https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7a94f78289d7f8c13f033ddd3_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bu il noyabrın 15-də ABŞ Senatının “2023-cü il erməniləri müdafiə aktı” qəbul etməsinə qəti etirazını bildirir və ölkəmizi hədəf alan bu hərəkəti şiddətlə qınayır. Bununla birlikdə, Milli Məclis həmin gün ABŞ Nümayəndələr Palatasının Xarici işlər komitəsinin Avropa üzrə alt komitəsində keçirilmiş dinləmələri, orada ölkəmiz əleyhinə səslənən çıxışları, ümumiyyətlə, son dövrdə ABŞ dövləti rəsmilərinin Azərbaycana qarşı ifadə etdikləri qərəzli fikirləri iki ölkə arasında strateji münasibətlərə ciddi zərbə kimi qiymətləndirir. Sözügedən aktın qəbul edilməsi və Azərbaycana qarşı irəli sürülən əsassız ittihamlar regionda sülh və sabitlik yaradılması səylərinə ciddi maneçilik törədir.
Bayden Administrasiyasının təhriki ilə anti-Azərbaycan, korrupsiyaçı, islamofob senatorların saxta məlumatları əsasında ABŞ Senatının qəbul etdiyi akt ikili standartların və selektiv yanaşmanın növbəti bariz nümunəsidir. Absurd teatr səhnəsini xatırladan dinləmələr isə ABŞ-ın riyakar siyasətinin yeni bir təzahürüdür.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalının genişləndiyi 1992-ci ildə Qarabağda Xocalı soyqırımı ilə yanaşı, Şuşa rayonunun Malıbəyli, Aşağı Quşçular və Yuxarı Quşçular kəndlərində, Xocavənd rayonunun Qaradağlı kəndində, Kəlbəcər rayonunun Ağdaban, Ballıqaya kəndlərində azərbaycanlı əhaliyə qarşı kütləvi qırğın aktları törədilərkən, Şuşa və Laçında etnik təmizləmə aparılarkən ABŞ tərəfi BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü kimi Azərbaycan xalqına qarşı qətliamların qarşısını almağa səy göstərmək əvəzinə, bu ölkənin qanunvericilik orqanı erməni təbliğatının təsiri altında “Azadlığa dəstək aktı” adlanan qanuna 907-ci düzəlişi qəbul etmişdir. Bununla da ABŞ hökumətinin Azərbaycana maliyyə yardımı göstərməsi qadağan olunmuşdur. Keçmiş SSRİ respublikaları arasında Azərbaycan yeganə ölkə idi ki, onun əleyhinə bu cür qərar qəbul edilmişdi. Nəticə etibarı ilə ABŞ-ın təcavüzkar Ermənistana verdiyi maliyyə dəstəyi Azərbaycan torpaqlarının işğalına kömək göstərmişdir.
Məlum olduğu kimi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi 822, 853, 874 və 884 nömrəli qətnamələrdə, eləcə də BMT Baş Məclisinin 2008-ci ildə qəbul etdiyi 62/243 nömrəli qətnamədə Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığı birmənalı şəkildə təsdiqlənmiş və Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb edilmişdir. Lakin Amerika Birləşmiş Ştatları özünün də lehinə səs verdiyi bu sənədlərin Ermənistan tərəfindən yerinə yetirilməsi üçün heç bir tədbir görməmiş və bu ölkəyə qarşı hər hansı sanksiya tətbiq etməmişdir. Əksinə, ABŞ Azərbaycanın işğal edilmiş ərazisində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qanunsuz separatçı rejimi dəstəkləmiş, ona maliyyə yardımı göstərmiş, rejim nümayəndələrinin ABŞ-a müntəzəm səyahətlərini və ABŞ rəsmiləri ilə görüşlərini təşkil etmişdir. ABŞ-ın bu cür birtərəfli addımları onun uğursuz vasitəçiliyini və Azərbaycan ictimaiyyəti arasında nüfuzunu itirməsi ilə nəticələnmişdir.
Beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin 30 ilə yaxın davam edən işğalının doğurduğu ağrı-acıya, etnik təmizləməyə, Xocalı soyqırımına və digər qətliamlara, 1 milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünün taleyinə, şəhər və kəndlərin yerlə-yeksan edilməsinə, tarixi, mədəni və dini abidələrin dağıdılmasına etinasızlıq göstərən ABŞ tərəfi 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra təcavüzkar Ermənistana beynəlxalq hüquqa uyğun davranması ilə bağlı heç vaxt çağırış etmədiyi üçün də məsuliyyət daşıyır. Digər tərəfdən, ABŞ Senatı Azərbaycan ərazisində qalmaqda davam edən Ermənistan Respublikası silahlı qüvvələrinin birləşmələrinə və qanunsuz erməni dəstələrinə qarşı həyata keçirilmiş antiterror tədbirlərindən sonra belə bir aktı qəbul etməklə revanşist qüvvələrə açıq dəstək verir.
“Azadlığa dəstək aktı”na 907-ci düzəlişin tətbiqinin dayandırılmasını ləğv etməklə ABŞ tərəfi Azərbaycana qarşı 1992-ci ildə yol verdiyi tarixi səhvi, təəssüf ki, yenidən təkrarlayır. Halbuki 2001-ci il 11 sentyabr hücumlarından sonra Azərbaycan ABŞ-ın terrora qarşı mübarizə səylərini dəstəklədiyi zaman 907-ci düzəlişin icrasının müvəqqəti dayandırılması qərarını verən də ABŞ olmuşdur.
Məhz Azərbaycan hava məkanı marşrutlarını və logistika imkanlarını, Şimal Paylayıcı Şəbəkəsini açmaqla ABŞ tərəfinə yardım əlini uzatmışdır. Əfqanıstanda terrorizmə qarşı ABŞ ilə çiyin-çiyinə mübarizə aparan ilk dövlətlərdən biri də Azərbaycan olmuşdur. Eyni zamanda, Azərbaycan Əfqanıstanı tərk edən sonuncu tərəfdaş ölkə idi.
Qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” özünü buraxdığını elan etdikdən sonra Amerikanın onu müdafiə etməsi siyasi riyakarlıq olub regionda vəziyyətin yenidən gərginləşməsinə xidmət edir. Sözdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tanıyan ABŞ tərəfi məhz ölkəmiz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etdikdən sonra Azərbaycana qarşı qeyri-dost addımlarını intensivləşdirməklə ikiüzlü siyasət yeritdiyini ortaya qoymuşdur.
Azərbaycan Respublikası Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin Azərbaycan cəmiyyətinə dayanıqlı reinteqrasiyasının təmin edilməsi və Azərbaycan dövlətinin himayəsindən istifadə etmələrinə imkan yaradılması məqsədi ilə bölgədə sosial, humanitar, iqtisadi və infrastruktur məsələlərinin həlli istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirir.
BMT-nin, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının və digər beynəlxalq təşkilatların rəylərinə tamamilə zidd olaraq, bölgədən könüllü getmiş erməni sakinlərin ərazidən zorla köçkün salındığının iddia edilməsi beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Amerikanın son illərdə həyata keçirdiyi xarici siyasət, xüsusən Əfqanıstan və Yaxın Şərq siyasəti tamamilə iflasa uğramışdır. ABŞ-ın Əfqanıstanda apardığı 20 illik qanlı müharibədən sonra məsuliyyəti digərlərinin üzərinə ataraq ölkəni hərc-mərclik içərisində qoyub tərk etməsinin, Əfqanıstanı narkotik bitkilər plantasiyasına çevirməsinin ağır nəticələrini aradan qaldırmaq üçün hələ uzun müddət lazım gələcəkdir. 2003-cü ildə İraqın işğalı nəticəsində milyonlarca iraqlı doğma yurdlarından didərgin düşmüş, yüz minlərcə insan həlak olmuşdur.
Dünyanın müxtəlif regionlarında təşkil etdiyi “rəngli inqilablar” nəticəsində baş verən faciələrə görə ABŞ hələ da cavab verməmişdir. ABŞ-ın hakimiyyət orqanlarında, o cümlədən Konqresində kök salmış islamofob qüvvələrin güclənməsi nəticəsində müxtəlif təşkilatlar, xüsusən USAID humanitar yardım çətiri altında casus şəbəkəsi yaradaraq, müstəqil siyasət yeridən ölkələrdə “rəngli inqilablar” və dövlət çevrilişləri etməyə cəhd göstərməklə ölkələrin daxili işlərinə kobud müdaxilə edirlər.
