https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_e8e5f08e8936a99814561faaf_o.jpg
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Məsləhət xidmətləri vasitəsilə aqro-turizm, aqro-biznes sahibkarlığın və ərzaq məhsullarının istehsalının təşviqi və yeni dəyər zəncirlərinin yaradılması və inkişafı” layihəsi çərçivəsində 2 iyul 2022-ci il tarixində Şamaxı rayonu Abqora Restoranında Qida Festivalı və və Kənd Təsərrüfati Sərgisi təşkil ediləcək. Layihə “Uluçay” Sosial-İqtisadi İnnovasiya Mərkəzi və Bolqarıstanın İqtisadi İnkişaf Mərkəzi ilə birgə tərəfdaşlıq çərçivəsində İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi (CESD) tərəfindən icra olunur.
Bu layihə Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və yerli vətəndaş cəmiyyəti institutlarının icra etdiyi fəaliyyətlərdən biridir. Layihənin əsas məqsədi yerli qida potensialının artırılmasına və yerli aqrar məsləhət xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksədilməsinə nail olmaqdır.
Şamaxıda təşkil ediləcək Qida Festivalının əsas məqsədi Dağlıq Şirvan İqtisadi Rayonunda istehsal edilən kənd təsərrüfatı məhsullarının, ənənəvi qida irsinin təqdim edilməsi, yerli və xarici turistlər və digər steykholderlər arasında tanıtdırılmasına nail olmaqdan ibarətdir. Şamaxı, İsmayıllı, Qobustan və Ağsu rayonlarını təmsil edən kənd təsərrüfatı və ənənəvi qida məhsulları festivalda təqdim olunacaq. Tədbirə 100-dən artıq iştirakçının qatılacağı gözlənilir. Avropa İttifaqının Bakı Nümayəndəliyinin, İttifaqa üzv dövlətlərinin səfirliklərinin, Azərbaycan Hökumətinin və Milli Məclisin, beynəlxalq təşkilatların və yerli steykholderlərin nümayəndələri tədbirdə iştirak edəcəklər.
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Məsləhət xidmətləri vasitəsilə aqro-turizm, aqro-biznes sahibkarlığın və ərzaq məhsullarının istehsalının təşviqi və yeni dəyər zəncirlərinin yaradılması və inkişafı” layihəsinin məqsədi yerli fermerlərinin geniş aqrar və sahibkarlığa yönəlik məsləhət xidmətlərinə əlçatanlığının artırılmasına dəstək olmaq və yerli məhsulların bazarının inkişafına və aqro-turizm potensialının artırılmasına yardım etməkdir.
Daha öncə layihə çərçivəsində oxşar festivallar 4 Sentyabr 2021-ci il tarixində Şəki şəhərində və 27 Noyabr 2021-ci il taixində Şamaxı şəhərində hər birində 150-dən çox şəxsin iştirakı ilə təşkil olunmuşdur.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_e8e5f08e8936a99814561faaf_o.jpg
On 2 July 2022, the European Union-funded project “Promoting local food production and agri-business owners through advisory services” implemented by the Center for Economic and Social Development (CED) in partnership with the "Uluchay" Social-Economic Innovation Center and Center for Economic Development from Bulgaria will organize the Food Festival in Shamakhi.
The project is one of several actions implemented by civil society organizations across the country with the European Union support and which are focusing on developing the potential of local food and enhancing the quality of local agricultural advisory services.
The Food Festival, which will be organized in the Abgora Restaurant, aims at promoting the local food heritage and increase the attention to the region's food traditions among local and foreign guests. The traditional foods and local agriculture products from Shamakhi, Ismayilli, Gobustan and Agsu districts will be presented at the Festival. More than 100 people, including representatives of the EU Delegation, Embassies of the EU Member States, members of the Government and Parliament, international organizations, and regional stakeholders, are expected to attend the event and taste traditional foods of the region.
The EU-funded project "Promoting local food production and agri-business owners through advisory services, creating new value chain models and agri-tourism development" aims to improve access of the local farmers to comprehensive agricultural and entrepreneurial-oriented advisory services to help market local products and develop agri-tourism potential.
Similar festivals were organized in Sheki on September 4, 2021 and in Shamakhi on November 27 2021 with participation of more than 150 people each.