https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_758d0a202a0d1e506b2f4bb0a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Türk dünyası: ortaq tarixi-mədəni dəyərlər, müasir reallıqlar və gələcəyə baxış” mövzusunda I Beynəlxalq elmi konfransın açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bu ilin Azərbaycan üçün əlamətdar hadisələrlə zəngin olduğunu, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyini və Qarabağda şanlı Zəfərimizi, erməni seperatizminə son qoyulmasını böyük sevinclə qeyd etdiyini deyib. Rektor belə bir ildə Türk dünyasının birliyini dəstəkləyən konfransın keçirilməsinin təqdirəlayiq addım olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, son dövrlər Türk dünyasının birliyi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının fəaliyyəti uğurla davam etdirilir. 2009-cu ilin oktyabrında türkdilli dövlət başçılarının qədim Azərbaycan yurdu Naxçıvanda keçirilən Zirvə Görüşündə imzalanan sazişlə yaradılan türkdilli dövlətlər arasında əməkdaşlığın yeni formatı artıq qlobal müstəvidə mühüm amilə çevrilir. Dörd ölkə başçısının - Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyənin prezidentləri tərəfindən imzalanan həmin Sazişə əsasən, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının yaradılması və illər keçdikcə, xüsusilə Azərbaycanın və Türkiyənin intensiv fəaliyyəti sayəsində quruma üzv ölkələr arasında əlaqələr daha da genişləndirilir. 2021-ci ilin noyabrında İstanbulda keçirilən Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının 8-ci Zirvə Görüşündə isə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının adının Türk Dövlətləri Təşkilatı adlandırılması, Türkmənistana təşkilatda müşahidəçi statusunun verilməsi, Azərbaycan Prezidentinin “Türk Dünyasının Ali Ordeni” ilə təltif edilməsi və “Türk dünyasına baxış - 2040” sənədi ilə qərarların qəbulu bir daha bu birliyin sarsılmazlığından xəbər verir.
Xüsusilə Azərbaycanın Şuraya sədrlik etdiyi 2019-2021-ci illərdə təşkilatın fəaliyyətinin gücləndirilməsinə, türkdilli dövlətlər və xalqlar arasında dostluğun, qardaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə dair mühüm səylər göstərilib. Bu müddətdə türkdilli dövlətlərin birliyinin daha da dərinləşdirilməsinə xidmət edən konfranslar, zirvə görüşləri keçirilib, mühüm qərarlar qəbul edilib. Ölkəmizin quruma sədrliyi dövrü dünyanı bürüyən koronavirus infeksiyası ilə mübarizə tədbirlərinin gücləndirildiyi, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsinin yaşandığı dövrə təsadüf edib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə COVID-19 pandemiyası ilə bağlı Türk Şurasının Zirvə Görüşünün keçirilməsi və 44 günlük Vətən müharibəsindəki tarixi qələbə Türk dünyasının birliyinin daha da möhkəmləndirilməsinə öz əvəzsiz töhfəsini verib.
Rektor Prezident İlham Əliyevin bu ilin noyabrın 3-də Qazaxıstanın paytaxtı Astanada keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının “Türk Əsri” çağırışı altında 10-cu yubiley Zirvə Görüşünün türkdilli dövlətlər arasında əlaqələrin inkişafındakı əhəmiyyəti barəsində etdiyi tarixi çıxışı xatırladıb. Türk dünyasının böyük bir ailə kimi daim inkişaf edəcəyini və ortaq dəyərləri ilə dünyaya örnək olacağını deyib.
BDU-nun Tarix fakültəsinin dekanı, professor İbrahim Zeynalov konfrans çərçivəsində keçiriləcək plenar iclaslarda aparılacaq müzakirələrin mahiyyətinə toxunub. Bildirib ki, türk dünyasının yaranması, inkişafı və gələcək addımlarına həsr olunan məruzələr hərtərəfli təhlil olunacaq. Onun sözlərinə görə, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan–Türkiyə qardaşlığı, Türk dünyasının birliyi, həmrəyliyi ilə bağlı fikirləri Prezident İlham Əliyevin siyasi fəaliyyətində təsdiqini tapmaqda və bütün sahələrdə öz töhfəsini verməkdədir.
