https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_7388a63e600f7c90c32c05000_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirmək məqsədilə öz fəaliyyət dairəsini genişləndirməyə davam edir.
Belə ki, Azərbaycanda daimi və müvəqqəti yaşamaq hüququ olan əcnəbi vətəndaşlar üçün biometrik əsaslı rəqəmsal imza olan “SİMA İmza”nı əldə etmək imkanı yaradılıb.
Artıq ölkəmizdə qanuni əsaslarla yaşayan (müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazəsi vəsiqəsinə sahib olan) xarici vətəndaşlar heç bir xüsusi icazə almadan və ödəniş etmədən rəqəmsal imza əldə edə bilərlər. Rəqəmsal imzanı əldə etmiş əcnəbilər, Azərbaycan vətəndaşları kimi, “SİMA İmza”nın mövcud olduğu bütün xidmətlərdən faydalanacaqlar. Bununla da əcnəbilər həm ölkəmizdə, həm də xaricdə olarkən Azərbaycanın dövlət və özəl qurumlarının müxtəlif elektron xidmətlərindən (o cümlədən kommersiya fəaliyyəti ilə bağlı elektron xidmətlərdən) istifadə edə bilərlər.
“SİMA İmza”nın təqdim etdiyi bu yeni xidmətlər əcnəbi vətəndaşlar üçün bir çox imkanları daha əlçatan edəcək. Bunun üçün xarici vətəndaşların “SİMA İmza” mobil tətbiqini telefonuna yükləyib yaşayış icazəsi vəsiqəsi ilə qeydiyyatdan keçmələri kifayətdir.
Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran “SİMA İmza” ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirəcək. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_7388a63e600f7c90c32c05000_o.jpg
«SİMA İmza» - цифровая подпись нового поколения, созданная действующим под эгидой Министерства цифрового развития и транспорта ООО «AzInTelecom», продолжает расширять сферу деятельности с целью ускорения цифровой трансформации Азербайджана.
Для иностранных граждан, имеющих право на постоянное и временное проживание в Азербайджане, возможно получение цифровой подписи на биометрической основе «SİMA İmza».
Иностранные граждане, проживающие в нашей стране на законных основаниях (у кого есть документ на временный или постоянный вид на жительство), могут получить цифровую подпись без специального разрешения и оплаты. Иностранцы, получившие цифровую подпись, смогут воспользоваться всеми услугами, предоставляемыми «SİMA İmza», так же, как и граждане Азербайджана. При этом иностранцы могут пользоваться различными электронными услугами государственных и частных учреждений Азербайджана (в том числе электронными услугами, связанными с коммерческой деятельностью) как в нашей стране, так и за рубежом.
Эти новые услуги, предоставляемые «SİMA İmza», сделают многие возможности более доступными для иностранных граждан. Для этого иностранным гражданам достаточно скачать на свой телефон мобильное приложение «SİMA İmza» и зарегистрироваться с документом вида на жительство.
«SİMA İmza», повышающая доступность цифровых услуг, ускорит бизнес-процессы в нашей стране. Более подробную информацию о цифровой подписи «SİMA İmza» можно получить на официальном сайте https://sima.az/ru обратившись в Колл-Центр «157».