https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_618eea3f1e20e2993745b6741_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsinə əsasən “Heydər Əliyev ili” və TÜRKSOY tərəfindən Şuşa şəhərinin Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi ilə əlaqədar 2023-cü ildə Özbəkistan mətbuatı nümayəndələrinin iştirakı ilə Azərbaycana media-turu təşkil edilib.
Media-tur çərçivəsində “Özbəkistan” dövlət telekanalının “Özbəkistan ümumi evimiz” televiziya verilişində və “Milli TV” telekanalında Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhəri, Azərbaycanın və 2023-cü il üzrə Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilmiş Şuşa şəhəri, eləcə də Füzuli rayonuna həsr olunmuş maraqlı televiziya proqramları nümayiş etdirilib.
Televiziya proqramında öncə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov müsahibəsi yer almışdır. O, Azərbaycan ilə Özbəkistan arasındakı dostluq münasibətlərindən danışaraq, müstəqillik illərində bu iki qardaş ölkə arasında mədəni və humanitar əlaqələrin getdikcə daha da möhkəmləndiyini qeyd edib. Diplomat Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin bu istiqamətdə müxtəlif layihələr həyata keçirdiyini, qarşılıqlı mədəni əlaqələrimizi, əməkdaşlığımızı daha da gücləndirmək və genişləndirməyi özünün əsas məqsəd və vəzifəsi hesab etdiyini vurğulayıb. S.Abbasov Özbəkistan jurnalistlərinin Azərbaycana media-turunun əsas məqsədi barədə danışaraq, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin Özbəkistanda Azərbaycan həqiqətlərini yaymaq, milli mədəniyyətimizi təbliğ etmək məqsədilə qardaş ölkənin mətbuatı üçün hər il mütəmadi olaraq analoji səfərlərin təşkil olunduğunu söyləyib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən işğaldan azad edilmiş Azərbaycan torpaqlarına, Füzuli rayonuna, Şuşa şəhərinə təşkil edilmiş media-turun əsas məqsədi Azərbaycan həqiqətlərini, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, onların 30 ilə ərzində torpaqlarımızda apardıqları işğal siyasəti, infrastruktur və milli mədəniyyətimizə vurduqları ziyanı, Vətən torpaqlarının azad edilməsi, Azərbaycanın qələbəsi, Qarabağda aparılan yenidənqurma və bərpa işləri, eləcə də Azərbaycan xalqının zəngin mədəniyyətini nümayiş etdirməkdir.
Media-tur çərçivəsində Özbək jurnalistlər Azərbaycanın və Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı, dünyaya gözəl şairlər, yazıçılar, bəstəkarlar və rəssamlar bəxş etmiş Şuşa şəhəri haqqında da xüsusi proqram təqdim ediblər. Media-turun iştirakçıları Azərbaycan dövləti tərəfindən şəhərdə aparılan böyük bərpa-quruculuq işləri ilə də bağlı süjet təqdim ediblər.
Televiziya proqramında işğaldan azad edilən Füzuli rayonunun görüntüləri, şəhərin yaraları - 30 ilə yaxın erməni işğalının izləri nümayiş etdirilib. Tamaşaçılar efirə gedən sözügedən veriliş vasitəsilə Özbəkistanın Azərbaycan xalqına hədiyyəsi olaraq tikilmiş, xalqlarımız arasında qardaşlıq və həmrəyliyin rəmzi olan Mirzə Uluqbəy adına 1 nömrəli Füzuli şəhər orta məktəblə tanış olmaq imkanı əldə ediblər.
Burada qeyd olunur ki, şagirdlər indi bu məktəbdə təkcə öz Vətənlərinin deyil, həm də qardaş Özbəkistanın tarixi haqqında biliklər alacaqlar. Qeyd edək ki, proqramda iki xalqın dostluğundan, onun böyük şəxsiyyətlərindən bəhs edən şeirlər söyləyən məktəblilərin görüntüləri əks olunub.
Həmçinin verilişlərdə tamaşaçılara Azərbaycan paytaxtının – təkrarsız arxitekturası, inzibati və yaşayış binaları, şəhərin dənizkənarı sahil zolağı, Bakının unikal panoraması ilə tanış olmaq imkanı da yaradılıb.
Televiziya verilişlərində Azərbaycanlıların qonaqpərvərliyi, səmimiliyi, bənzərsiz təbiəti, ləziz mətbəxi haqqında müxtəlif ölkələrdən, o cümlədən Özbəkistandan gələn turistlərin fikirləri yer alıb.
