https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_36d30dca9ba6ae5d4d312512a_o.jpg
29 noyabr 2023-cü il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) 100-ə yaxın biznes nümayəndəsinin iştirakı ilə AHK Üzvlərinin növbəti Ümumi Yığıncağını təşkil edib. Bütün AHK üzvlərini bir yerə toplayan Üzvlər Yığıncağı ildə iki dəfə həyata keçirilir və tədbirdə AHK Azərbaycanın il ərzində təşkil etdiyi tədbirlər və əldə olunmuş nəaliyyətlər təqdim olunur. Tədbirdə həmçinin Turizm Bürosunun idarə heyətinin sədri Florian Sengstschmid və Dövlət Turizm Agentliyinin mədəni irs və regional turizm şöbəsinin müdiri Elgün Cavadov qonaq məruzəçi qismində iştirak etmişdir.
Tədbiri salamlama nitqi ilə açan AHK İdarə heyətinin sədri cənab Anar Həsənov görüşün proqramını qısa şəkildə iştirakçılara təqdim edib. Son altı ayda üzvlərin artan sayı barədə məlumat verən cənab sədr bunu Palatanın əməkdaşlarının gərgin əməyinin nəticəsi oduğunu vurğulamışdır. İmpuls tədbirlərinin uğurla həyata keçirilməsini, AHK İşçi Qruplarının yeni işçi heyətinin təyin edilməsini, Almaniyadan nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana səfər etməsini və çox sayda fiziki tədbirlərin uğurla baş tutmasını özəlliklə vurğulayıb.
Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı səfirinin müavini Cənab Heiko Schwarz, AHK üzvlərini salamlayaraq, səfirliklə bağlı yenilikləri tədbirin iştirakçılarının nəzərinə çatdıraraq iki ölkə arasında Səfirliyin xidmətlərinin vacibliyindən söz açıb.
Tədbirdə qonaq məruzəçi qismində iştirak edən Turizm Bürosunun idarə heyətinin sədri Florian Sengstschmid 2019-cu ildən bəri ölkədə turizmin inkişafından və ölkəyə gələn xarici turistlərin artan tempindən bəhs etdi. Həmçinin yaxın gələcəkdə Qarabağ regionunda turistik destinasiyaların istifadəyə veriləcəyini vurğulamış, yeni yaradılan Turizm Bürosunun böyük səylə çalışdığından söz açdı.
Növbəti qonaq məruzəçi Dövlət Turizm Agentliyinin mədəni irs və regional turizm şöbəsinin müdiri Elgün Cavadov Qarabağda turizmin inkişafı və fəaliyyət planı üçün hazırlanmış dövlət planını dinləyicilərin nəzərinə çatdırdı. Öz çıxışında cənab Cavadov ilk atılan addımın regiomnun tanıdılması, regionun mənimsənilməsi, tarixi abidələri aydınlaşdırmaq, ərazinin mənimsənilməsi ilə bağlı xarici ekspertlərin birgə iştirakı ilə Qarabağ regionuna edilən səfərlərdən bəhs etdi. Çıxışının sonunda isə Cənab Elgün Cavadov regionun beynəlxalq səviyyədə tanıdılması ilə bağlı artıq fəaliyyətlərə başlanılmasından və müxtəlif beynəlxalq sərgilərdə broşürlər, infomaterialların sərgilənməsini qeyd etmişdir.
Daha sonra AHK Azərbaycanın İcraçı Direktoru cənab Tobias Baumann AHK Azərbaycanın fəaliyyəti və maliyyə göstəriciləri, o cümlədən ötən ilin nəaliyyətləri və növbəti illərdə nəzərdə tutulan layihələr haqqında qısa hesabatı qonaqlara təqdim edib.
“2023-cü ildə ötən Üzvlər Yığıncağından etibarən 6 ay müddəti ərzində AHK Azərbaycana 18 yeni şirkət üzv olub və hal-hazırda Almaniya və Azərbaycandan iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini təmsil edən 185 şirkət Palatamızın üzvüdür.”