ABŞ-ın Türkiyədə dövlət çevrilişinə dəstək verməsi, çevriliş cəhdində əsas rol oynayan FETÖ və onun kimi terrorçu təşkilatları himayə edərək özünün əlaltı rejimini yaratmağa səy göstərməsi məlum faktdır. Bu gün İsrail-Fələstin münaqişəsinin alovlanmasında əsas məsuliyyət də məhz ABŞ-ın üzərinə düşür.
Azərbaycan öz milli maraqlarına uyğun olaraq region ölkələri ilə nəqliyyat dəhlizlərini özü formalaşdırır və bu baxımdan Azərbaycan-İran nəqliyyat dəhlizi Azərbaycanın suveren seçimidir. Region ölkəsi olmayan ABŞ öz addımları və bəyanatları ilə bölgə ölkələrinin nəqliyyat təhlükəsizliyini təmin etmək səylərinə zərbə vurur. ABŞ tərəfinə yaxşı məlumdur ki, Ermənistanın 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatın 9-cu bəndindən irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməməsi Azərbaycanı alternativ yolların tikintisi ilə bağlı qərar qəbul etməyə sövq etmişdir. Qonşu dövlətlərlə kommunikasiya xətlərinin çəkilməsi qaydasının razılaşdırılması, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasına marşrutla bağlı İranla müqavilə bağlanılması Azərbaycanın suveren hüququdur.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bir daha bəyan edir ki, Azərbaycan həmişə beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında, beynəlxalq öhdəliklərinə uyğun hərəkət edərək öz milli maraqlarına zidd olan bütün mənfi addımları qətiyyətlə və adekvat şəkildə cavablandıracaqdır.
(Bəyanat Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin 2023-cü il 21 noyabr tarixli iclasında qəbul olunub)

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7a94f78289d7f8c13f033ddd3_o.jpg
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan categorically protests against the adoption of the Armenian Protection Act of 2023 by the U.S. Senate on 15 November and strongly condemns this move levelled against our country. At the same time, the Milli Majlis considers the hearings held on the same day by the Subcommittee on Europe of the United States House (of Representatives) Committee on Foreign Affairs and the statements made against our country during the hearings, as well as the biased thoughts recently expressed by U.S. government officials against our country as a serious blow to the strategic relations between the two countries. The adoption of the aforementioned act and the groundless claims against Azerbaijan create serious obstacles to the establishment of peace and stability in the region.
The Act that is based on fabricated reports and passed at the instigation of the Biden Administration by anti-Azerbaijani, corrupt and Islamophobic Senators is yet another vivid example of double standards and selectivity. Meanwhile, the hearings which resembled a scene from the theatre of the absurd are a further manifestation of the hypocritical policy of the USA.
The US side, a permanent member of the UN Security Council, passed the 907th Amendment to the Freedom Support Act being influenced by Armenian propaganda banning the US Government’s financial aid to Azerbaijan. That was done instead of making efforts to discontinue the massacre of the Azerbaijani people when, in 1992, the Armenian occupation of Azerbaijan was broadening and, alongside the Khojali Genocide, mass destruction of the Azerbaijani populace was carried out in the villages of Malibayli, Ashaghi Gushchular and Yukhari Gushchular in Shusha Province, the village of Garabaghli in Khojavend Province and the villages of Aghdaban and Balliaga of Kalbajar Province. Azerbaijan was the only FSU country to be subjected to such a resolution. Consequently, the financial aid that was extended to the aggressor, Armenia, helped it capture the lands of Azerbaijan.
It is known full well that the 1993 resolutions Nos 822, 853, 874 and 884 of the UN Security Council and the 2008 resolution 62/243 of the UN General Assembly supported the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders of the Republic of Azerbaijan unequivocally whilst demanding immediate and unconditional withdrawal of Armenia’s armed forces from the Azerbaijani territories they had captured. However, the United States of America did not take any action to ensure that Armenia carried out the requirements of the documents for which the USA had actually voted, and no sanctions were imposed on this country. Quite on the contrary, the USA supported the illegal separatist regime that Armenia had created in the occupied territory of Azerbaijan, provided it with financial aid and were organising regular trips of that regime’s representatives to the USA and their meetings with U.S. officials. Such lopsided steps on the part of the USA were the undoing of the U.S. mediation mission and cost the USA its reputation in the Azerbaijani society.
