Sahibə Qafarova Bişkek şəhərində keçirilən MDB PA-nın 56-cı plenar iclasında çıxış edib - VİDEO
Sahibə Qafarova Bişkek şəhərində keçirilən MDB PA-nın 56-cı plenar iclasında çıxış edib - VİDEO Sahibə Qafarova Bişkek şəhərində keçirilən MDB PA-nın 56-cı plenar iclasında çıxış edib - VİDEO
Noyabrın 17-də Qırğız Respublikasının paytaxtı Bişkek şəhərində MDB iştirakçısı olan Dövlətlərin Parlamentlərarası Assambleyasının 56-cı plenar iclası keçirilib. İclasda Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova çıxış edib.
Son iclasından ötən müddət ərzində Assambleyanın parlamentlərarası əməkdaşlığın bütün istiqamətləri üzrə məhsuldar fəaliyyətini davam etdirdiyini deyən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Müstəqil Dövlətlər Birliyinin mühüm təsisatlarından biri olan Parlamentlərarası Assambleya ikitərəfli və çoxtərəfli parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına töhfə verir.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında Ermənistan tərəfinin yalanlarını ifşa edib. Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, Azərbaycan 2020-ci ildə öz torpaqlarını Ermənistanın işğalından azad etdikdən sonra Ermənistanla beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsaslanan sülh müqaviləsi imzalamaq təşəbbüsü ilə çıxış edib. Lakin Qarabağı sözdə Azərbaycan ərazisi kimi tanıyan Ermənistan təəssüf ki, bu üç il ərzində siyasi və hərbi təxribatlarla məşğul olub. Ermənistan nəinki Üçtərəfli Bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməyərək, öz silahlı qüvvələrini Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən çıxarmayıb, həm də oraya silah, sursat və hərbi qulluqçuların daşınmasını davam etdirib.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, işğal dövründə basdırdığı və sayı milyondan çox olan minalarla yanaşı, Ermənistan işğaldan azad edilmiş əraziləri də minalamaqda davam edib. Bu il sentyabrın 2-də Ermənistanın baş naziri Azərbaycanın qanuni ərazilərində Ermənistanın yaratdığı və fəal şəkildə dəstəklədiyi separatçı rejimi qondarma “müstəqillik” günü münasibətilə təbrik edib. Sentyabrın 9-da isə bu qeyri-qanuni qurum qondarma “prezident seçkiləri” keçirib. Bu addımları Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşı yönəlmiş təxribatçı addımlar kimi qiymətləndirən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, 2023-cü il sentyabrın 19-da Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğaldan azad edilmiş torpaqlarımıza qəsdən yerləşdirdiyi minaların partlaması nəticəsində 6 mülki şəxs və polis əməkdaşı həlak olub. Ümumiyyətlə isə, müharibədən sonrakı dövrdə mina partlayışları nəticəsində 340-a yaxın insan həlak olub və ya yaralanıb.
Çıxışında bu ilin sentyabr ayında həyata keçirilən antiterror tədbirləri barədə də məlumat verən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, bu tədbirlər Azərbaycanın öz Konstitusiya quruluşunu bərpa etmək və qanunsuz silahlı birləşmələri zərərsizləşdirmək məqsədi daşımışdır. 23 saat ərzində həyata keçirilən antiterror tədbirləri nəticəsində Ermənistanın Qarabağdakı ordusu tam tərksilah edilib, Azərbaycan Qarabağdakı qanunsuz separatçı rejimə son qoyaraq, beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisi üzərində suverenliyini tam bərpa edib.
Spiker Sahibə Qafarova xüsusilə vurğulayıb ki, antiterror tədbirləri zamanı Azərbaycan beynəlxalq humanitar hüquqa tam uyğun hərəkət edib. Belə ki, bu tədbirlər zamanı mülki əhaliyə və mülki infrastruktura heç bir ziyan dəyməyib. Eləcə də heç bir qondarma “etnik təmizləmə”, ermənilərin Qarabağdan məcburi köçürülməsi ilə bağlı bir fakt belə qeydə alınmayıb. Bunu bölgəyə iki dəfə səfər edən BMT missiyasının nümayəndələri də təsdiqləyiblər.
Bu aşkar faktlara baxmayaraq, Ermənistanın hələ də Azərbaycana qarşı yalan və əsassız ittihamlar əsasında beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaqda davam etdiyini söyləyən Sahibə Qafarova, Ermənistanın iddialarının yalan olduğunu bir daha bəyan edib.
