Azərbaycanın 14 rayonunda vətəndaşlara ödənişsiz hüquqi xidmət göstəriləcək
Azərbaycanın 14 rayonunda vətəndaşlara ödənişsiz hüquqi xidmət göstəriləcək Azərbaycanın 14 rayonunda vətəndaşlara ödənişsiz hüquqi xidmət göstəriləcək
Bakı, 5 iyul 2022 – İyulun 15-dən etibarən Azərbaycanın 14 rayonunda vətəndaşlara ödənişsiz hüquqi xidmət göstəriləcək. Onlar BMT İnkişaf Proqramının (BMTİP) dəstəyi və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin tərəfdaşlığı ilə rayonlarda fəaliyyət göstərən Qadın Resurs Mərkəzlərində bu xidmətlərdən yararlana biləcəklər.
Ödənişsiz hüquqi xidmət BMTİP-nin “Azərbaycanda institusional potensialın gücləndirilməsi vasitəsilə insan hüquqlarına əsaslanan yanaşmanın aktuallaşdırılması” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.  Layihənin əsas məqsədi Azərbaycan Hökumətinin hüquqi xidmətləri hər bir ölkə vətəndaşı üçün əlçatan edə bilmək istiqamətində gördüyü işlərə dəstək olmaqdır.
Hazırda Ağcabədi, Biləsuvar, Bərdə, Sumqayıt, Neftçala, Masallı, Xaçmaz, Sabirabad, Salyan, Qusar, Zaqatala, Tərtər, Füzuli rayonlarında və Bakının Xəzər rayonunda Qadın Resurs Mərkəzləri fəaliyyət göstərir.
Layihə çərçivəsində, həmçinin regionlarda çalışan mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarının artırılması istiqamətində də fəaliyyətlər həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. İlk təlim kursu 4-5 iyul tarixlərində Masallıda təşkil olunub. 14 rayonun hüquqşünaslarının iştirak etdiyi bu təlimçilərin təlimi kursu inzibati və mülki hüquq üzrə pulsuz xidmətlərin göstərilməsinə həsr olunub.
Təlimə cəlb edilmiş hüquqşünasların 5 ay müddətinə rayonlarda vətəndaşlara ödənişsiz hüquqi xidmətlər göstərməsi nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_b396f85982b00a00d7c764e0b_o.jpg
Baku, July 5, 2022 – Starting on July 15, free legal service will be provided to citizens in 14 regions of Azerbaijan. They will be able to benefit from these services at Women's Resource Centers operating in the regions with the support of the United Nations Development Programme (UNDP) in partnership with the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
Free legal service is implemented within the framework of UNDP's "Mainstreaming Human-Rights Based Approach Through Strengthened Institutional Capacity in Azerbaijan" Project. The Project's key objective is to support the work done by the Government of Azerbaijan to make legal services accessible to every citizen of the country.
Women's Resource Centers currently operate in Agjabedi, Bilasuvar, Barda, Sumgait, Neftchala, Masalli, Khachmaz, Sabirabad, Salyan, Gusar, Zagatala, Tartar, Fuzuli districts and Khazar district of Baku.
The project will also carry out activities aimed at increasing the knowledge and skills of specialists working in the regions. The first training course was organized in Masalli on July 4-5. Lawyers from 14 regions attended the course Training of Trainers on the provision of free legal services in administrative and civil law.
Lawyers involved in the training will provide free legal services to citizens in the regions over five months.