https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_9fa402ddd06b38a979b891344_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Hefei şəhərində yerləşən Anhui Universitetində olub.
Anhui Universiteti ilə keçirilən görüşdə universitetlər arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın yaradılması barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb. BDU rektorunun və nümayəndə heyətinin Anhui Universitetini ziyarət etməsindən məmnunluğunu bildirən prezident Kuang Guangli Anhui əyaləti, Hefei şəhəri və əsası 1928-ci ildə qoyulmuş universitet haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, Anhui Universitetində 30 mindən çox tələbə təhsil alır. Bu prosesdə universitetdə fəaliyyət göstərən 22 məktəb və kafedradan olan 2600-dən çox akademik heyət iştirak edir.
BDU ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını vurğulayan prezident Kuang Guangli son illər Anhui Universitetində yeni texnologiyalar əsasında sənayenin inkişafı yönümlü tədqiqat istiqamətlərinə, materialşünaslığa, informasiya emalına, o cümlədən böyük verilənlər bazasının analizinə imkan verən tətbiqlərə xüsusi diqqət ayrıldığını qeyd edib. Anhui Universiteti ilə BDU arasında tələbələrin və akademik heyətin mübadiləsinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
ÇXR-in Hefei şəhərində, xüsusilə BDU-ya dost olan Anhui Universitetində olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev səmimi qarşılanmaya və ÇXR-ə işgüzar səfərlə bağlı göstərdiyi xüsusi diqqətə görə prezident Kuang Guangliyə təşəkkürünü bildirib. BDU-nun son illər müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən işlərdən danışan rektor ÇXR-in universitetləri ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. BDU-da kadr hazırlığından, universitetin strateji hədəfləri və mövcud beynəlxalq əlaqələrindən bəhs edən Elçin Babayev xüsusilə də Anhui Universiteti ilə potensial əməkdaşlıq imkanlarını müsbət dəyərləndirib. Qeyd edilib ki, hazırda beynəlxalq standartlara uyğun islahatların aparıldığı mərhələdə Anhui Universiteti ilə əməkdaşlıq BDU-da universitetin potensialının gücləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən layihələrə əhəmiyyətli töhfə verə bilər.
Elçin Babayev BDU, Çin Xalq Respublikası Təhsil Nazirliyinin Dil Təhsili və Əməkdaşlıq Mərkəzi və Anhui Universiteti arasında bakalavriatura səviyyəsində Filologiya (Çin dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə birgə ikili diplom proqramı üzrə səfər çərçivəsində imzalanan üçtərəfli müqavilənin Çin və Azərbaycan arasında təhsil mübadiləsinin təşviqinə, BDU-Anhui Universiteti əməkdaşlığının daha da gücləndirilməsinə və digər istiqamətlərə əhəmiyyətli töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüş zamanı Çin dili və ədəbiyyatı ilə yanaşı, digər sahələrdə də qarşılıqlı əməkdaşlıq və ikili diplom proqramı üzrə sənədlərin imzalanması üçün razılığa gəlinib. Universitetlər arasında tələbə və müəllim mübadiləsi, birgə tədqiqatların aparılması, ortaq tədbirlərin keçirilməsi, qarşılıqlı mühazirələrin və təlimlərin təşkili, beynəlxalq layihələrdə birgə iştirak və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığın yaradılması nəzərdə tutulur. Daha sonra xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Ziyarət çərçivəsində BDU-nun rektoru Elçin Babayev və nümayəndə heyəti Anhui Universitetinin mövcud infrastrukturu, geniş imkanlara malik kampusu və kitabxanası ilə tanış olub. Nümayəndə heyəti Anhui Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən, müasir elmi avadanlıq və cihazlarla təchiz olunmuş Fizika və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda, Hibrid materialların quruluşu və funksional nizamlanması üzrə əsas laboratoriyada yaradılan şəraitlə və aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə yaxından maraqlanıb.
BDU-nun rektoru Anhui Universitetinin tarixinin və inkişaf yolunun nümayiş olunduğu muzeyi ziyarət edib, nüfuzlu qonaqlar üçün nəzərdə tutulan Universitetin xatirə dəftərinə ürək sözlərini yazıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_9fa402ddd06b38a979b891344_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев в городе Хэфэй Китайской Народной Республики (КНР) посетил Аньхойский университет.
На встрече в Аньхойском университете состоялся обширный обмен мнениями по вопросам налаживания сотрудничества между вузами. Президент Аньхойского университета Куанг Гуангли предоставил подробную информацию о провинции Аньхой, городе Хэфэй и вузе. Сообщено, что в Аньхойском университете обучаются более 30 тысяч студентов и в этом процессе участвуют более 2600 преподавателей из 22 школ и кафедр. Президент Куанг Гуангли отметил, что в Аньхойском университете уделяется внимание направлениям исследований, ориентированным на развитие промышленности на основе новых технологий, материаловедение, обработку информации, в том числе приложений, позволяющих анализировать большие базы данных. Подчеркнута важность расширения обмена студентами и преподавателями между Аньхойским университетом и БГУ.
Ректор Эльчин Бабаев коснулся деятельности БГУ, отметил важность интеграции с вузами КНР. Говоря о подготовке кадров в БГУ, стратегических целях университета и международных связах, Эльчин Бабаев положительно оценил возможности сотрудничества, в частности, с Аньхойским университетом. Отмечено, что интеграция с Аньхойским университетом может внести существенный вклад в реализуемые в БГУ проекты по укреплению потенциала вуза. Эльчин Бабаев выразил уверенность, что подписанное между БГУ, Центром языкового образования и сотрудничества Министерства образования КНР и Аньхойским университетом соглашение о программе двойного диплома будет способствовать развитию образовательного обмена между Китаем и Азербайджаном, укреплению сотрудничества БГУ-Аньхойский университет.
В ходе встречи достигнута договоренность об интеграции и в других сферах и подписании документов по программе двойного диплома. Предусмотрен обмен студентами и преподавателями между вузами, проведение совместных исследований и мероприятий, организация взаимных лекций и тренингов, совместное участие в проектах и налаживание сотрудничества по другим направлениям.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев и делегация ознакомились с инфраструктурой, кампусом и библиотекой Аньхойского университета. В Институте физики и информационных технологий Аньхойского университета гости из Азербайджана интересовались лабораторией структуры и функционального устройства гибридных материалов и проводимой научно-исследовательской работой.
Ректор БГУ посетил музей, где представлена история и путь развития Аньхойского университета, и написал свои сердечные слова в памятной книге вуза.