https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_90b1df2bc5ee84c911ec2714e_o.jpg
Sürətli texnoloji irəliləyişlər və cəmiyyətdə baş verən dəyişikliklər fonunda “süni intellekt” (AI) termini qlobal müzakirələrdə getdikcə daha geniş vusət almaqdadır. Bu texnologiya yayıldıqca, insanlar daha çox məxfilik problemləri ilə üzləşirlər və bu da süni intellekti kibertəhlükəsizlik sahəsindən kənarda nəzərdən keçirməyi qeyri-mümkün edir. “Kaspersky” mütəxəssisləri süni intellektin sürətli inkişafının nəticələrini proqnozlaşdırmağa çalışıblar.
Daha mürəkkəb zəifliklər. Təlimatları yerinə yetirən böyük dil modelləri (LLM) getdikcə daha çox məhsul və xidmətə inteqrasiya olunduqca, ehtimala əsaslanan generativ süni intellekt və ənənəvi müəyyən edici texnologiyaların kəsişməsində yeni, mürəkkəb zəifliklər meydana çıxacaq. Nəticədə, informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərin nəzərə almalı olduğu hücum ssenarilərinin sayı artacaq ki, onlar yeni təhlükəsizlik tədbirlərini həyata keçirməli olacaqlar.
Kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri üçün tam funksional süni intellekt köməkçisinin meydana çıxması. Generativ süni intellekt innovativ kibertəhlükəsizlik alətləri yaratmaq üçün istifadə olunur ki, bu da nəticədə böyük dil modelləri (LLM) və digər maşın öyrənmə (ML) texnologiyalarından istifadə edən köməkçinin yaradılmasına gətirib çıxara bilər. Bu alət pentestlər apararkən yerinə yetirilən əmrlərə əsaslanan tövsiyələr təklif edə bilər.
Fırıldaqçılar şəkillər və videolar yaratmaq üçün neyron şəbəkələrdən getdikcə daha çox istifadə edəcəklər. 2024-cü ildə təcavüzkarlar cəlbedici məzmun yaratmaq üçün neyron şəbəkələrdən getdikcə daha çox istifadə edə bilərlər. Nəticədə, fırıldaqçılıq cəhdləri daha da təkmilləşə və nəticədə hücumların və onların qurbanlarının sayının artmasına gətirib çıxara bilər.
2024-cü ildə generativ süni intellekt təhdid mənzərəsini əhəmiyyətli dərəcədə dəyişməyəcək. Yuxarıda göstərilən tendensiyalara baxmayaraq, “Kaspersky” mütəxəssisləri süni intellektin yaxın gələcəkdə təhlükə mənzərəsini əhəmiyyətli dərəcədə dəyişəcəyinə şübhə ilə yanaşır. Təcavüzkarlar generativ süni intellektdən istifadə etsə də, kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri də proqram təminatının və şəbəkələrin təhlükəsizliyini yoxlamaq üçün eyni və ya daha təkmil alətlərdən istifadə edəcək, buna görə də təhlükə mənzərəsinin kəskin şəkildə dəyişməsi ehtimalı azdır.
Özəl şirkətlər süni intellektlə bağlı norma və təcrübələrin hazırlanmasında mühüm rol oynayacaqlar. Qeyri-hökumət təşkilatları, xüsusən də korporasiyalar süni intellektlə bağlı norma və təcrübələrin formalaşdırılmasında mühüm rol oynayacaqlar. Süni intellektin inkişafı və istifadəsi sahəsində geniş təcrübəyə malik qeyri-dövlət oyunçuları həm beynəlxalq, həm də milli səviyyədə süni intellektin tənzimlənməsi ilə bağlı müzakirələrə əvəzsiz töhfələr verə bilərlər. Dünyanın müxtəlif yerlərində qanunvericilər süni intellektlə bağlı tənzimləmə strategiyalarının hazırlanmasında biznes və alimləri fəal şəkildə cəlb etməklə artıq bu biliklərdən istifadə edirlər.
Süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunun işarələnməsi. Süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunun açıq şəkildə müəyyənləşdirilməsini tələb edən daha çox qaydalar meydana çıxacaq. Rəqəmsal xidmət təminatçıları da bu tələbi öz siyasətlərinə daxil edəcək və bu məzmunu tanımaq üçün texnologiyalara sərmayə qoymağa davam edəcəklər. Tərtibatçılar və tədqiqatçılar, öz növbəsində, süni intellekt tərəfindən yaradılan media məzmununun müəyyənləşdirilməsini asanlaşdırmaq və onun ilkin mənbəyini müəyyən etmək üçün işarələmə üsullarının yaradılmasında iştirak edəcəklər.
