasiya müəyyənləşdirildiyini qeyd edib. O, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin Özbəkistanın yerli KİV-ləri ilə sıx əməkdaşlıq qurduğunu və bunun nəticəsində əvvəlki illərlə müqayisədə hər il yerli mətbuatda Azərbaycana dair 500-dən artıq məqalə və verilişlərin yayımlandığını vurğulayıb.
Daha sonra mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
2023-cü ildə “Azərbaycan-Özbəkistan dostluğu, əməkdaşlığına dair ilin ən yaxşı televiziya verilişi” nominasiyası üzrə mükafata Özbəkistanın “Sevimli TV” telekanalının aparıcısı Niqora Elmurodova, Özbəkistan Milli Teleradio Şirkətinin “Özbəkistan ümumi evimizdir” verilişinin rejissoru və aparıcısı Mirzahamamdam Avazov və Bektoş Azimov, Özbəkistanın “Zamon TV” telekanalının aparıcısı Nazira Ubaydullayeva layiq görülüblər.
Özbəkistanda Azərbaycana dair İlin ən yaxşı layihəsi nominasiyası üzrə mükafatlar Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq Universitetinin rektoru, professor Gülçöhrə Rixsiyeva Şərqşünaslıq Universitetində Heydər Əliyev adına Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin yaradılması layihəsi üçün və Özbəkistan gənclər təşkilatının “İbrat Farzandlari” layihəsinin rəhbəri Rüstəm Qoriyev İnternetin youtube onlayn platformasında Azərbaycan dilinin onlayn tədrisi layihəsi üçün təqdim olunub.
“Azərbaycan-Özbəkistan dostluq əlaqələrini təbliğ edən Özbəkistanın ən fəal mədəniyyət və elm xadimi” nominasiyası üzrə mükafata Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət Universitetinin rektoru, dosent Eldar Şermanov və Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru, professor Firuzə İkramxanova layiq görülüblər.
2023-cü ildə Özbəkistanda “İlin ən maraqlı mədəniyyət layihəsi” nominasiyası üzrə isə Özbəkistanın Muqimi adına Dövlət Musiqili Teatrı tərəfindən səhnələşdirilmiş “Qaynana” musiqili komediya tamaşası və Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunun Musiqi-teatr truppası tərəfindən səhnələşdirilmiş ”Arşın mal alan” musiqili komediya tamaşası, habelə Azərbaycan-Özbəkistan dostluğuna həsr olunmuş “Məni sevib qalsaydın” klipi üçün “ARB Günəş” televiziyasının rəhbəri Məhsim Məhsimov mükafatlandırılıblar.
2023-cü ildə Özbəkistan mətbuatında “Heydər Əliyev - Türk dünyası-Özbəkistan” mövzusunda ilin məqalələri nominasiyası üzrə mükafatlar Özbəkistanın “aniq.uz” saytının jurnalisti Nizomjon İslomova və Özbəkistanın “darakchi.uz” saytının jurnalisti Karim Zaripova təqdim edilib.
“Azərbaycan-Özbəkistan dostluğu, əməkdaşlığını geniş təbliğ edən azərbaycanlı ziyalı” nominasiyası üzrə Özbək və Qaraqalpaq ədəbiyyatına dair çoxsaylı tədqiqatlarına görə Bakı Slavyan Universiteti Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının professoru, filologiya elmləri doktoru, türkoloq, ədəbiyyatşünas - tənqidçi, Azərbaycanın əməkdar müəllimi Nizami Tağısoy mükafata layiq görülüb.
Özbəkistanda Azərbaycan ədəbiyyatına dair elmi-tədqiqat layihəsi nominasiyası üzrə Maqsud Şeyxzadə irsinin öyrənilməsi, tədqiqi və təbliğinə dair-elmi tədqiqat əsərinə görə Mirzə Uluqbek adına Özbəkistan Milli Universitetinin dosenti Aybibi İskəndərova, “İlin ən yaxşı tərcümə-nəşr layihəsi” nominasiyası üzrə isə tərcüməçi, şair Rahmatcon Babacanov mükafatlandırılıblar.
