https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_fb420712198c8109a179ffd53_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin Neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Kimya və kimya texnologiyasında müasir yanaşmalar” adlı Respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən elm və innovasiyalar üzrə prorektor Hüseyn Məmmədov bildirib ki, konfrans bir neçə əlamətinə görə aktualdır. Bu il Azərbaycan dövlətinin qurucusu, neft strategiyasının banisi, Ümümimilli Lider Heydər Əliyevin 100 illlik yubileyi bütün ölkəmizdə olduğu kimi, BDU-da da böyük sevgi və ehtiramla qeyd olunur. Bu il həmçinin Vətən müharibəsində qələbəmizin üçüncü ildönümünü suverenliyimizi tam bərpa etməklə qeyd edirik. Hüseyn Məmmədov Neft kimyası və neft texnologiyası kafedrasının ölkədə neft sənayesinin inkişafında xüsusi çəkiyə malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 80 illik yubileyi keçirilən kafedranın yaradıcısı dünya şöhrətli alim, akademik Yusif Məmmədəliyevdir. Daha sonra natiq BDU-da elmi tədqiqatların səviyyəsi, beynəlxalq bazalarda indeksləşməsi, eləcə də yeni ixtisasların yaranması haqqında məlumat verib.
Kimya fakültəsinin dekanı Fuad Kərimli Azərbaycanda neft strategiyasının banisi, Ulu Öndər Heydər Əliyev, eləcə də onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin neft-qaz sənayesinin inkişafında xidmətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycanın iqtisadi uğurlarının başlanğıc mərhələsi dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin neft strategiyası ilə birbaşa bağlıdır. Ulu Öndər ölkəmizə rəhbərlik etdiyi həm birinci, həm də ikinci mərhələdə neft strategiyasının inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atıb, sosial-iqtisadi həyatın bütün sahələrində olduğu kimi, neft sənayesi də dinamik inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Müstəqil Azərbaycanın enerji layihələri, neft-qaz strategiyası tarixə Ulu Öndərin adıyla düşüb. 1994-cü ildə imzalanan “Əsrin müqaviləsi”, Ulu Öndərin şəxsi nüfuzu, diplomatik məharəti nəticəsində əsası qoyulan yeni neft strategiyası Azərbaycanın gələcək inkişafının əsaslarını yaradıb. Ümummilli Liderin neft-qaz sənayesinin inkişafı üçün atdığı tarixi addımlar indiki güclü Azərbaycanın reallıqlarını və nəticə etibarilə Qarabağın azadlığını təmin edib. Sonra fakültə dekanı Neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının inkişaf tarixi haqqında məlumat verib.
Daha sonra akademik Vaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Kimya texnologiyası fakültəsinin dekanı Sevinc Məmmədxanova, Neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının müdiri İbrahim Məmmədov, kafedranın professoru Musa Bayramov uğurlu neft siyasəti, torpaqların işğaldan azad olunması, kafedranın tarixi və elmi əlaqələri, neft kimyasının aktual problemləri haqqında fikirlərini konfrans iştirakçılarının nəzərinə çatdırıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_fb420712198c8109a179ffd53_o.jpg
Состоялась Республиканская научная конференция «Современные подходы в химии и химической технологии», посвященная 80-летию кафедры нефтехимии и химической технологии химического факультета Бакинского государственного университета (БГУ).
Выступая на церемонии открытия мероприятия, проректор Гусейн Мамедов сказал, что конференция актуальна по нескольким причинам. В этом году 100-летие общенационального лидера Гейдара Алиева, как и везде, также отмечается и в БГУ. В этом году мы также отмечаем третью годовщину победы в Отечественной войне, полностью восстановив суверенитет страны. Гусейн Мамедов сообщил, что кафедра нефтехимии и технологии нефти в развитии нефтяной промышленности страны имеет особое значение. Проректор отметил, что основателем кафедры, чье 80-летие отмечается, является всемирно известный ученый, академик Юсиф Мамедалиев. Далее оратор говорил об уровне научных исследований в БГУ, индексации в международных базах данных, а также о создании новых специальностей.
Декан химического факультета Фуад Керимли заявил, что начальный этап экономического успеха Азербайджана связан с нефтяной стратегией гения Гейдара Алиева. Подписанный в 1994 году «Контракт века», новая нефтяная стратегия, основанная на личный авторитет и дипломатическое мастерство великого лидера, создали основу для будущего развития Азербайджана. По словам декана, шаги, предпринятые для развития нефтегазовой отрасли, обеспечили реалии сегодняшнего Азербайджана и, как следствие, освобождение Карабаха. Затем декан факультета рассказал об истории развития кафедры нефтехимии и химической технологии.
На мероприятии затем выступили академик Вагиф Фарзалиев, член-корреспондент НАНА Мухаммед Бабанлы, декан факультета химической технологии Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Севиндж Мамедханова, заведующий кафедрой нефтехимии и химической технологии Ибрагим Мамедов, профессор кафедры Муса Байрамов.