Qazaxıstan Şuşada keçirilən turizm konfransında məruzə təqdim edib
Qazaxıstan Şuşada keçirilən turizm konfransında məruzə təqdim edib Qazaxıstan Şuşada keçirilən turizm konfransında məruzə təqdim edib
30 noyabr – 1 dekabr 2023-cü il tarixlərində Şuşa şəhərində “Türk dövlətlərinin mədəni turizmin perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Tədbirdə Azərbaycandan başqa Qazaxıstanın, Türkiyənin, Özbəkistanın, Qırğızıstanın, Macarıstanın turizm sahəsinin nümayəndələri iştirak edib.
Sözügedən tədbirdə Qazaxıstan Beynəlxalq Turizm və Qonaqpərvərlik Universitetinin Turizm Məktəbinin doktoru Nurjan Abişev “Köçərilərin mədəniyyəti və onların turizmin inkişafına təsiri” mövzusunda məruzə təqdim edib. Qazaxıstan nümayəndəsinin təqdimatı tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Qeyd olunan ölkələrin birbaşa iştirakı ilə tədbir əsnasında həmçinin həmin ölkələrdən və Türkmənistandan olan aşpazlar tərəfindən milli xörəklərin təqdim olunduğu qastronomik tur da təşkil olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_054144eb689ce9b6c70e0fe9d_o.jpg
В период с 30 ноября по 1 декабря 2023 года в городе Шуша состоялась Международная научная конференция на тему: «Перспективы культурного туризма тюркских стран», в которой помимо Азербайджана также приняли участие представители сферы туризма Казахстана, Турции, Узбекистана, Кыргызстана, Венгрии.
На данном мероприятии доктор школы туризма Международного университета туризма и гостеприимства Казахстана Нуржан Абишев представил доклад на тему: «Культура кочевников и ее влияние на развитие туризма». Презентация представителя Казахстана вызвала интерес у участников мероприятия.
При непосредственном участии посольств упомянутых стран в ходе мероприятия также прошел кулинарный гастрономический тур, где ведущие повара из этих государств и Туркменистана продемонстрировали свои национальные блюда.