https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_db3d57589e5d7ed236bdd3b01_o.jpg
Ermənistan parlamentinin spikeri Alen Simonyan noyabrın 28-də jurnalistlərə açıqlamasında növbəti dəfə regionda mövcud olan reallıqları təhrif edərək, həqiqətdən uzaq fikirlər səsləndirmişdir. Ermənistan parlamenti spikerinin bu müsahibəsi Ermənistan rəhbərliyinin “absurd iddialar” növbəsinə dayandığını aşkar şəkildə göstərməklə yanaşı, xarici havadarlarının gözünə girmək uğrunda yarışdığına da dəlalət edir. Son səsləndirilən fikirlərə başqa cür izahat vermək mümkün deyil.
Simonyan Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 30 illik işğalı faktını yaddaşlardan silmək və Ermənistan tarixinin bu qara ləkəsini beynəlxalq ictimaiyyətin gündəmindən çıxarmaq “arzusunu” gələcəyə baxış adı altında pərdələməyə çalışır.
Yaxşı olardı ki, Simonyan Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlının öz doğma torpaqlarından qaçqın və məcburi köçkün düşməsinə, Xocalı soyqırımının törədilməsinə, işğal dövründə 9 şəhər və yüzlərlə kəndin darmadağın edilməsinə görə üzr istəyərək, gələcək haqda danışmağa başlasın. Təəssüf ki, bu baş verməyəcək.
İşğal olunmuş torpaqlarda və Ermənistan ərazisində azərbaycanlılara məxsus yüzlərlə tarixi, mədəni və dini abidələri yerlə-yeksan edən, abidələrin və yaşayış yerlərinin adlarını dəyişərək, saxta tarix yazan monoetnik Ermənistanın parlamentinin spikerinin müxtəlif etnik qrupların mehriban və dinc şəkildə birgə yaşadığı, tarixi və mədəni irsinin dövlət səviyyəsində mühafizə edildiyi Azərbaycanı öz arşını ilə ölçməsi, əslində onun həqiqi simasını ifşa edir.
Simonyanın Qazax rayonunun 7 kəndinin və Kərkinin hələ də Ermənistanın işğalı altında qalmasına primitiv düşüncə tərzi ilə hüquqi don geyindirməyə çalışması, əksinə, Azərbaycanı işğalda ittiham etməsi isə xəstə təfəkkürün təzahüründən başqa bir şey deyil.
Ermənistan rəhbərliyinin “Azərbaycanın müharibəyə hazırlaşması”, “sülh danışıqlarından imtina etməsi” kimi beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa yönəlik yalanları təkrarlamağa nə dərəcədə alışdığı artıq bir faktdır. Simonyana bir daha xatırlatmaq istərdik ki, məhz Azərbaycan 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Ötən 3 il ərzində Ermənistan öz siyasi və hərbi təxribatları ilə sülh prosesini əngəlləməyə çalışıb. Hazırda regionda uzunmüddətli sülhün bərqərar olması üçün tarixi şans yaranıb. Azərbaycan hər iki ölkənin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tanınması əsasında Ermənistanla sülhə hazır olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Belə bir məqamda isə Ermənistan sülh müqaviləsinin mətni üzrə Azərbaycanın təkliflərinə cavabını uzun müddət gecikdirməklə, danışıqlar prosesini uzatmağa çalışır.
Bir daha qeyd edirik ki, Azərbaycan regionda davamlı sülhün tərəfdarıdır və Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılmasını, sülh müqaviləsinin imzalanmasını dəstəkləyir. Biz inanırıq ki, sülh müqaviləsinin imzalanması üçün hazırda geniş imkanlar vardır. Ona görə də, Ermənistan tərəfini bu cür təxribatçı və həqiqətdən uzaq bəyanatlar səsləndirməkdən çəkinməyə və sülhə töhfə verməyə çağırırıq.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_db3d57589e5d7ed236bdd3b01_o.jpg
Спикер парламента Армении Ален Симонян в своём сделанном журналистам 28-го ноября заявлении в который раз исказил существующие в регионе реалии и озвучил далёкие от истины мысли. Это интервью спикера парламента Армении не только ясно показывает, что руководство Армении стоит в очереди на очередную порцию «абсурдных заявлений», но и свидетельствует о его потугах постоянно быть на виду у своих зарубежных покровителей. Иное объяснение последним высказанным мыслям дать просто невозможно.
Симонян пытается завуалировать взглядом в будущее свою «мечту» стереть из памяти факт 30-летней оккупации Арменией признанных международно территорий Азербайджана и убрать это тёмное пятно на истории Армении из повестки международной общественности.
Было бы хорошо, если бы Симонян заговорил о будущем, извинившись, при этом, за то, что в результате политики этнических чисток со стороны Армении более 1 миллиона азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами, изгнанными со своих родных земель, а также за Ходжалинский геноцид и разрушение 9 городов и сотен сёл в период оккупации. К сожалению, этого не случится.
То, что спикер парламента моноэтнической Армении, уничтожившей на оккупированных землях и на территории Армении сотни принадлежавших азербайджанцам исторических, культурных и религиозных памятников, изменившей названия памятников и населённых пунктов, а также написавшей лживую историю, меряет своим аршином Азербайджан, где сосуществуют различные этнические группы дружно и мирно, а их историческое и культурное наследие охраняется на государственном уровне, по сути, показывает нам его истинное лицо.
Примитивные рассуждения Симоняна призваны облачить в правовые одежды тот факт, что 7 сёл Казахского района и Керки до сих пор оккупированы Арменией, и при этом он обвиняет в оккупации Азербайджан – тут мы видим не что иное, как плоды болезненного мышления.
Уже ясно, насколько привычным стало для армянского руководства повторение своих измышлений о том, что якобы «Азербайджан готовится к войне» и «отказывается от мирных переговоров», призванных обмануть международную общественность. Мы хотели бы вновь напомнить Симоняну, что именно Азербайджан после 44-дневной Отечественной войны выступил с адресованной Армении инициативой подписания основанного на принципах международного права мирного договора. За прошедшие три года Армения своими политическими и военными провокациями пыталась заблокировать мирный процесс. В настоящее время в регионе появился исторический шанс на установление долгосрочного мира. Азербайджан неоднократно заявлял о своей готовности к миру с Арменией на основе признания территориальной целостности и суверенитета обеих стран. И именно в такое время Армения пытается затянуть переговорный процесс, надолго задерживая свой ответ на предложения Азербайджана по тексту мирного договора.
Вновь заявляем, что Азербайджан является сторонником прочного мира в регионе и поддерживает нормализацию отношений с Арменией, а также подписание мирного договора. Мы считаем, что сейчас есть широкие возможности для подписания мирного договора. Поэтому призываем армянскую сторону воздержаться от подобных провокационных и далёких от истины заявлений, и внести свой вклад в дело мира.