2023-ci ildə “Azərbaycan-Özbəkistan dostluğunu, əməkdaşlığını təbliğ edən azərbaycanlı jurnalistlər” nominasiyası üzrə Azərbaycanın “Trend.az” və “Newscenter.az” saytların jurnalistləri Vüqar İmanov və Süleyman İsmayılbəyli layiq görülüblər.
“Azərbaycan milli musiqisinin Özbəkistanda geniş təbliği” nominasiyası üzrə ilin mükafatı Özbəkistanda tanınmış Azərbaycanlı saz ustadı İlham Abdullayev və Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin dosenti Davron Kadirova təqdim edilib.
Mükafatlandırma mərasiminin sonunda Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət Universitetinin rektoru, dosent Eldor Şermanov, Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq Universitetinin rektoru, professor Gülçöhrə Rixsiyeva və Özbəkistanın Gənclərlərlə İş Agentliyinin “İbrat Farzandlari” layihəsinin rəhbəri Rüstəm Qoriyev çıxış edərək mükafatlara görə öz təşəkkürlərini bildirərək bu mükafatların onların fəaliyyətlərinə verilmiş dəyər, diqqət kimi qarşıladıqlarını, bundan sonra da Azərbyacanla dostluq əlaqələrinə xüsusi önəm verəcəklərini vurğulayaraq Azərbaycan dövlətinə öz səmimi təşəkkürlərini bildiriblər.
Tədbirin sonunda iştirakçılara Azərbaycan milli musiqilərindən ibarət bədii - musiqili proqram təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_2b6af4f892d31a93e9e97b478_o.jpg
Состоялась церемония награждения победителей конкурса 2023 года, объявленного Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане среди прессы и общественности страны на тему исторической дружбы и сотрудничества между двумя странами.
Следует отметить, что с 2013 года этот конкурс, начавшийся по случаю 90-летия общенационального лидера Гейдара Алиева, проводится ежегодно и включает в себя такие номинации как «статьи», «телепередачи», «документальные фильмы», «переведённые издания», а также «агентства печати, публикующие наибольшее количество материалов о дружбе между Азербайджаном и Узбекистаном», в связи чем представители государства и общественности, деятели культуры награждаются почётными дипломами и денежными премиями Азербайджанского Культурного Центра.
Церемония в этом году, посвященная году Гейдара Алиева и состоявшаяся в Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева в Узбекистане была особенно примечательной.
Директор Центра Самир Аббасов, открывший мероприятие вступительной речью, рассказал об итогах прошедшего года, развитии дружбы и сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном, в сфере культурных связей, реализации множества мероприятий и проектов. Он отметил, что в Ташкентской и Хорезмской областях Узбекистана прошли Неделя азербайджанской культуры, Дни города Шуша, Дни азербайджанского кино, а также прошедшие в Азербайджане Дни культуры Узбекистана.
Самир Аббасов высоко оценил взаимные визиты глав наших государств, строительство правительством Узбекистана в Азербайджане школы в освобожденном от оккупации Физулинском районе и её открытие, открытие Центра азербайджановедения при Ташкентском государственном университете Востоковедения, создание уголка Азербайджана при Международном музее ремёсел в Коканде как памятные события года.
Самир Аббасов отметил, что наряду с традиционными темами в этом году в конкурс включены номинации “Гейдар Алиев и Тюркский мир, Узбекистан”, “Шуша – культурная столица Тюркского мира”.
Выступивший заместитель председателя Союза журналистов Узбекистана Акбархон Магдиев отметил, что между нашими странами неуклонно развиваются связи в области культуры и печати, а также об специальной номинации с учётом объявленного Президентом Шавкатом Мирзиёевым 2023 года в Узбекистане «Годом внимания к людям и качественного образования». Он подчеркнул, что Азербайджанский Культурный Центр тесно сотрудничает с местными СМИ Узбекистана, в результате чего в местной прессе ежегодно публикуется более 500 статей и передач об Азербайджане по сравнению с предыдущими годами.