The U.S. side, which demonstrated indifference to the suffering, ethnic cleansing, the Khojali Genocide and other massacres caused by the occupation of 20 per cent of the internationally recognised territory of Azerbaijan for close to 30 years, as well as to the fate of the more than 1 million refugees and IDP, the coventration of towns and villages and the destruction of the historical, cultural and religious heritage is also responsible for that never once since the conclusion of the 44 days’ Patriotic War of 2020 has it called on Armenia the aggressor to conduct itself in compliance with international law. On the other hand, the U.S. Senate is openly backing the revanchist forces with the passing of such a lopsided act following the anti-terrorist measures having targeted the armed forces of the Republic of Armenia and illegal Armenian units that had remained within the Azerbaijani territory still.
Regrettably, the U.S. side repeats the historical mistake it made back in 1992 as it lifts the moratorium on the effect of the 907th Amendment to the Freedom Support Act. And this is done even though the USA decided to suspend the 907th Amendment from effect temporarily when Azerbaijan supported the US endeavours to combat terrorism after the attacks of 11 September 2001.
It was Azerbaijan that lent the USA a hand by opening her airspace for appropriate flight routes and making logistical resources and the Northern Distribution Network available. Azerbaijan was also among the first countries to wage the struggle against terror side by side with the USA in Afghanistan. At the same time, Azerbaijan was the last partner state to leave Afghanistan.
The U.S. support to the self-proclaimed ‘Nagorno Karabakh Republic’ following the self-dissolution declaration of this ‘NKR’ is a hypocritical act that only goes to re-escalate the regional situation. The U.S. side which recognises the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan in words began to pursue a two-faced political course and intensified unfriendly steps towards Azerbaijan specifically after our country’s having restored her territorial integrity and sovereignty.
The Azerbaijani State is implementing a set of measures to address social, humanitarian, economic and infrastructural issues in the Garabagh Region of the Republic of Azerbaijan to ensure sustainable reintegration into Azerbaijani society of the Armenian inhabitants of the Garabagh Region so that these people can enjoy the support and protection of our State.
The claims made in utter contradiction of the opinion shared by the UN, the International Committee of the Red Cross, the UN High Commissariat for Refugees and other international organisations of forcible eviction of the Armenian inhabitants who left the region of their own free will is intended to mislead the international community.
The American foreign political course of the last years, especially as regards Afghanistan and Near East, has met with a complete fiasco. It will take a long time yet to overcome the grave consequences of that, after 20 years of bloody war, the USA heaved the responsibility on others and left the country in confrontation, to turn into a drug crop plantation. As for the invasion of Iraq in 2003, millions of Iraqis were driven from their homelands and hundreds of thousands were killed.
The USA still has not answered for the tragedies caused by the colour revolutions it organised in various parts of the world. The strengthening of the Islamophobic powers embedded in the U.S. authorities including the Congress has made certain that various organisations blatantly interfere in the internal affairs of other countries and create spy networks, especially as veiled by USAID humanitarian aid, with the ultimate attempt to carry out colour revolutions and coups d'état in countries pursuing independent policies.
It is common knowledge that the U.S. support to the attempted coup in Türkiye and the American patronage of FETÖ which attempted it as well as of other similar terrorist organisations was rooted in the desire to set up an obedient regime that would function to American dictate. Today, too, the main responsibility for the inflammation of the Israeli-Palestinian conflict rests with no other but the USA.
Azerbaijan acts in her own national interest when she forms transport corridors with regional countries. Viewed from this point, the Azerbaijani-Iranian transport corridor is Azerbaijan’s sovereign choice. The USA, not a regional country, take steps and make statements dealing blows to the regional countries’ efforts to maintain transport security. The American side is perfectly aware that it was Armenia’s failure to honour its obligations under Paragraph 9 of the 2020 Trilateral Statement that moved Azerbaijan to decide to build alternative roads. It is a sovereign right of Azerbaijan to reach accommodations as to the order in which communication lines with the neighbouring countries will be installed – including as regards the agreement with Iran concerned with the route leading to the Nakhchivan Autonomous Republic.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan reiterates that Azerbaijan will always respond with resolve and adequately to all negative steps contradicting her national interest while acting in keeping with the international law standards and principles, and in accordance with her international obligations.
(This Statement of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan was passed at the plenary sitting held on 21 November 2023)