Qazaxıstan-Britaniya Texniki Universitetinin alimləri – filologiya elmləri doktoru, professor Janat Turarbekkızı Dauletbekova və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rai Kairat Magauuly Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin qonağı olublar. Türkologiya kafedrasında baş tutan görüşdə Dünya Gənc Türk Yazarlar Birliyinin İdarə Heyətinin sədri İntiqam Yaşar, kafedranın professor-müəllim heyəti, “Türkoloji araşdırmalar” elmi-tədqiqat laboratoriyasının əməkdaşları və gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər.
BDU-nun Türkologiya kafedrasının müdiri, professor Məhərrəm Məmmədov kafedranın tarixi, tədris və tədqiqat istiqamətləri, qazax dili və ədəbiyyatının tədrisinin mövcud vəziyyəti haqqında danışıb.
Sonra qazaxıstanlı alimlər öz elmi işləri, Qazaxıstan-Britaniya Texniki Universitetinin fəaliyyəti barədə məlumat veriblər. Qazaxıstan-Azərbaycan elmi-mədəni əlaqələrindən söz açan qonaqlar bildiriblər ki, bu əlaqələr gün keçdikcə daha da möhkəmlənəcək, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi davam etdiriləcək.

Гостями филологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) были ученые Казахстанско-Британского технического университета – профессор Жанат Турарбеккызы Даулетбекова и доцент Раи Каират Магауулй. Во встрече, состоявшейся на кафедре тюркологии, приняли участие председатель правления Всемирного союза молодых тюркских писателей Интигам Яшар, преподаватели кафедры, сотрудники лаборатории «Тюркологические исследования» и молодые исследователи.
Заведующий кафедрой тюркологии БГУ, профессор Магеррам Мамедов рассказал об истории кафедры, направлениях преподавания и научных исследований, а также современном состоянии преподавания казахского языка и литературы.
Затем казахстанские ученые отчитались о своей научной работе и деятельности Казахстанско-Британского технического университета. Говоря о казахстанско-азербайджанских научно-культурных связях, гости отметили, что эти связи будут укрепляться с каждым днем, а взаимный обмен опытом будет продолжен. В ходе встречи обсуждены перспективы взаимного сотрудничества.