Далее состоялась церемония награждения.
В номинации «Лучшая телевизионная телепередача посвящённая азербайджано-узбекской дружбе и сотрудничеству» в 2023 году награждены ведущая узбекского телеканала «Sevimli TV» Нигора Элмуродова, режиссёр и ведущий телепередачи Национальной телекомпании Узбекистана «Узбекистан – наш общий дом» Мирзахамамдам Авазов и Бектош Азимов, а также ведущая узбекского телеканала «Zamon TV» Назира Убайдуллаева.
Награды за лучший проект года по Азербайджану в Узбекистане были вручены ректору Ташкентского государственного университета востоковедения, профессору Гулчохре Рихсиевой за проект создания Центра азербайджановедения имени Гейдара Алиева при Университете востоковедения и руководителю проекта молодежной организации Узбекистана “Ибрат Фарзандлари” Рустам Гориева за представленный проект онлайн-обучения азербайджанского языка на онлайн-платформе YouTube.
Награды в номинации «Самый активный деятель культуры и науки Узбекистана, пропагандирующий азербайджано-узбекские дружеские отношения» удостоены ректор Узбекского государственного университета искусств и культуры, доцент Элдор Шерманов и проректор Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами, профессор Фируза Икрамханова.
В номинации «Самый интересный культурный проект года» в Узбекистане в 2023 году были награждены музыкально-комедийный спектакль «Гайынана» в постановке Государственного музыкального театра Узбекистана имени Мукими и музыкально-комедийный спектакль «Аршин мал алан» в постановке Музыкального театра Государственного института искусства и культуры Узбекистана, а также руководитель телеканала «АРБ Гюнеш» Махсим Махсимов за клип «Мани севиб галсайдын (Məni sevib qalsaydın)», посвященный азербайджано-узбекской дружбе.
В 2023 году награды за статьи года на тему «Гейдар Алиев – Тюркский мир-Узбекистан» в узбекской прессе были вручены журналисту сайта Узбекистана «aniq.uz» Низомжон Исломову, и журналисту сайта «darakchi.uz» Карим Зарипову.
За многочисленные исследования Узбекской и Каракалпакской литературы в номинации “Азербайджанские деятели, широко пропагандирующая азербайджано-узбекскую дружбу, сотрудничество” был удостоен награды профессор кафедры азербайджанской литературы Бакинского Славянского университета, доктор филологических наук, тюрколог, литературовед, заслуженный учитель Азербайджана Низами Тагисой.
В номинации «Научно-исследовательский проект по азербайджанской литературе в Узбекистане» за научно-исследовательскую работу по изучению, исследованию и пропаганде наследия Максуда Шейхзаде награда присуждена доценту Национального университета Узбекистана имени Мирзы Улугбека Айбиби Искандеровой, а в номинации “Лучший переводно-издательский проект года” переводчику, поэту Рахматжон Бабаджонову.
Журналисты азербайджанских сайтов «Trend.az» и «Newscenter.az» Вугар Иманов и Сулейман Исмаилбейли были удостоены наград в номинации «Азербайджанские журналисты, пропагандирующие азербайджано-узбекскую дружбу и сотрудничество» в 2023 году.
Награды года в номинации «Широкая пропаганда азербайджанской национальной музыки в Узбекистане» была вручена известному азербайджанскому музыканту Ильхаму Абдуллаеву и доценту Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами Даврону Кадырову.
В завершение церемонии награждения выступили с речью ректор Узбекского государственного университета искусств и культуры, доцент Элдор Шерманов, ректор Ташкентского государственного университета востоковедения, профессор Гулчохра Рихсиева и руководителю проекта молодежной организации Узбекистана “Ибрат Фарзандлари” Рустам Гориев, которые выразили благодарность за награды и внимание, приданное их деятельности, выразили искреннюю благодарность Азербайджанскому государству, подчеркнув, что они будут ещё больше уделять внимание дружественным отношениям с Азербайджаном.
В завершение мероприятия участникам была представлена художественно-музыкальная программа, состоящая из азербайджанской национальной музыки.