https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_94e33bb971e6a64a64bf87bea_o.jpg
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun və “Qızılbaş” Qlobal İrsi Təşkilatının birgə dəstəyi ilə Bakıda keçirilən “Azərbaycanda Qızılbaş İrsi: tarixin izi ilə” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini panel iclasları ilə davam etdirib.
Konfransın ilk panel iclası “Azərbaycan qızılbaşların tarixi vətəni kimi” mövzusuna həsr olunub. Dünyaca məşhur “Delta Health Group” holdinqinin icraçı direktoru Arşi Kızılbaşın (Kanada) moderatorluğu ilə aparılan panel iclasında türkiyəli tarixçi professor Ahmet Taşğın (Türkiyə), siyasi və dövlət xadimi Ağa Sarvar Raza Qazilbaş (Pakistan), AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Tofiq Nəcəfli və “Google” şirkətinin qlobal rəhbəri vəzifəsini icra edən Sami Kızılbaş çıxış ediblər.
“Dünya Qızılbaş icması birliyə doğru” mövzusuna həsr olunmuş II panel iclası isə “Qızılbaş” Qlobal İrsi Şurasının həmsədri Babək Hüseynlinin moderatorluğu ilə baş tutub. İclasda AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Quliyev, Pakistanın Pəncab əyalət parlamentinin deputatı Ağa Ali Hayder, “İslamabad Consulting” şirkətinin baş strategiya, məhsul və kommersiya məsələləri üzrə direktoru Zülfiqar Ali Qazilbaş (ABŞ), Qlobal Qızılbaş İrsi Təşkilatının Əfqanıstan və Çin üzrə koordinatoru Ali Mansur Afşar (Əfqanıstan) çıxış ediblər.
Hər iki panel iclası sualların cavablandırılması və şərhlərin verilməsi ilə yekunlaşıb.
Daha sonra qonaqlar Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət ediblər.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfrans “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasında keçirilməsi planlaşdırılan tədbirlər planına uyğun olaraq gerçəkləşdirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_94e33bb971e6a64a64bf87bea_o.jpg
Международная конференция на тему “Наследие Кызылбашей в Азербайджане: по следам истории”, организованная в Баку при совместной поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры и Организации глобального наследия кызылбашей, продолжила работу в панельных заседаниях.
Первое панельное заседание конференции было посвящено теме “Aзербайджан как историческая родина кызылбашей”. На заседании, проведенном под модераторством исполнительного директора всемирно известного холдинга “Delta Health Group” Арши Кызылбаша (Канада), выступили историк-профессор Ахмет Ташкын (Турция), политический и государственный деятель Ага Сарвар Раза Казилбаш (Пакистан), заведующий отделом Института истории имени А.Бакиханова НАНА, доктор исторических наук, профессор Тофик Наджафли и исполняющий обязанности глобального руководителя компании “Google” Сами Кызылбаш.
А II панельное заседание, посвященное теме “На пути к единству всемирной общины кызылбашей”, было проведено под модераторством сопредседателя Совета глобального наследия кызылбашей Бабека Гусейнли. На заседании выступили сотрудник Института истории имени А.Бакиханова НАНА, доктор философии по истории Ахмед Гулиев, депутат парламента Пакистана Ага Али Хайдер, директор компании “İslamabad Consulting” по вопросам генеральной стратегии, продукции и коммерции Зульфикар Али Казилбаш (США), координатор Организации глобального наследия кызылбашей по Афганистану и Китаю Али Мансур Афшар (Афганистан).
Оба панельных заседания завершились ответами на вопросы и комментариями.
Затем гости посетили Центр Гейдара Алиева.
Отметим, что международная конференция состоялась в соответствии с планом мероприятий, проведение которых предусмотрено в Азербайджанской Республике в рамках “Года Гейдара Алиева”.