https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_69721cf94281402b8610e72f5_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” maliyyə qurumları ilə əməkdaşlığını genişləndirməyə davam edir.
Belə ki, 2022-ci ildən “SİMA İmza”nın tərəfdaşı olan “PAŞA Bank” müştərilərinə təqdim etdiyi daha bir xidməti SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza vasitəsilə rəqəmsallaşdırıb. Artıq müəssisə təsisçiləri biznes kreditlərinin onlayn rəsmiləşdirilməsi zamanı “zaminlik-təsisçi qərarı sənədi”ni “SİMA İmza” ilə məsafədən imzalaya bilərlər.
Bu günə qədər həmin kreditlərin rəsmiləşdirilməsi üçün təsisçi tərəfindən sənədlərin əl imzası və ya digər elektron imza ilə imzalanması tələb edilirdi. Təsisçi elektron imzası olmadığı halda sənədi əl ilə kağız daşıyıcıda imzalayaraq kuryerlə banka göndərməli olurdu. Kağız daşıyıcının banka çatdırılması isə 1-2 gün ərzində baş verdiyindən kreditin rəsmiləşdirilməsində gecikmələr yarana bilirdi. Digər elektron imzanı əldə etmək üçün isə təsisçi müəyyən bir satış məntəqəsinə getməli, sənəd toplamalı və ödəniş etməli olurdu.
Artıq “SİMA İmza” vasitəsilə qeyd edilən proses tam rəqəmsallaşdırılıb. Bununla da sahibkarın sənədi kağız daşıyıcıda imzalayaraq banka göndərməsinə və ya elektron imza əldə etmək üçün hər hansı məntəqəyə getməsinə ehtiyac qalmayıb. Bundan sonra müştərilər “zaminlik-təsisçi qərarı sənədi”ni “SİMA İmza” ilə anında imzalamaqla banka getmədən kredit əldə edə bilərlər.
“SİMA İmza”nın vətəndaşlar üçün pulsuz olması və əlçatanlığı (heç yerə getmədən mobil telefona yükləmək və qeydiyyatdan keçmək kifayətdir) “PAŞA Bank” müştəriləri üçün əlavə üstünlük yaradır.
Xatırladaq ki, “PAŞA Bank” ilə həyata keçirilmiş əvvəlki inteqrasiyaya əsasən, bankın əməkhaqqı kartı sahibləri nağd pul kreditləri ilə bağlı sorğularını mobil tətbiq üzərindən göndərə, müvafiq sənədləri SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza vasitəsilə imzalayaraq məsafədən kredit əldə edə bilirlər.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_69721cf94281402b8610e72f5_o.jpg
“SİMA İmza”, created by operating under the Ministry of Digital Development and Transport AzInTelecom LLC, continues to expand its cooperation with financial institutions.
PASHA Bank, a partner of SİMA İmza since 2022, has digitized another service using the new generation digital signature SİMA İmza. Founders of enterprises can now remotely sign a “document on the decision of the founding guarantor” using “SİMA İmza” during online processing of business loans.
Until now, to process these loans, the founder was required to sign documents with a handwritten or other electronic signature. In case of the absence of an electronic signature, the founder had to sign the document manually on paper and send it to the bank by courier. Since the paper was delivered to the bank within 1-2 days, there could be delays in processing the loan. To obtain another electronic signature, the founder had to come to a certain point of sale, collect documents and pay.
The process conducted through "SİMA İmza" is now fully digitized. An entrepreneur does not need to sign a paper document and send it to the bank or go to any branch to obtain an electronic signature. After this, clients will be able to obtain a loan without contacting the bank by instantly signing a “document on the decision of the founding guarantor” with SİMA İmza.
The fact that "SİMA İmza" is free for citizens and accessible (it is enough to download and register on a mobile phone without going anywhere) creates an additional advantage for PASHA Bank customers.
It is worth noting that thanks to the previous integration with PASHA Bank, owners of the bank’s salary cards can send applications for a cash loan through a mobile application, sign the relevant documents with a new generation digital signature “SİMA İmza” and receive a loan remotely.
To obtain a digital signature it is enough to download the “SİMA İmza” mobile application to the device and register once. “SİMA İmza”, which increases accessibility to digital services, will speed up business processes in our country.
You can get more detailed information about “SİMA İmza” digital signature from the www.sima.az/en official website and by contacting "157" Call Center.