https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_206006c10f1d679b1fc7122ee_o.jpg
“Bank VTB (Azərbaycan)” ASC-nin dəstəyi və “Baku Sporting” futbol klubunun təşkilatçılığı ilə Bakıda 11 yaşadək uşaqlar arasında “VTB Azərbaycan Kuboku” adlı futbol turniri keçirilib. Üç yarış gününün yekunlarına görə, turnirdə ev sahibi “Baku Sporting” komandası qalib gəlib.
Turnirdə Bakı, Sumqayıt və Qusardan 8 komanda iştirak edib. Açılış mərasimindən sonra turnirin püşkatma mərasimi keçirilib və nəticədə komandalar 2 qrupa bölünüb. A qrupunda “Baku Sportinq”, “Zirə”, “Təkin” və “Səbail” komandaları, B qrupunda isə “Sumqayıt”, “Metak”, “Neftçi” və “Mübariz” yarımfinala çıxmaq uğrunda mübarizə aparıb. Final qarşılaşmaları və mükafatlandırma mərasimi iyulun 3-də baş tutub.
Üç yarış gününün nəticələrinə əsasən, finalda turnirin ev sahibi “Baku Sporting” komandası ötənilki qalib Sumqayıt komandası ilə qarşılaşdı. Gərgin keçən oyunda 1:0 hesabı ilə “Baku Sporting” komandası qalib gələrək turnirin qalibi olub. Üçüncü yeri “Metak” komandası tutub. Qalib və mükafatçılar kubok və medallarla təltif olunublar. Turnirin bombardiri, ən yaxşı oyunçusu və ən yaxşı qapıçısına da fərdi mükafatlar təqdim olunub.
Açılış mərasimində “Bank VTB (Azərbaycan)” ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü, pərakəndə biznes departamentinin direktoru Yevgeni Borodin idman tədbirinin bütün iştirakçılarını təbrik edib: “İdman və sağlam həyat tərzinin təbliği VTB Azərbaycanın sosial siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bankımız buna görə də ardıcıl ikinci ildir ki, “VTB (Azərbaycan) Kuboku” uşaq futbolu turnirinə dəstək verir. Ötən il altı komanda qələbə uğrunda mübarizə aparırdısa, bu il onların sayı 8-ə yüksəlib. İştirakçıların sayının getdikcə artmasına şadıq və bunun yaxşı ənənəyə çevriləcəyinə ümid edirik. Bütün yarış iştirakçılarını ürəkdən təbrik edir, onlara gələcəkdə peşəkar uğurlar və qələbələr arzulayıram”.

https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_206006c10f1d679b1fc7122ee_o.jpg
В Баку прошел футбольный турнир среди детей до 11 лет «Кубок ВТБ Азербайджан», организованный футбольным клубом Baku Sporting при генеральной поддержке ВТБ (Азербайджан). По итогам трех дней соревнования победу одержала команда хозяев турнира – Baku Sporting.
В турнире приняли участие 8 команд из Баку, Сумгайыта и Гусара. После церемонии открытия прошла жеребьевка турнира, по итогам которой команды были разделены на 2 группы. В группе А за выход в полуфинал боролись команды Baku Sporting, Зиря, Текин и Сабаил, а в группе В – Сумгайыт, Метак, Нефтчи и Мубариз. Финальные матчи и церемония награждения состоялись 3 июля.
По итогам трех дней соревнования победу одержала команда хозяев турнира – Baku Sporting, обыгравшая в финале прошлогоднего победителя турнира – команду Сумгайыт со счетом 1:0. Третье место заняла команда Метак. Победителям и призерам были вручены кубок и медали. Также были вручены индивидуальные награды, бомбардиру, лучшему игроку и лучшему вратарю турнира.
На церемонии открытия член правления, директор департамента розничного бизнеса ВТБ (Азербайджан) Евгений Бородин поздравил всех участников спортивного мероприятия: «Популяризация спорта и здорового образа жизни — один из приоритетов социальной политики нашего банка, поэтому второй год подряд ВТБ (Азербайджан) поддерживает детский футбольный турнир. В прошлом году за победу боролись шесть команд, в этом году их число увеличилось до восьми. Мы рады тому, что количество участников растет и надеемся, что это станет хорошей традицией. Искренне поздравляю всех участников соревнований и желаю им дальнейших профессиональных успехов и побед».