https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_0add6dfea56b322421626c470_o.jpg
Qırğız Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bişkek şəhərində böyük Qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun 95 illik yubileyi münasibətilə keçirilən beynəlxalq konfransda çıxış edib. Spiker, çıxışında Çingiz Aytmatovun hələ sağlığında klassikə çevrilmiş yazıçı olduğunu söyləyərək, onun dünya ədəbiyyatında yeni nəsrin yaradıcılarından biri olmaqla oxucularına misilsiz irs qoyduğunu bildirib. Sahibə Qafarova deyib ki, bu böyük yazıçının hər bir əsərini şah əsər adlandırmaq olar. O, həmişə ümumbəşəri dəyərlərə əsl sadiqlik nümunəsi kimi xatırlanacaq.
Milli Məclisin sədri çıxışında Çingiz Aytmatovun Azərbaycanın böyük dostu olduğunu xatırladıb. O, deyib ki, ölkəmizə dəfələrlə səfər etmiş Çingiz Aytmatov Azərbaycan xalqı, onun mədəniyyəti haqqında dəyərli fikirlər söyləmişdir. Azərbaycan xalqı da öz növbəsində Çingiz Aytmatova çox yaxın və əziz yazıçı kimi baxaraq, onun yaradıcılığına böyük diqqət və rəğbət bəsləyir. Çingiz Aytmatovun yaradıcılığını və şəxsiyyətini yüksək qiymətləndirən Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev demişdir ki, “Dünya ədəbiyyatı xəzinəsinə gözəl əsərlər bəxş etmiş Çingiz Aytmatov həm Qırğızıstanın, həm də bütün türk dünyasının fəxridir”. Çingiz Aytmatovun yubileyləri Azərbaycanda geniş və təntənəli şəkildə qeyd olunur. 2008-ci ildə yazıçının 80 illik yubileyi yüksək səviyyədə qeyd olunub. Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Çingiz Aytmatov "Dostluq" ordeni ilə təltif edilib. Belə bir yüksək mükafatı təqdim edən Azərbaycan Prezidenti Çingiz Aytmatovun hər zaman Azərbaycanın böyük dostu kimi həm sovet dövründə, həm də müstəqillik dövründə bizə həmişə dəstək olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Çingiz Aytmatovun yaradıcılığı haqqında Bakıda çoxsaylı əsərlər, monoqrafiyalar nəşr olunub, namizədlik və doktorluq dissertasiyaları müdafiə olunub, dahi ədibin yaradıcılığına həsr olunmuş konfranslar vaxtaşırı keçirilir, onun əsərləri əsasında tamaşalar hazırlanır.
Sahibə Qafarova deyib ki, Çingiz Aytmatovun 95 illik yubileyi münasibətilə paytaxt Bakıdakı küçələrin birinə böyük Qırğız yazıçısının adı veriləcək, onun büstü qoyulacaq.
Milli Məclisin sədri Çingiz Aytmatovun bütün əsərlərində fəlsəfi, əxlaqi və ümumbəşəri problemlərə müraciət edən böyük yazıçı olduğunu qeyd edərək, vurğulayıb ki, Çingiz Aytmatovun yaradıcılığı prizmasından qırğız xalqının bütün milli kimliyini izləmək olar. O, Vətən obrazını dünya ədəbiyyatına gətirmiş, onu mənəvi irsə çevirmiş, bu böyük yazıçının əsərləri 170-dən çox xarici dilə tərcümə edilmiş və milyonlarla tirajla nəşr edilmişdir.
Sahibə Qafarova çıxışında Çingiz Aytmatovun ictimai-siyasi, diplomatik fəaliyyəti barədə də danışıb. Onun sözlərinə görə, müxtəlif mədəniyyətlər, xalqlar və ölkələr arasında qarşılıqlı anlaşmanı və qarşılıqlı əlaqəni təşviq edən Çingiz Aytmatov ölkəsini xaricdə layiqincə təmsil edib.
