https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_f68a7d9b206f47d61bf3273fb_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi tərəfindən yeni texnologiyalar tətbiq edilməklə yol yatağının, yol qurğularının və digər infrastruktur elementlərinin qorunması, yolların istismar müddətinin uzadılması, təhlükəsizlik və digər tələblərin təmin edilməsi xüsusilə diqqətdə saxlanılır.
Bu xüsusda elektron tərəzilərin vahid monitorinq mərkəzi yaradılıb.
Məqsəd ümumi istifadədə olan avtomobil yollarının qorunması məqsədilə iriqabaritli və ağırçəkili nəqliyyat vasitələrinin icazə verilən qabarit, çəki və yüklə birlikdə oxa düşən kütlə parametrlərinə dair tələblərin pozulmasına yol verilməməsi, eləcə də bölünməsi mümkün olmayan yüklə yüklənmiş iriqabaritli və ağırçəkili nəqliyyat vasitələrinin avtomobil yolları ilə hərəkət etməsinə icazə əsasında həyata keçirilməsinin təmin edilməsidir.
Yeni yaradılan mərkəz avtomobil yollarında quraşdırılan elektron tərəzilərdən əldə olunan məlumatların bir məkanda toplanmasına, emalına, eləcə də qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş qaydada istifadəsinə imkan verəcək.
Belə ki, iriqabaritli və ya ağırçəkili nəqliyyat vasitələri tərəfindən törədilən inzibati xəta elektron tərəzilərin köməyi ilə aşkar edilərək mərkəzə göndəriləcək. Daha sonra həmin məlumatlar əsasında elektron qərarın çıxarılmasının təmin olunması üçün Daxili İşlər Nazirliyinin elektron məlumat bazasına ötürüləcək.
Qeyd edək ki, elektron tərəzilərin tədricən bütün magistral yollarda quraşdırılması nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_f68a7d9b206f47d61bf3273fb_o.jpg
Министерство цифрового развития и транспорта и Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана, применяя новые технологии, уделяют особое внимание защите дорожного полотна, дорожных сооружений и других элементов инфраструктуры, продлению срока службы дорожного покрытия, обеспечению безопасности и другим требованиям.
В этом отношении создан единый центр мониторинга электронных весов.
Целью создания центра является предотвращение нарушений требований по допустимым габаритам, массе и нагрузке крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств к параметрам массы, приходящейся на ось, в целях защиты автомобильных дорог общего пользования, а также обеспечение допуска к проезду по автомобильным дорогам крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств, нагруженных неделимым грузом.
Новый центр позволит осуществлять сбор и обработку данных, полученных с электронных весов, установленных на автодорогах, в едином пространстве, а также их использование в соответствии с законодательством.
Так, административная ошибка, вызванная крупногабаритными или тяжеловесными транспортными средствами, будет выявлена с помощью электронных весов и отправлена в центр. Затем на основании этой информации она будет передана в электронную базу данных Министерства внутренних дел для обеспечения выдачи электронного решения.
Следует отметить, что электронные весы планируется постепенно устанавливать на всех автомагистралях.