Üzvlərin Ümumi Yığıncağının qərar qəbul etməsi üçün kvorumun təyin edilməsindən sonra üzv şirkətlərin nümayəndlərinin ümumi razılığı ilə yeni üzvlərin Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının yeni üzvləri qonaqlara təqdim etdi.
Ardından CJ ICM şirkətinin 20 illik yubileyi ilə bağlı şirkətin ölkə üzrə meneceri Emil İmamov danışdı.
Sonda AHK Azərbaycanın İcraçı Direktoru Cənab Tobias Baumann və İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənovun təqdimatı ilə yeni üzvlərin sertifikat vermə mərasimi baş tutmuşdur.
Tədbir Süleymanbəyli Qrupunun ifasında canlı musiqinin müşayiətində işgüzar şam yeməyi ilə yekunlaşıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_36d30dca9ba6ae5d4d312512a_o.jpg
On 29 November 2023, German-Azerbaijan Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) organised its Annual AHK Members’ Assembly with the participation of around 100 business representatives. The AHK Members' Assembly is an event organised twice a year, gathering all AHK Members together to discuss the activities and achievements of AHK Azerbaijan over the past half year. Mr Florian Sengstschmid, CEO of the Azerbaijan Tourism Board, and Mr Elgun Javadov, Head of the Cultural Heritage and Regional Tourism Department at State Tourism Agency, also participated in the event as guest speakers.
Opening the event with a welcoming speech, Mr Anar Hasanov, Chairman of the AHK Azerbaijan Board, briefly presented the programme of the meeting to the participants. Informing about the growing number of members in the last six months, Mr. Chairman emphasized that this is the result of the hard work of the Chamber's employees. He particularly emphasized the successful implementation of the impulse events, the appointment of new staff members of the AHK Working Groups, the visit of German delegations to Azerbaijan and the successful completion of many physical events.
Mr Heiko Schwarz, Deputy Head of Mission of Embassy of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan, welcomed the members of the AHK and informed the participants of the event about the importance of the Embassy's services between the two countries.
Mr Florian Sengstschmid, CEO of the Azerbaijan Tourism Board, who participated in the event as a guest speaker, spoke about the development of tourism in the country since 2019 and the increasing pace of foreign tourists coming to the country. He also emphasized that in the near future, tourist destinations will be put into use in the Karabakh region and said that the newly created Tourism Board is working hard.
The next guest speaker, Mr Elgun Javadov, Head of the Cultural Heritage and Regional Tourism Department at State Tourism Agency, brought to the attention of the listeners the state plan prepared for the development and action plan of tourism in Karabakh. In his speech, Mr Javadov talked about the first step taken to introduce the region, the appropriation of the region, the clarification of historical monuments, and the visits to the Karabakh region with the joint participation of foreign experts. At the end of his speech, Mr Elgun Javadov mentioned the beginning of activities related to the international promotion of the region and the exhibition of brochures and information materials at various international exhibitions.
Then, the Executive Director of AHK Azerbaijan, Mr Tobias Baumann, presented to the guests a brief report on the activity and financial indicators of AHK Azerbaijan, including the achievements of the past year and the projects planned for the next years.
"In 2023, 18 new companies joined AHK Azerbaijan within six months from the last Members' Assembly, and currently, 185 companies from Germany and Azerbaijan representing various sectors of the economy are members of our Chamber."
After the determination of the quorum for the decision-making of the Members’ Assembly, the representatives of the member companies presented the new members of the German-Azerbaijani Chamber of Commerce to the guests.
Then Emil Imamov, CJ ICM 's country manager, spoke about the company's 20th anniversary.
In conclusion, with the presentation of the Executive Director of AHK Azerbaijan, Mr. Tobias Baumann, and the Chairman of the Board, Anar Hasanov, a certification ceremony for new members took place.
The event ended with a business dinner accompanied by live music performed by the Suleymanbeyli Group.