Özbək tamaşaçılarına təqdim olunan televiziya proqramında habelə Azərbaycan və Özbəkistan arasında mədəni-ədəbi əlaqələrə yer ayrılmış, xalqlarımızın sevdiyi və ehtiramla andığı Nizami Gəncəvi, Əlişir Nəvai, Məhəmməd Füzuli, İmadəddin Nəsimi kimi dahi şəxsiyyətlərin yaradıcılığı da xatırlanmışdır.
Proqramın sonunda tamaşaçılara musiqili klip təqdim olunub, burada milli geyimlər geyinmiş sənətçilər rəqs qrupunun müşayiəti ilə Azərbaycan milli rəqsi də nümayiş etdirib.
Qeyd edək ki, ölkəmiz haqqında filmlər nümayiş etdirən “Özbəkistan” və “Milli TV” kanalları Özbəkistanın ən populyar, sevilən kanallardır və geniş tamaşaçı auditoriyasına malikdirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_618eea3f1e20e2993745b6741_o.jpg
По проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане в связи с “Годом Гейдара Алиева” и объявлением ТЮРКСОЙ города Шуша культурной столицей Тюркского мира в 2023 году был организован медиа-тур в Азербайджан с участием представителей узбекской прессы.
В рамках медиа-тура в телепередаче “Узбекистан-наш общий дом” государственного телеканала “Узбекистан” и на телеканале “Милли ТВ” были продемонстрированы интересные телевизионные программы, посвященные столице Азербайджана Баку, городу Шуша, объявленному культурной столицей Азербайджана и Тюркского мира на 2023 год, а также Физулинскому району.
В телевизионной программе также было показано интервью директора Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самира Аббасова. Говоря о дружественных отношениях между Азербайджаном и Узбекистаном, он отметил, что за годы независимости культурные и гуманитарные связи между двумя братскими странами укрепились. Дипломат подчеркнул, что Азербайджанский Культурный Центр реализует различные проекты в этом направлении, считая своей главной целью и задачей дальнейшее укрепление и расширение наших культурных связей, сотрудничество. С. Аббасов говоря об основной цели медиа-тура узбекских журналистов в Азербайджан, отметил, что Азербайджанский Культурный Центр ежегодно организует аналогичные поездки для прессы братской страны с целью распространения азербайджанских реалий в Узбекистане, пропаганды нашей национальной культуры.
Отметим, что главной целью медиа-тура, организованного Азербайджанским Культурным Центром на освобожденные от оккупации азербайджанские земли, Физулинский район, город Шуша, является изучение азербайджанских реалий, демонстрация агрессии Армении против Азербайджана, их оккупационной политики на наших землях в течение 30 лет, нанесенного ущерба инфраструктуре и национальной культуре, освобождение Родины, победа Азербайджана, реконструкция и реставрация, проводимые в Карабахе, а также демонстрация богатой культуры азербайджанского народа.
В рамках медиа-тура узбекские журналисты представили специальную программу о культурной столице Азербайджана и Тюркского мира, городе Шуша, который подарил миру прекрасных поэтов, писателей, композиторов и художников. Участники медиа-тура также представили сюжет, связанный с крупными реставрационно-строительными работами, проводимыми Азербайджанским государством в городе.
В телевизионной программе были показаны кадры освобожденного от оккупации Физулинского района, раны города - следы почти 30-летней армянской оккупации. Зрители получили возможность познакомиться с Физулинской городской средней школой № 1 имени Мирзы Улугбека, построенной в качестве подарка Узбекистана азербайджанскому народу, которая является символом братства и солидарности между нашими народами.
Отмечается, что теперь в этой школе ученики получат знания не только об истории своей Родины, но и братского Узбекистана. Стоит отметить, что в программе показаны кадры школьников, читающих стихи о дружбе двух народов и их великих личностях.
Также в программах зрителям была предоставлена возможность познакомиться с уникальной архитектурой столицы Азербайджана, административными и жилыми зданиями, морской береговой линией города, уникальной панорамой Баку.
В телепередачах представлены мнения туристов из разных стран, в том числе из Узбекистана, о гостеприимстве, искренности, уникальной природе, вкусной кухне азербайджанцев.
В представленной узбекскому зрителю телепрограмме также были отражены культурные и литературные связи между Азербайджаном и Узбекистаном, творчество таких гениев, как Низами Гянджеви, Алишер Навои, Мухаммад Физули, Имадеддин Насими, которых любят и помнят наши народы.
В завершение программы зрителям был представлен музыкальный клип, где артисты, одетые в национальные костюмы, в сопровождении танцевальной группы исполнили азербайджанский национальный танец.
Следует отметить, что каналы «Узбекистан» и «Милли ТВ», демонстрирующие телепередачи о нашей стране, являются самыми популярными и любимыми каналами в Узбекистане и имеют широкую аудиторию.