Sonda Milli Məclisin sədri bir daha qeyd edib ki, Qırğız xalqı dünyaya Çingiz Aytmatov kimi nadir, dahi dünya klassiklərinin sırasında özünəməxsus yer tutan parlaq yazıçı bəxş etdiyi üçün fəxr edə bilər və onun xatirəsi əbədi olaraq yaşayacaq.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransda MDB Parlamentlərarası Assambleyasına üzv ölkələrin parlament rəhbərləri, elm və ədəbiyyat xadimləri və yerli ictimaiyyət nümayəndələri də iştirak ediblər. Çıxışlarda böyük Qırğız yazıçısının həyat və yaradıcılığının ən müxtəlif səhifələrinə dair fikirlər səsləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_0add6dfea56b322421626c470_o.jpg
Находящаяся в Киргизской Республике с рабочим визитом председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на международной конференции, проведённой по случаю 95-го юбилея великого киргизского писателя Чингиза Айтматова. Спикер в своём выступлении сказала, что Чингиз Айтматов ещё при жизни стал классиком и как один из создателей новой прозы в мировой литературе оставил своим читателям уникальное наследие. Сагиба Гафарова сказала, что каждое из произведений этого большого писателя можно назвать ключевым. Он всегда будет вспоминаться как истинный пример верности общемировым ценностям.
В своём выступлении председатель Милли Меджлиса припомнила, что Чингиз Айтматов был большим другом Азербайджана. Неоднократно посещавший нашу страну Чингиз Айтматов высказывал ценные мысли об азербайджанском народе и его культуре. В свою очередь, азербайджанский народ рассматривал Чингиза Айтматова как очень близкого и дорогого писателя, и относится к его творчеству с большим вниманием и чуткостью. Высоко ценивший творчество и личность Чингиза Айтматова Общенациональный лидер Азербайджана Гейдар Алиев сказал: «Подаривший сокровищнице мировой литературы прекрасные произведения Чингиз Айтматов является гордостью и Киргизии, и всего тюркского мира». В Азербайджане широко и торжественно отмечаются юбилеи Чингиза Айтматова. На высоком уровне был отмечен 80-й юбилей писателя в 2008-м году. Указом президента Ильхама Алиева Чингиз Айтматов был награждён орденом «Дружба». Вручивший столь высокую награду президент Азербайджана отметил, что, как неизменно большой друг Азербайджана, Чингиз Айтматов всегда был нам поддержкой – и в советское время, и в период независимости. Были отмечены публикация в Баку множества произведений и монографий о творчестве Чингиза Айтматова, защита кандидатских и докторских диссертаций о творчестве писателя, проведение посвящённых творчеству гениального автора конференций и подготовка театральных представлений на основе его произведений.
Сагиба Гафарова заметила, что одна из улиц в Баку будет переименована в честь Чингиза Айтматова и что в азербайджанской столице будет установлен бюст писателя в связи с его 95-летием.
Отметив, что Чингиз Айтматов – выдающий писатель, обращавшийся во всех своих произведениях к философским, моральным и общечеловеческим проблемам, председатель Милли Меджлиса сказала, что через призму творчества Чингиза Айтматова можно проследить всю национальную идентичность киргизского народа. Произведения выдающегося писателя, привнёсшего в мировую литературу образ Родины, сделав его моральным наследием, переведены на более чем 170 языков и изданы миллионными тиражами.
В своём выступлении Сагиба Гафарова говорила и об общественно-политической и дипломатической деятельности Чингиза Айтматова. По её словам, стремившийся к взаимопониманию и взаимосвязи между различными культурами, народами и странами Чингиз Айтматов достойно представлял свою страну за рубежом.
Затем председатель Милли Меджлиса вновь отметила, что народ Киргизии может гордиться тем, что дал миру такого уникального, самобытного, занявшего своё особое место среди гениальных мировых классиков блестящего писателя, как Чингиз Айтматов, память о котором будет жить вечно.
Отметим, что в международной конференции также приняли участие руководители парламентов государств-участников Межпарламентской ассамблеи СНГ, деятели науки, литераторы и представители местной общественности. В выступлениях озвучивались мысли о самых разных страницах жизни и творчества великого киргизского писателя.