Milli Məclisin sədri çıxışında, həmçinin diqqətə çatdırıb ki, bu gün Qarabağ bölgəsində erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan fəal şəkildə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərini davam etdirir. “Böyük qayıdış” proqramının icrası çərçivəsində keçmiş məcburi köçkünlər artıq Laçın və Füzuli şəhərlərinə, eləcə də bir sıra kəndlərə qayıdıblar. 2026-cı ilin sonuna kimi 140 mindən çox insanın Qarabağa və Şərqi Zəngəzura qaytarılması planlaşdırılır. O, deyib ki, hazırda regionda sülh gündəliyi üçün yaxşı imkanlar var. Spiker, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dəfələrlə ölkəmizin Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasını və sülh müqaviləsinin imzalanmasını dəstəklədiyini ifadə etdiyini xatırladıb.
Qeyd edək ki, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova həmçinin, Assambleya çərçivəsində görülən işlərin ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin daha da genişlənməsində özünəməxsus rol oynadığını bildirərək deyib ki, bu baxımdan əməkdaşlığın humanitar aspekti xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu da MDB-yə üzv dövlətlər arasında qarşılıqlı anlaşmanın və mehriban qonşuluğun möhkəmlənməsinə töhfə verir. Bu prosesdə fəal iştirak edən Azərbaycan birgə fəaliyyətə böyük önəm verir.
2023-cü ilin Azərbaycanda Heydər Əliyev ili elan edildiyini xatırladan Sahibə Qafarova parlament nümayəndə heyətlərinin Milli Məclisin Ümummilli Lider, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında fəal iştirak edən, eləcə də bu ölkələrdə bu münasibətlə çoxsaylı yüksək səviyyəli tədbirlərin təşkilinə görə minnətdarlığını bildirib.
Sahibə Qafarova həmçinin, 2023-cü ildə Azərbaycanda keçirilən və "Rus dili ili"nə həsr olunan tədbirlər barədə də məlumat verib.
Spiker xatırladıb ki, 2025-ci ildə üçüncü MDB Oyunları Azərbaycanda keçiriləcək. O, bu Oyunların MDB məkanında gələcək əməkdaşlığın və uğurlu qarşılıqlı fəaliyyətin inkişafına növbəti töhfə olacağını vurğulayıb.
Sahibə Qafarova çıxışında həmçinin, Özbəkistanda referendum və növbədənkənar prezident seçkilərinin uğurla keçirilməsi münasibətilə təbriklərini də çatdırıb. Milli Məclisin sədri plenar iclasdakı çıxışında müzakirə olunan digər məsələlərə də münasibət bildirib.
Qeyd edək ki, plenar iclasda təşkilata üzv olan dövlətlərin parlament rəhbərləri, məruzəçilər müxtəlif mövzulara həsr olunmuş çıxışlar ediblər.

Сагиба Гафарова выступила с речью на 56-м пленарном заседании МПА СНГ в городе Бишкек - ВИДЕО
Сагиба Гафарова выступила с речью на 56-м пленарном заседании МПА СНГ в городе Бишкек - ВИДЕО Сагиба Гафарова выступила с речью на 56-м пленарном заседании МПА СНГ в городе Бишкек - ВИДЕО
В столице Киргизской Республики городе Бишкек 17-го ноября было проведено 56-е пленарное заседание Межпарламентской ассамблеи Государств-участников СНГ. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на этом собрании с речью.
Упомянув плодотворное межпарламентское сотрудничество, продолжавшееся во всех областях со времени проведения предыдущего заседания Ассамблеи, Спикер Милли Меджлиса заметила, что Межпарламентская ассамблея, одна из основных структур Содружества Независимых Государств, вносит свой вклад в прогресс двустороннего и многостороннего межпарламентского сотрудничества.
Спикер Сагиба Гафарова в продолжение своей речи разоблачила ложь армянской стороны. Спикер сказала, что Азербайджан после освобождения своих земель от оккупации Арменией в 2020-м году выступил с инициативой подписания с ней мирного договора на основе пяти принципов международного права. Однако, к сожалению, признавшая на словах Карабах азербайджанской территорией Армения все эти три года занималась политическими и военными провокациями. Не исполняя своих обязательств в рамках Трёхстороннего заявления, Армения не вывела свои вооружённые силы из Карабахского региона Азербайджана, но продолжала ввозить в этот регион оружие, боеприпасы и военнослужащих.
