https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_8928f8cebe363cdc15e52f0e2_o.jpg
“Azərbaycan beynəlxalq birliyin fəal və məsuliyyətli üzvüdür. Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət, dialoq, həmrəylik və qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığın təşviqi Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji baxışın əsas elementlərindəndir”.
Bu fikirləri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Berlində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində təşkil olunan qəbulda səsləndirib.
Spiker qeyd edib ki, bu prinsipləri Azərbaycanın 2012-2013-cü illər üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü kimi fəaliyyətində, Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində bir sıra təşəbbüslərin irəli sürülməsində, Avropanın enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfə verən enerji, həmçinin Şərqlə Qərbi birləşdirən iri nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsi kimi bir sıra hallarda aydın müşahidə etmək olar.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanın bu gün ən müxtəlif sahələrdə qazandığı nailiyyətlər barədə də tədbir iştirakçılarına məlumat verərək, ölkəmizin son 20 ildə mühüm iqtisadi tərəqqiyə nail olduğunu qeyd edib. Azərbaycanda ÜDM-in dörd dəfə, büdcə gəlirlərinin 30 dəfə, xarici ticarət dövriyyəsinin 10 dəfədən çox artması diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, ölkəmizdə yoxsulluğun səviyyəsi 50 faizdən 5,5 faizə düşüb. Ötən 20 il ərzində Azərbaycana 310 milyard ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyulub ki, bunun da 200 milyarda yaxın hissəsi iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoruna yatırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_8928f8cebe363cdc15e52f0e2_o.jpg
Azerbaijan is an active and responsible member of the international community. Promotion of co-operation on the basis of respect for international law standards and principles, dialogue, solidarity and mutual trust is one of the key elements of the strategic vision formulated by President Ilham Aliyev.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said that at a reception organised by the Azerbaijan Culture Centre operating in Berlin.
The Speaker said that those principles were clearly traceable in several cases. Amongst those are Azerbaijan’s activities as a non-permanent member of the UN Security Council during 2012-2013, several initiatives put forth as the Chair of the Non-Aligned Movement, the energy-sector endeavours contributing substantially to European energy security and the implementation of large transport projects connecting the East and the West.
The Chair of the Milli Majlis also informed the event participants of Azerbaijan’s achievements in the very diverse areas. She said our country had attained considerable economic progress over the 20 years last. It was remarked that the GDP of Azerbaijan, the State Budget revenues and the foreign trade volume had grown fourfold, 30 times and more than tenfold respectively. It was further mentioned that the poverty level in our country had slid from 50% to 5.5% and that USD 310 bn, including approximately USD 200 bn channelled into the national non-oil economy sector, had been invested in Azerbaijan over the last 20 years.