Aİ və BMTİP Azərbaycanda peşə təhsili festivalının keçirilməsinə dəstək verir
Aİ və BMTİP Azərbaycanda peşə təhsili festivalının keçirilməsinə dəstək verir Aİ və BMTİP Azərbaycanda peşə təhsili festivalının keçirilməsinə dəstək verir
2 iyul 2022-ci il tarixində Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin birgə əməkdaşlığı ilə İçərişəhər Qoşa Qala meydanında “Bir Peşənin Sirri” adlı festival təşkil olunacaq.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd peşə təhsilinin əhatə dairəsini daha da genişləndirmək, gənclərin, valideynlərin o cümlədən bütün maraqlı tərəflərin peşə təhsili haqda məlumatlılığın artırılması və bu prosesə cəlb edilməsini təmin etməkdir.
Festivalda qonaqları Bakı və müxtəlif regionları təmsil edən peşə təhsil müəssisələrinin turizm, sənaye, kənd təsərrüfatı, İKT və ictimai iaşə istiqamətlərində təhsil alan tələbələrinin əl işlərindən ibarət sərgilər, ustad dərsləri və müxtəlif fəaliyyətlər gözləyir. Bununla yanaşı tədbir iştirakçıları üçün “WorldSkills Azerbaijan” platforması çərçivəsində əyləncəli oyunlar, viktorinaların keçirilməsi də nəzərdə tutulub.
“Bir Peşənin Sirri” festivalına Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi dəstək verir. Festivalın tərəfdaşı “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, media tərəfdaşı isə İctimai Televiziya və Radio Yayımları şirkətidir.
Festival saat 12:00-18:00 aralığında keçiriləcək.
Peşə təhsilinin görünürlülüyünün artırılması üzrə fəaliyyətlər  “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

EU and UNDP support organising Vocational Education Festival in Azerbaijan EU and UNDP support organising Vocational Education Festival in Azerbaijan
On 2 July 2022, the European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education will jointly organize the "Secret of a Profession" festival dedicated to vocational education in Icherisheher, Baku.
The purpose of the event is to boost the visibility of the vocational education and training (VET) in Azerbaijan, increase the awareness of youth, parents, also stakeholders about vocational education and encourage their involvement in VET process.
The festival will feature exhibitions of handicrafts, master classes and various activities by students of vocational education institutions representing Baku and various regions specialized in the areas of tourism, industry, agriculture, ICT, and food industry. In addition, the participants will have the opportunity to join fun games and quizzes as part of the WorldSkills Azerbaijan platform.
The “Secret of a Profession” festival is supported by the EU-funded project “VET for the future development of VET providers' excellence in Azerbaijan” implemented by UNDP in cooperation with the State Agency on Vocational Education. The partner of this festival is the “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration, and the media partner is the Public Television and Radio Broadcasting Company.
The visibility actions to promote VET in Azerbaijan are organised as part of the “VET for the Future” project, funded by the EU and implemented by UNDP in partnership with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET institutions in Azerbaijan to deliver competence-based training in order to increase the attractiveness and labour market relevance of VET.