https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_a6dadba55299fc9443ecb3756_o.jpg
Milli Məclisin sədri, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova Qoşulmama Hərəkatının “Qadınların hüquqlarının inkişaf etdirilməsi və səlahiyyətlərinin artırılması” mövzusunda keçirilən konfransında çıxış edib
Milli Məclisin Sədri, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 21-də Qoşulmama Hərəkatının “Qadınların hüquqlarının inkişaf etdirilməsi və səlahiyyətlərinin artırılması” mövzusunda Bakıda keçirilən konfransında çıxış edib.
Milli Məclisin sədri çıxışına başlayaraq deyib ki, qadınlar öz fərqli baxışları, səmimiyyəti, enerjisi və gücü ilə bizə ilham vermək və dünyamızı işıqlandırmaq qabiliyyətinə sahibdirlər. Təəssüf ki, bu gün dünyamız hələ də qadınların həyatına son dərəcə mənfi təsir göstərən bir-biri ilə sıx əlaqəli olan bir sıra böhranlarla üzləşir. Bütün bunlar gender bərabərliyinə nail olmaq və qadınları gücləndirmək sahəsində hələ də maneə olaraq qalmaqdadır.
Bütün çətinliklərə baxmayaraq, gender bərabərliyinin və qadınların səlahiyyətlərinin artırılmasının beynəlxalq siyasi və inkişaf gündəminin ayrılmaz hissəsinə çevrildiyini görməyin sevindirici hal olduğunu deyən Sahibə Qafarova, bunun bərabər hüquqlara və bərabər imkanlara əsaslanan daha yaxşı cəmiyyəti qurmaq üçün vacib olduğunu bildirib.
Bu gün, “Davamlı İnkişaf üzrə 2030-cu il Gündəliyi”nin həyata keçirilməsinə on ildən az bir müddətin qaldığını deyən parlamentin spikeri, nəzərə çatdırıb ki, gender bərabərliyinin təmin edilməsi və qadınların səlahiyyətlərinin artırılması dünyada dayanıqlığın, sülhün və tərəqqinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı öhdəliklərin yerinə yetirilməsi kontekstində əvəzolunmaz olaraq qalır.
Bu konfransda qadın hüquqlarının təbliği və qadınların cəmiyyətdə və dövlət idarəçiliyində imkanlarının genişləndirilməsində mühüm nəticələr əldə etmiş bir ölkəni təmsil etməkdən fəxarət hissi duyduğunu deyən Sahibə Qafarova, 1918-ci ildə yaradılan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müsəlman dünyasında ilk dəfə olaraq Avropa ölkələrinin əksəriyyətindən öncə qadınlara səsvermə hüququ verdiyini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Qeyd olunub ki, hələ keçən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycanın öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra bu sahədə xeyli irəliləyiş əldə olub.
Parlamentin spikeri, bu il 100 illik yubileyini qeyd etdiyimiz Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin qadınların cəmiyyətdə rolunun artırılması məsələsinə xüsusi önəm verdiyini, onun bu sahədə dövlət siyasətinin formalaşdırılmasına xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini bildirib. O, Ailə, Qadın və uşaq İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasını bu sahəyə sistemli və struktur yanaşmanın tətbiqində həlledici rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, parlamentimizdə Ailə, Qadın və uşaq məsələləri üzrə komitənin yaradılması bu sahədə hökumət-parlament əməkdaşlığının təmin edilməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlardandır. Qadınların rolunun artırılması, onlara münasibətdə dövlət siyasətinin formalaşdırılması, gender bərabərsizliyinin və qadınlara qarşı zorakılığın aradan qaldırılması barədə müvafiq sərəncamların, həmçinin qanunların qəbul edilməsi bu əməkdaşlığın mühüm nəticələrindən hesab oluna bilər.
Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycanda qadınlar ölkənin ictimai həyatının bütün sahələrində fəal iştirak edir, yüksək rəhbər vəzifələr tuturlar. Qeyd olunub ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Zati-aliləri xanım Mehriban Əliyevanın həyata keçirdiyi möhtəşəm ictimai və siyasi fəaliyyət qadınlarımızın cəmiyyətimizin və ölkəmizin inkişafına verdiyi dəyərli töhfələri təcəssüm etdirir.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan 2019-cu ildən Qoşulmama Hərəkatının sədridir. Bu sədrlik dövründə ölkəmiz hərəkat üzvləri arasında birliyi və çoxşaxəli əməkdaşlığı gücləndirmək öhdəliyini dəfələrlə nümayiş etdirmişdir. Bu konfransın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Hərəkatın sədri, Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin üzv dövlətlər arasında həmrəylik, dialoq və əməkdaşlıq ruhunun daha da möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş səylərinin daha bir sübutu olduğunu deyən parlamentin spikeri, ölkə Prezidentinin Hərəkata sədrliyi dövründə bir sıra təşəbbüslərlə çıxış etdiyini də iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Qoşulmama Hərəkatının institusional inkişafını Azərbaycanın Hərəkatda sədrliyinin əsas nəticələrindən biri kimi qiymətləndirən Milli Məclisin sədri, bu mənada Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasını mühüm addım adlandırıb. Parlament diplomatiyasının qlobal məsələlərdə, xüsusən də beynəlxalq problemlərin həllində çoxtərəfliliyin və qlobal əməkdaşlığın qorunub saxlanmasının heç vaxt olmadığı qədər prioritet daşıdığı cari beynəlxalq çətinliklər fonunda mühüm vasitəyə çevrildiyi qeyd edilib.
Qoşulmama Hərəkatının Bakıda keçirilmiş 18-ci Zirvə Toplantısında dövlət və hökumət başçılarının Qoşulmama Hərəkatının üzv ölkələrin parlamentariləri arasında qarşılıqlı fəaliyyətin, əməkdaşlığın genişləndirilməsinə və dərinləşdirilməsinə qərara verdikləri diqqətə çatdırılıb. Bunun nəticəsi olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə 2021-ci ilin noyabrında Parlamentlərarası İttifaqın 143-cü Assambleyası çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Madrid şəhərində təsis olunduğu barədə məlumat verilib.
Yarandığı vaxtdan az müddət keçməsinə baxmayaraq, Parlament Şəbəkəsinin qlobal parlament diplomatiyasının fəal iştirakçılarından birinə çevrildiyini deyən parlamentin spikeri, Şəbəkənin Bakıda və Manamada keçirdiyi konfranslarını Şəbəkənin institusional inkişafı baxımından həlledici adlandırıb.
2022-ci ilin iyun ayında keçirilən Bakı Konfransında Şəbəkənin Əsasnaməsinin, Bakı Bəyannaməsinin, Şəbəkənin rəsmi loqosunun və bayrağının təsvirinin qəbul edildiyi, Şəbəkənin sədrinin və üç sədr müavinin növbəti üç il müddətinə seçildiyi diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, bu ilin martında Manamada keçirilmiş ikinci konfrans, Şəbəkənin təşkilati formalaşması və səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün iş qaydalarının daha da təkmilləşdirilməsinə öz müsbət töhfəsini verib.
Hər iki konfransın Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin parlamentarilərinin və parlamentlərarası təşkilatların nümayəndələrinin fəal iştirakı ilə keçirildiyini deyən Sahibə Qafarova, ümumilikdə bu konfranslara 700-ə yaxın iştirakçının qatıldığını bildirib. Qısa müddət ərzində Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinin 60 parlamentinin Şəbəkəyə üzvü olduğu diqqətə çatdırılıb, yeni üzvlərin sayının daim artması Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin parlament əməkdaşlığına verdiyi əhəmiyyətin bariz nümunəsi kimi qiymətləndirilib.
