https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_69721cf94281402b8610e72f5_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” maliyyə qurumları ilə əməkdaşlığını genişləndirməyə davam edir.
Belə ki, 2022-ci ildən “SİMA İmza”nın tərəfdaşı olan “PAŞA Bank” müştərilərinə təqdim etdiyi daha bir xidməti SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza vasitəsilə rəqəmsallaşdırıb. Artıq müəssisə təsisçiləri biznes kreditlərinin onlayn rəsmiləşdirilməsi zamanı “zaminlik-təsisçi qərarı sənədi”ni “SİMA İmza” ilə məsafədən imzalaya bilərlər.
Bu günə qədər həmin kreditlərin rəsmiləşdirilməsi üçün təsisçi tərəfindən sənədlərin əl imzası və ya digər elektron imza ilə imzalanması tələb edilirdi. Təsisçi elektron imzası olmadığı halda sənədi əl ilə kağız daşıyıcıda imzalayaraq kuryerlə banka göndərməli olurdu. Kağız daşıyıcının banka çatdırılması isə 1-2 gün ərzində baş verdiyindən kreditin rəsmiləşdirilməsində gecikmələr yarana bilirdi. Digər elektron imzanı əldə etmək üçün isə təsisçi müəyyən bir satış məntəqəsinə getməli, sənəd toplamalı və ödəniş etməli olurdu.
Artıq “SİMA İmza” vasitəsilə qeyd edilən proses tam rəqəmsallaşdırılıb. Bununla da sahibkarın sənədi kağız daşıyıcıda imzalayaraq banka göndərməsinə və ya elektron imza əldə etmək üçün hər hansı məntəqəyə getməsinə ehtiyac qalmayıb. Bundan sonra müştərilər “zaminlik-təsisçi qərarı sənədi”ni “SİMA İmza” ilə anında imzalamaqla banka getmədən kredit əldə edə bilərlər.
“SİMA İmza”nın vətəndaşlar üçün pulsuz olması və əlçatanlığı (heç yerə getmədən mobil telefona yükləmək və qeydiyyatdan keçmək kifayətdir) “PAŞA Bank” müştəriləri üçün əlavə üstünlük yaradır.
Xatırladaq ki, “PAŞA Bank” ilə həyata keçirilmiş əvvəlki inteqrasiyaya əsasən, bankın əməkhaqqı kartı sahibləri nağd pul kreditləri ilə bağlı sorğularını mobil tətbiq üzərindən göndərə, müvafiq sənədləri SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza vasitəsilə imzalayaraq məsafədən kredit əldə edə bilirlər.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_69721cf94281402b8610e72f5_o.jpg
«SİMA İmza», созданная ООО «AzInTelecom» при Министерстве цифрового развития и транспорта, продолжает расширять сотрудничество с финансовыми учреждениями.
PASHA Bank, партнер «SİMA İmza» с 2022 года, оцифровал еще одну услугу с помощью цифровой подписи нового поколения SİMA İmza. Учредители предприятий теперь могут удаленно подписывать «документ о решении гаранта-учредителя» с помощью «SİMA İmza» во время онлайн-оформления бизнес-кредитов.
До сих пор для оформления этих кредитов учредитель был обязан подписывать документы собственноручной или иной электронной подписью. При отсутствии электронной подписи учредителю приходилось подписывать документ вручную на бумажном носителе и отправлять его в банк с курьером. Поскольку доставка бумажного носителя в банк происходила в течение 1-2 дней, возможны задержки в оформлении кредита. Чтобы получить еще одну электронную подпись, учредителю нужно было прийти в определенную точку продаж, собрать документы и оплатить.
Процесс, осуществляемый через «SİMA İmza», теперь полностью оцифрован. Предпринимателю не нужно подписывать документ на бумажном носителе и отправлять его в банк или идти на какую-либо станцию для получения электронной подписи. После этого клиенты смогут получить кредит, не обращаясь в банк, моментально подписав «документ о решении гаранта-учредителя» с «SİMA İmza».
Тот факт, что «SİMA İmza» бесплатна для граждан и доступна (достаточно скачать и зарегистрироваться на мобильном телефоне, никуда не выходя), создает дополнительное преимущество для клиентов PASHA Bank.
Стоит отметить, что благодаря предыдущей интеграции с PASHA Bank, владельцы зарплатных карт банка могут отправлять заявки на получение кредита наличными через мобильное приложение, подписывать соответствующие документы цифровой подписью нового поколения «SİMA İmza» и получать кредит удаленно.
Для получения электронной подписи, работающей с мобильным приложением, достаточно скачать мобильное приложение «SİMA İmza» на устройство и один раз зарегистрироваться. «SİMA İmza», повышающая доступность цифровых услуг, ускорит бизнес-процессы в нашей стране.