https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_0c0b7a21d7b0e12b4aea5614e_o.jpg
Ötən üç sutka ərzində Günəş aktivliyi normal fon səviyyəsində olub. Noyabrın 20-dən Günəş küləyi parametrlərinin güclənməsi müşahidə oluna bilər.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, 16 noyabr tarixində baş vermiş zəif tac kütlə atılmaları (TKA) nəticəsində geomaqnit sahənin aktiv hala keçəcəyi, G1(mülayim) səviyyəli geomaqnit qasırğasının ola biləcəyi proqnozlaşdırılır. Noyabrın 22-dən etibarən geomaqnit sahənin sakit səviyyəyə qayıdacağı ehtimal olunur. Hazırda Günəş küləyinin sürəti 300-360 km/s intervalındadır.
Dekabrın 5-də G1(mülayim) səviyyəli geomaqnit qasırğası proqnozlaşdırılır.
Maqnit qasırğasının loqarıfmik indeksini xarakterizə edən Kp əmsalının orta qiyməti 20-26 noyabr 2023- cü il tarixləri üçün 2-5 intervalında dəyişəcək.

Астрофизики БГУ: Ожидается геомагнитная буря
В течение последних трех суток солнечная активность находилась на нормальном фоновом уровне, однако с 20 ноября возможно усиление параметров солнечного ветра. Об этом сообщает кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета.
В результате слабых корональных выбросов массы, произошедших 16 ноября, прогнозируется, что геомагнитное поле станет активным и может возникнуть геомагнитная буря (умеренного) уровня G1. С 22 ноября геомагнитное поле, вероятно, вернется в спокойный уровень. В настоящее время скорость солнечного ветра находится в пределах 300-360 км/с.
5 декабря прогнозируется геомагнитная буря G1 (умеренного) уровня.
Среднее значение коэффициента Kp, характеризующего логарифмический индекс магнитной бури, в период с 20-го по 26 ноября 2023 года изменится в интервале 2-5.