Şəbəkəyə üzv ölkə parlamentlərinin parlamentlərarası platformalarda da fəal şəkildə təmsil olunduğunu deyən Sahibə Qafarova, Şəbəkənin hazırkı sədri qismində bu günədək "Böyük iyirmilik" ölkələrinin (G20) Parlament Sədrlərinin Sammitində və Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşü də daxil olmaqla bir sıra mühüm tədbirlərdə iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Çıxış zamanı, parlamentlərarası təşkilatlarla institusional dialoqun inkişafının Parlament Şəbəkəsinin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğu diqqətə çatdırılıb, hazırda Şəbəkənin bir sıra parlamentlərarası təşkilatlara müşahidəçi statusu verdiyi və bu təşkilatlarda müşahidəçi statusu əldə etdiyi qeyd olunub. Bundan əlavə bildirilib ki, Şəbəkə parlamentlərarası əməkdaşlıqda iştirakını genişləndirərək, bir sıra nüfuzlu parlament institutları ilə də əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumları imzalayıb.
Sahibə Qafarova deyib ki, Qoşulmama Hərəkatının ideallarının və dəyərlərinin təşviqi Şəbəkəmizin vacib fəaliyyət istiqamətlərindəndir. Bu mənada, üzv dövlətlərin hökumətləri ilə sıx əməkdaşlıq, Şəbəkəyə ümumi hədəflərə nail olmaq istiqamətində parlament töhfəsini verməyə imkan verib. Beləliklə də, yarandığı gündən bəri Parlament Şəbəkəsi Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində hökümətlərin qəbul etdiyi qərarlara tərəfdar çıxaraq, onları öz iş prosesində və yekun sənədlərində əks etdirib.
Bildirilib ki, Qoşulmama Hərəkatının pandemiyadan sonrakı qlobal bərpa təşəbbüslərinə kollektiv dəstəyin göstərilməsi, həmçinin "Azərbaycan sədrliyinin irəli sürdüyü Qoşulmama Hərəkatının post-pandemiya dövründə qlobal bərpa təşəbbüslərinə dair Parlament Dəstək Qrupunun yaradılması haqqında" qərarın qəbulu, bəzi ölkələrin, xüsusən də Fransanın neokolonial siyasətinin geniş müzakirələri Şəbəkəmizin üzv dövlətləri narahat edən məsələlərin həlli istiqamətində nümayiş etdirdiyi səylərin göstəricisidir.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bugünkü konfrans parlamentarilər arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə yeni imkanlar yaradır. Çıxışda, Parlament Şəbəkəsinin gələcək fəaliyyətində Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin qadın parlamentariləri arasında əməkdaşlıq üçün yeni platforma rolunu oynayacağına, qadınların hüquqlarının təşviqi və imkanlarının genişləndirilməsi işinə töhfə verəcəyinə dair əminlik ifadə olunub.
Çıxışının yekununda Milli Məclisin sədri, parlaq gələcəyin qurulmasında qadınların həlledici rolunu vurğulayıb, birgə səylər və fəaliyyətlərin əlaqələndirilməsi olmadan gender bərabərliyini təmin etməyin, dinc, ədalətli və inkişaf etmiş cəmiyyətin qurulmasınının getdikcə çətinləşəcəyini bildirib.
Qlobal liderlik anlayışı haqqında düşüncə tərzinin yenidən nəzərdən keçirilməsinin, qadınlara dəyişikliklərin aparıcı qüvvəsi olmaq üçün lazımi dəstəyin və imkanların göstərilməsinin, həmçinin qadınların mövcud böhranların həllində, daha parlaq gələcəyin qurulmasında yeni həmrəylik və ədalət dalğasının inkişafında birbaşa rol oynamasının vacibliyi vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_a6dadba55299fc9443ecb3756_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса, председатель Парламентской сети Движения Неприсоединения Сагиба Гафарова выступила на конференции Движения Неприсоединения
Спикер Милли Меджлиса, председатель Парламентской сети Движения Неприсоединения Сагиба Гафарова выступила с речью на проведённой в Баку 21-го ноября конференции ДН «Развитие прав женщин и повышение их полномочий».