“Hər hansı texnoloji irəliləyiş kimi, generativ süni intellekt də təqdim etdiyi maraqlı imkanlarla yanaşı, həyatımıza yeni risklər gətirir. Təcavüzkarlar yeni texnologiyaları fəal şəkildə mənimsəsələr də, bunun 2024-cü ildə hücum mənzərəsini kəskin şəkildə dəyişməsi mümkün deyil. Bir çox hallarda yeni alətlər hələ kifayət qədər təkmil deyil və ya onların istifadəsi asan deyil”, - deyə “Kaspersky”nin maşın öyrənmə texnologiyaları üzrə tədqiqat və inkişaf qrupunun rəhbəri Vladislav Tuşkanov bildirir.
Süni intellektin kibertəhlükəsizliyə təsiri ilə bağlı proqnozların tam versiyasını Securelist bloqunda oxuya bilərsiniz: https://securelist.ru/story-of-the-year-2023-ai-impact-on-cybersecurity/108558/

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_90b1df2bc5ee84c911ec2714e_o.jpg
На фоне стремительного технологического прогресса и изменений в обществе термин «искусственный интеллект» прочно занял место в авангарде глобальных дискуссий. По мере распространения этой технологии люди всё чаще сталкиваются с проблемами конфиденциальности, что делает невозможным рассмотрение ИИ в отрыве от сферы кибербезопасности. Эксперты «Лаборатории Касперского» попытались спрогнозировать последствия стремительного развития искусственного интеллекта.
Более сложные уязвимости. По мере того как большие языковые модели (LLM), выполняющие инструкции, будут интегрироваться во всё большее количество продуктов и сервисов, на стыке вероятностного генеративного ИИ и традиционных детерминированных технологий будут возникать новые, сложные уязвимости. В результате количество сценариев атак, которые должны предусмотреть ИБ-специалисты, вырастет. Это потребует от экспертов внедрения новых мер безопасности.
Появление полнофункционального ИИ-ассистента для специалистов по кибербезопасности. Генеративный ИИ используется для создания инновационных инструментов кибербезопасности, что в перспективе может привести к созданию помощника, использующего большие языковые модели (LLM) и другие технологии машинного обучения (ML). Этот инструмент может предлагать рекомендации на основе выполненных команд при проведении пентестов.
Мошенники всё чаще будут использовать нейронные сети для создания изображений и видео. В 2024 году злоумышленники могут чаще применять нейросети для создания убедительного контента. Как следствие, попытки мошенничества могут стать более изощрёнными, что приведёт к росту числа атак и их жертв.
В 2024 году генеративный ИИ не внесет существенных изменений в ландшафт угроз. Несмотря на вышеперечисленные тенденции, эксперты «Лаборатории Касперского» по-прежнему скептически относятся к тому, что ИИ в ближайшее время существенно изменит ландшафт угроз. Хотя злоумышленники и используют генеративный ИИ, то же делают и специалисты в области кибербезопасности, которые будут применять те же или даже более продвинутые инструменты для проверки безопасности программного обеспечения и сетей, поэтому в результате ландшафт угроз вряд ли кардинально изменится.
В выработке норм и практик, связанных с ИИ, важную роль будут играть частные компании. Негосударственные организации, в особенности корпорации, будут играть решающую роль в формировании норм и практик, связанных с ИИ. Обладая обширным опытом в разработке и использовании искусственного интеллекта, негосударственные структуры способны внести неоценимый вклад в обсуждение вопросов регулирования ИИ как на международном, так и на национальном уровне. Законодатели по всему миру уже используют эти знания, активно вовлекая бизнес и учёных в процесс разработки стратегий регулирования в сфере ИИ.
Маркировка контента, созданного искусственным интеллектом. Будет появляться всё больше нормативных актов, требующих явно идентифицировать сгенерированный с помощью ИИ контент. Поставщики цифровых сервисов также будут включать это требование в свои политики и продолжат инвестировать в технологии распознавания такого контента. Разработчики и исследователи, со своей стороны, будут участвовать в создании методов маркировки сгенерированного ИИ медиаконтента для облегчения его идентификации и определения источника происхождения.
«Как и любое технологическое достижение, наряду с захватывающими возможностями генеративный ИИ привносит в нашу жизнь и новые риски. Хотя злоумышленники активно осваивают новые технологии, вряд ли это кардинально изменит ландшафт атак в 2024 году. Во многих случаях новые инструменты ещё недостаточно хороши или просты в применении», — комментирует Владислав Тушканов, руководитель группы исследований и разработки технологий машинного обучения в «Лаборатории Касперского».