https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_56db1710b429f2bbb195293da_o.jpg
Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının Kazan şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə təntənəli konsert və sambo üzrə şəhər turniri keçirilib.
“Tatarıstan Respublikasındakı Azərbaycanlıların Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatı tərəfindən təşkil olunan konsertdə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində 29 noyabr – 2 dekabr tarixində Kazana səfər edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin üzvü Vüqar İsgəndərovun, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdirinin müavini Əli Baytalovun, Gənclər və İdman Nazirliyinin əməkdaşı Fəqan Səfərovun daxil olduğu Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak edib.
Fəxri qonaqlar arasında Tatarıstan Respublikası (TR) Dövlət Şurasının Təhsil, Mədəniyyət, Elm və Milli Məsələlər Komitəsinin sədr müavini Lyudmila Rıbakova, mədəniyyət nazirinin müavini Damir Natfullin, TR Rəisi Milli Siyasətinin həyata keçirilməsi üzrə Departamentin daxili siyasət məsələləri üzrə idarəsinin baş məsləhətçisi Marina İvanova, Tatarıstan Xalqlar Assambleyası Şurasının İcraiyyə Komitəsinin rəhbəri Konstantin Yakovlev, Tatarıstan Xalqları Dostluq Evinin direktoru Timur Kadırov, Türkiyənin Kazandakı Baş konsulu Uğur Yılmaz, İranın Kazandakı Baş konsulu Davud Mirzəxani və başqaları olub.
Konsert öncəsi çıxış edən qonaqlar görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin beynəlxalq əlaqələrin inkişafında, xalqlar arasında dostluğun möhkəmləndirilməsində və Azərbaycanın mədəni irsinin qorunub saxlanılmasında misilsiz xidmətlərindən danışıblar.
Sonra üç şəhərin – Bakı, Moskva və Kazan sənətçilərinin ifasında rəngarəng konsert proqramı təqdim olunub.
Tədbir çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotosərgi nümayiş etdirilib.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilmiş tədbirlər silsiləsi “Batır” idman kompleksində təşkil olunmuş sambo üzrə şəhər turniri ilə davam edib. “Tatarıstan Respublikasındakı Azərbaycanlıların Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatı tərəfindən təşkil olunmuş yarış Rusiyanın və Azərbaycanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Yarış iştirakçılarını salamlayan təşkilatın sədri Bəhram Mustafayev bildirib ki, bu il Azərbaycanda xalqımızın dahi şəxsiyyətinin 100 illiyi ilə əlaqədar Heydər Əliyev İli” elan edilib. Qeyd edib ki, Azərbaycan dövlətinin möhkəmləndirilməsi naminə misilsiz xifmətlər göstərmiş ümummilli liderin xatirəsinə turnirin keçirilməsi Kazandakı Azərbaycan icması üçün qürurverici hadisədir.
Millət vəkili Vüqar İsgəndərov çıxışında bildirib ki, belə turnirlərin təşkil olunması Azərbaycanla Tatarıstan arasında ikitərəfli əlaqələrə müsbət təsir edir.
Gərgin mübarizə şəraitində keçən turnirdə 250-yə yaxın samboçu gücünü sınayıb. Turnir qaliblərin mükafatlandırma mərasimi ilə yekunlaşıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Tatarıstan Xalqları Dostluq Evini ziyarət edib. Qonaqları Dostluq Evinin direktoru Timur Kadırov, direktor müavini Natalya Myasnokova və “Tatarıstan Respublikasındakı Azərbaycanlıların Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatının sədri Bəhram Mustafayev qarşılayıblar.
Dostluq Evində yaradılmış şəraitlə tanışlıq zamanı qonaqlara Tatarıstan Xalqları Assambleyası və Dostluq Evinin əsas layihələri və fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
Sonra Azərbaycan nümayəndə heyətinin Dostluq Evinin direktoru Timur Kadırov, Tatarıstan Xalqlar Assambleyası Şurasının İcraiyyə Komitəsinin rəhbəri Konstantin Yakovlev, Azərbaycan icmasının rəhbəri Bəhram Mustafayev və fəallarla görüşü keçirilib. Görüş zamanı Azərbaycan və Tatarıstanda konstruktiv və balanslaşdırılmış millətlərarası münasibətlərin əhəmiyyətinə, gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. “Tatarıstan Respublikasındakı Azərbaycanlıların Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatının, onun nəzdindəki gənclər qanadının aktiv və məhsuldar fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_56db1710b429f2bbb195293da_o.jpg
По случаю 100-летнего юбилея основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева в столице Республики Татарстан Российской Федерации городе Казань состоялись торжественный концерт и городской турнир по самбо.