Председатель Милли Меджлиса заметила, что женщины обладают способностью вдохновлять нас и освещать наш мир своими разнообразными взглядами, искренностью, энергией и силой. К сожалению, и сегодня наш мир всё ещё сталкивается с рядом тесно взаимосвязанных кризисов, которые могут оказать изрядное отрицательное воздействие на жизнь женщин. Все они по-прежнему мешают достижению гендерного равенства и усиления женщин.
Отрадно видеть, что, несмотря на все затруднения, укрепление гендерного равенства и повышения полномочий женщин стало неотъемлемой частью международной политической повестки и повестки развития, по словам Сагибы Гафаровой, сказавшей также, что достижение этой цели важно для построения лучшего общества, основанного на равных правах и равных возможностях.
Сегодня до реализации «Целей устойчивого развития – 2030» остаётся чуть меньше десяти лет. Обеспечение гендерного равенства и повышение полномочий женщин остаётся незаменимым в контексте исполнения обязательств, ведущих к развитию устойчивости, мира и процветания во всём мире.
Сагиба Гафарова сказала, что горда представлять на этой конференции государство, достигшее существенных результатов в пропаганде прав женщин и расширении их возможностей в обществе и в сфере государственного управления. Созданная в 1918-м году Азербайджанская Демократическая Республика впервые в мусульманском мире и раньше большинства стран Европы предоставила женщинам право голоса, сообщила участникам конференции глава азербайджанского парламента.
Уже с начала 90-х годов прошедшего века, восстановив свою независимость, Азербайджан прошёл путь значительного прогресса в данной сфере.
Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев, чей столетний юбилей отмечается в этом году, придавал особую важность повышению общественной роли женщин, и особо заботился об этом в процессе формирования государственной политики. Сагиба Гафарова добавила, что учреждение Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей сыграло решающую роль в привнесении в данную сферу системного и структурированного подхода. Создание же в нашем парламенте Комитета по вопросам семьи, женщин и детей было одним из важнейших шагов в налаживании сотрудничества между правительством и парламентом в той же области. Усиление роли женщин, формирование государственной политики в их отношении, устранение гендерного неравноправия и насилия над женщинами – в этих отношениях были приняты постановления и законы, и их появление стало одним из самых заметных итогов отмеченного сотрудничества.
Сагиба Гафарова заявила, что женщины в Азербайджане принимают активное участие во всех сферах общественной жизни и занимают высокие руководящие должности. Сегодня замечательная общественная и политическая деятельность первой вице-президента президент Азербайджанской Республики Её превосходительства Мехрибан Алиевой воплощает ценный вклад наших женщин в развитие общества и страны.
Азербайджан председательствует в Движении Неприсоединения с 2019-го года, заметила спикер Милли Меджлиса. За это время наша страна не раз демонстрировала свою приверженность укреплению единства и многогранного сотрудничества между участниками ДН. Нынешняя конференция – очередное проявление усилий президента Азербайджанской Республики, председателя ДН Его превосходительства Ильхама Алиева, направленных на дальнейшее укрепление духа солидарности, а также диалога и солидарности государств ДН. Г-жа Гафарова довела до сведения участников конференции также, что глава государства выступил с рядом инициатив в срок председательства в ДН.
Оценив институциональное развитие ДН как один из главных результатов председательства Азербайджана в структуре, председатель Милли Меджлиса назвала создание Парламентской сети ДН важным в этом плане шагом. Парламентская дипломатия стала существенным инструментом в решении глобальных вопросов, особенно на фоне текущих международных трудностей, где сохранение многосторонности и глобального сотрудничества в решении международных проблем является как никогда приоритетным.
