https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_6ffdc272a965c022d539bd60e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) tanınmış aktyor və rejissor, Xalq artisti, Türkiyənin Adana Çukurova Universitetinin professoru Cahangir Novruzovla görüş keçirilib.
Qonağı salamlayan BDU-nun Sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev milli-mənəvi, mədəni dəyərlərin qorunmasında belə görüşlərin önəmini qeyd edib, suveren, ərazi bütövlüyünü tam təmin etmiş Azərbaycanın çiçəklənməsində gənclərin böyük rola malik olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, il ərzində BDU-da mədəni-kütləvi proqramlar təşkil olunur, tanınmış mədəniyyət xadimləri ilə görüşlər keçirilir.
Cahangir Novruzov Azərbaycanın ən qədim ali təhsil ocağının tələbələri ilə görüşün təşkilinə görə təşəkkürünü bildirib. Tanınmış sənətkar milli kino və teatr sənətinin hazırkı durumu, inkişaf perspektivləri, sənətə gəlişi, çəkildiyi filmlər, rol aldığı tamaşalarda yaratdığı obrazlar, Türkiyədəki fəaliyyəti barədə danışıb, tələbələrin suallarını cavablandırıb. O, Azərbaycanda yaşadığı dövrdə tamaşa və kinolarda çəkilişlər zamanı yaddaqalan məqamlarla bağlı xatirələrini gənclərlə bölüşüb, onlara öz tövsiyələrini verib.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_6ffdc272a965c022d539bd60e_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с известным актёром и режиссёром, народным артистом, профессором Университета Чукурова (Адана, Турция) Джахангиром Новрузовым.
Приветствуя гостя, проректор БГУ Алиш Агамирзаев отметил важность подобных встреч в сохранении национально-нравственных и культурных ценностей, а также обозначил, что в процветании Азербайджана молодёжь играет большую роль. Проректор подчеркнул, что в БГУ регулярно организуются культурно-массовые программы, проводятся встречи с известными деятелями культуры.
Джахангир Новрузов выразил благодарность за организацию встречи со студентами старейшего вуза Азербайджана. Артист рассказал о современном состоянии отечественного кино и театрального искусства, перспективах его развития, своем приходе в искусство, фильмах, в которых он снимался, образах, созданных им в спектаклях, в которых он играл, своей деятельности в Турции, а также ответил на вопросы студентов. Гость поделился воспоминаниями о памятных моментах во время съемок в спектаклях и фильмах во время своего пребывания в Азербайджане, дал молодежи свои рекомендации.