На концерте, организованном региональной общественной организацией “Национально-культурная автономия азербайджанцев в Республике Taтарстан”, присутствовала делегация Азербайджана в составе члена Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Вугара Искендерова, заместителя заведующего отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Али Байталова, сотрудника Министерства молодежи и спорта Фагана Сафарова, совершивших 29 ноября – 2 декабря поездку в Казань в рамках “Года Гейдара Алиева”.
Среди почетных гостей находились заместитель председателя Комитета Государственного Совета Республики Татарстан (РТ) по образованию, культуре, науке и национальным вопросам Людмила Рыбакова, заместитель министра культуры Дамир Нафтуллин, главный советник Управления по реализации национальной политики Департамента Раиса РТ по вопросам внутренней политики Марина Иванова, руководитель Исполнительного комитета Совета Ассамблеи народов Татарстана Константин Яковлев, директор Дома дружбы народов Татарстана Тимур Кадыров, генеральный консул Турции в Казани Угур Йылмаз, генеральный консул Ирана в Казани Давуд Мирзахани и другие.
Выступая перед концертом, гости говорили о неоценимых заслугах выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева в развитии международных связей, укреплении дружбы между народами и сохранении культурного наследия Азербайджана.
Затем была представлена разнообразная концертная программа в исполнении мастеров искусств трех городов – Баку, Москвы и Казани.
В рамках мероприятия демонстрировалась фотовыставка, отражающая жизнь и деятельность общенационального лидера Гейдара Алиева.
Цикл мероприятий, проводимых в рамках “Года Гейдара Алиева”, продолжался городским турниром по самбо, организованным в спортивном комплексе “Батыр”. Соревнования, проводимые региональной общественной организацией “Национально-культурная автономия азербайджанцев в Республике Taтарстан”, начались с исполнения государственных гимнов России и Азербайджана. Поприветствовав участников соревнований, председатель организации Бахрам Мустафаев отметил, что в связи со 100-летием гениальной личности нашего народа нынешний год объявлен в Азербайджане “Годом Гейдара Алиева”. Он подчеркнул, что проведение турнира памяти общенационального лидера, которому принадлежат неоценимые заслуги во имя укрепления Азербайджанского государства, является для азербайджанской общины в Казани событием, вызывающим чувство гордости.
Депутат Вугар Искендеров сказал, что организация таких соревнований оказывает позитивное влияние на двусторонние связи между Азербайджаном и Татарстаном.
На турнире, прошедшем в напряженной борьбе, померялись силами около 250 самбистов. Соревнования завершились церемонией награждения победителей.
В рамках поездки делегация Азербайджана побывала в Доме дружбы народов Татарстана. Гостей встретили директор Дома дружбы Тимур Кадыров, заместитель директора Наталья Мясникова и председатель региональной общественной организации “Национально-культурная автономия азербайджанцев в Республике Taтарстан” Бахрам Мустафаев.
В ходе ознакомления с условиями, созданными в Доме дружбы, гости были проинформированы об основных проектах и деятельности Ассоциации народов Татарстана и Дома дружбы.
Затем состоялась встреча делегации Азербайджана с директором Дома дружбы Тимуром Кадыровым, руководителем Исполнительного комитета Совета Ассамблеи народов Татарстана Константином Яковлевым, руководителем азербайджанской общины Бахрамом Мустафаевым и активистами. На встрече состоялся обмен мнениями о значении конструктивных и сбалансированных межнациональных отношений в Азербайджане и Татарстане, перспективах дальнейшего сотрудничества. Высокую оценку получила активная и плодотворная деятельность региональной общественной организации “Национально-культурная автономия азербайджанцев в Республике Taтарстан” и ее молодежного крыла.