Было упомянуто принятое на 18-м Бакинском саммите ДН главами государств и правительств ДН решение расширять и углублять парламентское взаимодействие и сотрудничество между их государствами. В итоге, по инициативе президента Азербайджанской Республики, на полях проведённой в Мадриде в ноябре 2021-го года 143-й Ассамблеи Межпарламентского Союза была учреждена Парламентская сеть Движения Неприсоединения.
Уже вскоре после своего создания Парламентская сеть превратилась в активного участника глобальной парламентской дипломатии, а её проведённые в Баку и Манаме конференции имели решающее значение в смысле её институционального развития, заметила Сагиба Гафарова.
На проведённой в июне 2022-го года Бакинской конференции были приняты Устав, Бакинская декларация, а также официальный логотип и флаг Сети, и её председатель и три заместителя председателя были переизбраны на следующие трёхлетние сроки.
Проведённая в марте текущего года в Манаме вторая конференция оказала положительное влияние в плане совершенствования рабочих правил для дальнейшего формирования и эффективной деятельности Сети.
Обе конференции прошли с активным участием членов парламентов государств-членов ДН, а также представителей межпарламентских организаций. В общем, в них приняли участие более 700 делегатов, заметила Сагиба Гафарова. За короткий отрезок времени в Сеть вступили 60 национальных парламентов ДН, а постоянный приток новых участников наглядно говорит о значении, придаваемом парламентскому сотрудничеству между государствами Движения Неприсоединения, продолжала г-жа Гафарова.
Состоящие в Сети парламенты активно представлены и на межпарламентских площадках, по словам г-жи Гафаровой, заметившей, что она приняла участие в ряде важнейших мероприятий, в том числе, в саммитах председателей парламентов стран Большой двадцатки (G20) и Контактной группы ДН по борьбе с COVID-19.
В ходе выступления было отмечено, что развитие институционального диалога с межпарламентскими организациями является одним из основных направлений деятельности Парламентской сети, и что в настоящее время Сети предоставлен статус наблюдателя в ряде таких организаций, и она сама предоставила такой же статус некоторым межпарламентским структурам. Кроме того, Сеть нарастила своё участие в межпарламентском сотрудничестве, подписав меморандумы о взаимопонимании с рядом влиятельных парламентских институтов.
По словам Сагибы Гафаровой, продвижение идеалов и ценностей ДН – одна из наиважнейших сфер приложения её усилий. Тесное сотрудничество с правительствами государств ДН позволило ей внести свой парламентский вклад в достижение общих целей. Таким образом, с момента своего создания Парламентская сеть выступала за решения, принятые правительствами в рамках Движения Неприсоединения, и отражала эти решения в своём рабочем процессе и заключительных документах.
Коллективная поддержка инициатив ДН по глобальному восстановлению после пандемии, а также принятие решения о создании парламентской группы поддержки инициатив ДН по глобальному восстановлению в постпандемический период по инициативе азербайджанского председательства, широкие обсуждения неоколониальной политики некоторых государств, в частности Франции – всё это говорит о том, что Сеть прилагает усилия для решения волнующих её членов вопросов.
Сегодняшняя конференция создаёт новые возможности для дальнейшего развития сотрудничества между парламентариями. Спикер Милли Меджлиса выразила уверенность в том, что в продолжение работы ПС ДН сделает её новой платформой для сотрудничества между женщинами-парламентариями страну ДН, а также внесёт свой вклад в работу по продвижению и расширению прав и возможностей женщин.
В заключительной части своей речи председатель Милли Меджлиса подчеркнула решающую роль женщин в построении светлого будущего, заявив, что без координации совместных усилий и деятельности будет всё труднее обеспечивать гендерное равенство и строить мирное, справедливое и развитое общество.
Она отметила важность пересмотра взглядов на концепцию глобального лидерства, предоставления женщинам необходимой поддержки и возможностей стать ведущей силой перемен, а также воззрений на непосредственную роль женщин в развитии новой волны солидарности и справедливости в разрешении существующих кризисов и построении более светлого будущего.