https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_7388a63e600f7c90c32c05000_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirmək məqsədilə öz fəaliyyət dairəsini genişləndirməyə davam edir.
Belə ki, Azərbaycanda daimi və müvəqqəti yaşamaq hüququ olan əcnəbi vətəndaşlar üçün biometrik əsaslı rəqəmsal imza olan “SİMA İmza”nı əldə etmək imkanı yaradılıb.
Artıq ölkəmizdə qanuni əsaslarla yaşayan (müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazəsi vəsiqəsinə sahib olan) xarici vətəndaşlar heç bir xüsusi icazə almadan və ödəniş etmədən rəqəmsal imza əldə edə bilərlər. Rəqəmsal imzanı əldə etmiş əcnəbilər, Azərbaycan vətəndaşları kimi, “SİMA İmza”nın mövcud olduğu bütün xidmətlərdən faydalanacaqlar. Bununla da əcnəbilər həm ölkəmizdə, həm də xaricdə olarkən Azərbaycanın dövlət və özəl qurumlarının müxtəlif elektron xidmətlərindən (o cümlədən kommersiya fəaliyyəti ilə bağlı elektron xidmətlərdən) istifadə edə bilərlər.
“SİMA İmza”nın təqdim etdiyi bu yeni xidmətlər əcnəbi vətəndaşlar üçün bir çox imkanları daha əlçatan edəcək. Bunun üçün xarici vətəndaşların “SİMA İmza” mobil tətbiqini telefonuna yükləyib yaşayış icazəsi vəsiqəsi ilə qeydiyyatdan keçmələri kifayətdir.
Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran “SİMA İmza” ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirəcək. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_7388a63e600f7c90c32c05000_o.jpg
“SİMA İmza”, a new generation digital signature created by AzInTelecom LLC operating under the auspices of the Ministry of Digital Development and Transport, continues to expand its scope of activity in order to accelerate the digital transformation of Azerbaijan.
For foreign citizens who have the right to permanent and temporary residence in Azerbaijan, it is possible to obtain a digital signature on a biometric basis "SİMA İmza".
Foreign citizens legally residing in our country (who has a document for a temporary or permanent residence permit) can obtain a digital signature without special permission or payment. Foreigners who have received a digital signature will be able to use all the services provided by “SİMA İmza”, just like citizens of Azerbaijan. At the same time, foreigners can use various electronic services of public and private institutions of Azerbaijan (including electronic services related to commercial activities) both in our country and abroad.
These new services provided by “SİMA İmza” will make many opportunities more accessible to foreign citizens. To do this, foreign citizens just need to download the “SİMA İmza” mobile application to their mobile device and register with a residence permit document.
"SİMA İmza", which increases the availability of digital services, will speed up business processes in our country. You can get more detailed information about "SİMA İmza" digital signature from the https://sima.az/en official website and by contacting "157" Call Center.