Sonra BDU-nun Qədim dünya və orta əsrlər tarixi kafedrasının müdiri, akademik Yaqub Mahmudov, Qafqaz xalqları tarixi kafedrasının müdiri, professor İradə Hüseynova, Beynəlxalq Türk Mədəniyyət Təşkilatının (TÜRKSOY) Türkmənistan təmsilçisi, professor Oquljeren Hacıyeva, Türkiyənin Ağrı İbrahim Çeçen Universitetinin dosenti Ahmet Edi və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ümumi tarix kafedrasının müdiri, professor Sevinc Əliyeva çıxışlarında Türk birliyinin dünyada böyük bir əhəmiyyətə malik olduğunu və Azərbaycanın bu birlikdə mərkəzi mövqe tutduğunu diqqətə çatdırıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_758d0a202a0d1e506b2f4bb0a_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла I Международная научная конференция на тему «Тюркский мир: общие исторические и культурные ценности, современные реалии и видение будущего».
Ректор БГУ Эльчин Бабаев, выступая на церемонии открытия, сказал, что этот год был полон значимых событий для Азербайджана - азербайджанский народ с большой радостью отметил юбилей общенационального лидера Гейдара Алиева и славную Победу в Карабахе. Ректор отметил, что проведение в такое время конференции в поддержку единства тюркского мира является одобрительным шагом.
Оратор отметил, что в последнее время деятельность Азербайджана в направлении единства тюркского мира успешно продолжается. Новый формат сотрудничества между тюркоязычными странами, созданный соглашением, подписанным на Нахчыванском саммите глав тюркоязычных государств в 2009 году, уже становится важным фактором на глобальном уровне. Согласно этому документу, отношения между членами организации расширяются благодаря созданию Совета сотрудничества тюркоязычных государств и особенно интенсивной деятельности Азербайджана и Турции. Переименование структуры на 8-м саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств, который прошел в Стамбуле в 2021 году, в Организацию тюркских государств, предоставление Туркменистану статуса наблюдателя в организации, награждение Президента Азербайджана «Высшим орденом тюркского мира» и принятие решений с документом «Взгляд на тюркский мир – 2040» еще раз показывает нерушимость этого единства.
Особенно в 2019-2021 годах, когда Азербайджан является председателем Совета, были предприняты важные усилия по укреплению деятельности организации, укреплению дружбы и братства между тюркскими государствами и народами. Проведены конференции и саммиты, способствующие углублению единства тюркоязычных стран, приняты важные решения. Период председательства Азербайджана совпал с периодом активной борьбы мира с коронавирусом, а также с 44-дневной Отечественной войной. Проведение по инициативе Президента Ильхама Алиева саммита Тюркского совета в связи с пандемией Covid-19 и исторической победой в 44-дневной Отечественной войне внесло неоценимый вклад в укрепление единства тюркского мира. Ректор напомнил выступление Президента Ильхама Алиева о значении 10-го юбилейного саммита Организации тюркских государств, состоявшегося 3 ноября этого года в Астане, в развитии связей между тюркоязычными странами. Эльчин Бабаев подчеркнул, что тюркский мир будет развиваться как большая семья и своими общими ценностями станет примером для всего мира.
На мероприятии декан исторического факультета БГУ, профессор Ибрагим Зейналов затронул суть дискуссий, которые пройдут на пленарных заседаниях конференции.
Затем выступили заведующий кафедрой истории древнего мира и средних веков БГУ, академик Ягуб Махмудов, заведующая кафедрой истории народов Кавказа, профессор Ирада Гусейнова, представитель Туркменистана в Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), профессор Огулжерен Гаджиева, доцент Чеченского университета Агры Ибрагима Турции Ахмет Эди и заведующая кафедрой всеобщей истории Азербайджанского государственного педагогического университета, профессор Севиндж Алиева.