https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_c07f25caa89e135a8a14285b5_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasının 20 illiyi münasibətilə Komitə sədri Fuad Muradov və əməkdaşları Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Dövlət Komitəsinin əməkdaşları və Bakıda səfərdə olan diaspor fəalları ulu öndərin məzarını ziyarət edib, əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarı ziyarət olunub.
Qeyd edək ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 2001-ci il noyabr ayının 9-10-da Bakıda keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayında xaricdəki həmvətənlərimizlə sistemli iş aparılmasını təşkil etmək, soydaşlarımız arasında milli birliyin möhkəmləndirilməsini təmin etmək məqsədilə xüsusi dövlət qurumunun yaradılması ideyası irəli sürülüb. 5 iyul 2002-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab Heydər Əliyev “Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması haqqında” Fərman imzalayıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2008-ci il 19 noyabr tarixli Sərəncamı ilə Xarici Ölkələrdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əsasında Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi yaradılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_c07f25caa89e135a8a14285b5_o.jpg
По случаю 20-летия создания Государственного комитета по работе с диаспорой председатель комитета Фуад Мурадов и сотрудники почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения.
Сотрудники Государственного комитета и находящиеся в поездке в Баку активисты диаспоры посетили могилу великого лидера, возложили венок и цветы.
Состоялось посещение могилы выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой.
Отметим, что на I Съезде азербайджанцев мира, состоявшемся 9-10 ноября 2001 года в Баку по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева, была выдвинута идея создания специальной государственной структуры для организации проведения системной работы с нашими соотечественниками за рубежом, обеспечения укрепления национального единства среди земляков. 5 июля 2002 года Президент Азербайджанской Республики господин Гейдар Алиев подписал Указ “О создании Государственного комитета по работе с азербайджанцами, проживающими за рубежом”. Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 19 ноября 2008 года на базе Государственного комитета по работе с азербайджанцами, проживающими за рубежом, был создан Государственный комитет по работе с диаспорой.