Сагиба Гафарова отметила, что, наряду с установленными в период оккупации минами, число которых превышает миллион, Армения продолжила минирование уже освобождённых территорий. 2-го сентября этого года премьер-министр Армении поздравил с вымышленным днём «независимости» созданный Арменией на законной территории Азербайджана и активно поддерживаемый ею сепаратистский режим. А 9-го сентября эта незаконная структура провела столь же фиктивные «президентские выборы». Оценив эти шаги как провокационные и нацеленные против территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, председатель Милли Меджлиса сообщила о гибели 6 гражданских лиц и полицейских 19-го сентября 2023-го года во взрывах мин, намеренно установленных вооружёнными силами Армении на наших освобождённых от оккупации землях. В целом же в произошедших после завершения войны взрывах мин погибло или было ранено приблизительно 340 человек.
Рассказывая в своём выступлении также о предпринятых в сентябре этого года антитеррористических мерах, председатель Милли Меджлиса подчеркнула, что они имели целью восстановление Азербайджаном своего конституционного строя и обезвреживание незаконных военных формирований. По итогам реализованных за 23 часа антитеррористических мер были полностью разоружены находившиеся в Карабахе войска Армении, а Азербайджан положил конец незаконному сепаратистскому режиму в Карабахе и полностью восстановил своей суверенитет над собственной же признанной международно территорией.
Спикер Сагиба Гафарова особо подчеркнула, что во время антитеррористических мер Азербайджан действовал в полнейшем соответствии с международным гуманитарным правом. Так что, в ходе реализации этих мер не было нанесено какого-либо урона ни мирному населению, ни гражданской инфраструктуре. Так же, не зарегистрировано ни единого факта «этнических чисток» и насильственного выселения армян из Карабаха. Это подтвердили и две посетившие регион миссии ООН.
Несмотря на эти общеизвестные факты, Армения до сих пор продолжает обманывать международную общественность направленными против Азербайджана лживыми и безосновательными претензиями, сказала Сагиба Гафарова, вновь объявив упрёки Армении ложью.
Спикер Милли Меджлиса также обратила внимание на активное продолжение Азербайджаном сегодня широкомасштабных восстановительных и строительных работ в освобождённом от армянской оккупации Карабахском регионе. В рамках исполнения программы «Большого возвращения» бывшие вынужденные переселенцы уже вернулись в города Лачын и Физули, а также в ряд деревень. До конца 2026-го года планируется вернуть в Карабах и Восточный Зангезур более 140 тысяч человек. Сегодня имеются хорошие возможности для реализации региональной мирной повестки. Спикер напомнила собравшимся, что президент Азербайджана Ильхам Алиев неоднократно выражал поддержку нормализацию отношений нашей страны с Арменией и подписанию мирного соглашения.
Отметив затем особую роль работы, ведущейся в рамках Ассамблее, в продолжении расширения связей между нашими странами в различных сферах, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подчеркнула уникальную важность гуманитарного аспекта сотрудничества. Он значительно способствует усилению взаимопонимания и добрососедства между государствами СНГ. Активно вовлечённый в этот процесс Азербайджан придаёт большое значение взаимодействию.
Сказав, что 2023-й год был объявлен в Азербайджане Годом Гейдара Алиева, Сагиба Гафарова поблагодарила парламентские делегации за активное участие в специальном заседании Милли Меджлиса в честь столетнего юбилея Общенационального лидера и создателя независимого азербайджанского государства Гейдара Алиева, а также за множество высокоуровневых мероприятий, организованных в их странах по данному поводу.
Кроме того, Сагиба Гафарова рассказала участникам пленарного заседания о мероприятиях в рамках Года русского языка, проведённых в Азербайджане в 2023-м году.
Третьи Игры СНГ будут проходить в Азербайджане в 2025-м году, заметила спикер, подчеркнув, что Игры внесут дальнейшую лепту в прогресс будущего сотрудничества и успешного взаимодействия в пространстве СНГ.
Сагиба Гафарова затем озвучила поздравления с успехом референдума и внеочередных президентских выборов в Узбекистане. Она также высказалась по иным вопросам, обсуждавшимся на пленарном заседании.
Следует заметить, что главы парламентов стран СНГ и докладчики говорили на пленарном заседании на различные темы.