https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_830c04157df17a47908d6c0ff_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ikinci “Qlobal Cənubun Səsi” Sammiti çərçivəsində “Dayanıqlı inkişaf üçün əlverişli və inklüziv enerji keçidi” mövzusunda enerji nazirlərinin sessiyasında onlayn formatda iştirak edib.
Çıxışda bərpa olunan enerji mənbələrinin dayanıqlı inkişafdakı rolu və karbon emissiyalarının azaldılmasının zəruriliyi kontekstində enerji keçidinin çağırışları və imkanları qeyd edilib. Bildirilib ki, enerji keçidi ölkələrin inkişafı, enerji təhlükəsizliyinin səviyyəsi, investisiyaların qeyri-bərabər paylanması kimi bir çox amillərdən asılı olaraq vahid formula malik olmasa da, ədalətli, əlverişli və inklüziv keçid hamının ortaq marağıdır.
Nazir regional və Avropa miqyasında enerji təchizatında strateji rol oynayan Azərbaycanın enerji keçidinə balanslı yanaşmanın tərəfdarı olduğu və bu baxımdan ənənəvi və bərpa olunan enerji mənbələrini vəhdətdə inkişaf etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu siyasət enerji təchizatında dayanıqlılığı, enerji resurslarına olan ehtiyacları qarşılamağı və “yaşıl plan”ların icrasını təmin edir: “Beynəlxalq enerji şirkətləri ilə qarşıdakı onillikdə daxili istehlak, iqtisadiyyatın dekarbonizasiyası və ixrac məqsədilə 10 QVt-dək “yaşıl enerji” layihələrinin reallaşdırılması üzrə əməkdaşlıq edirik. 2027-ci ilədək 1870 MVt həcmində “yaşıl güc”lərin enerji sistemimizə inteqrasiyası nəticəsində bərpa olunan enerjinin payının elektrik enerjisinin qoyuluş gücündə 33%-ə, elektrik enerjisinin istehsalında isə hazırkı 7%-dən 25%-ə çatacağı gözlənilir. Bu, 2030-cu ilə 30%-lik hədəfimizin artıqlaması ilə yerinə yetirilməsi deməkdir”.
Həmçinin Azərbaycanın enerji ixracı və regional əməkdaşlıq sahəsində strateji prioritetlərindən də bəhs olunub: ““Xəzər – Qara dəniz - Avropa” və Azərbycan - Türkiyə - Avropa dəhlizlərini yaratmaq və şaxələndirilmiş marşrutlarla 5 QVt-dan çox “yaşıl enerji” ixrac etmək strateji prioritetlərimizdəndir. Bu dəhlizlər Mərkəzi Asiya ölkələrindən də yaşıl enerjinin nəqli imkanlarını vəd edir” -deyə nazir bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın da təmsil olunduğu birinci “Qlobal Cənubun Səsi” Sammiti cari ilin yanvar ayında keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_830c04157df17a47908d6c0ff_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov took part online at the energy ministers` session on favorable and inclusive energy transition for sustainable development within the the second Voice of Global South Summit.
The speech focused on the challenges and opportunities of the energy transition in the context of the role of renewable energy sources in sustainable development and the need to reduce carbon emissions. It was noted that although the energy transition does not have a single formula depending on many factors such as the development of countries, the level of energy security, uneven distribution of investments, a fair, favorable and inclusive transition is the common interest of all.
The minister pointed out that Azerbaijan, which plays a strategic role in energy supply on a regional and European scale, is a supporter of a balanced approach to the energy transition, and in this regard, develops traditional and renewable energy sources in unity. It was noted that this policy ensures sustainability in energy supply, meeting the needs of energy resources and the implementation of green plans: “We cooperate with international energy companies on the implementation of green energy projects up to 10 GW for domestic consumption, decarbonization of the economy and export in the coming decade. By 2027, as a result of the integration of 1870 MW of green energy into our energy system, the share of renewable energy is expected to reach 33% in electricity investment and from the current 7% to 25% in electricity generation. This means that by 2030 our goal of 30% will be overfulfilled.”
It was also mentioned about Azerbaijan's strategic priorities in the field of energy export and regional cooperation: “Our strategic priorities are to create the Caspian-Black Sea - Europe and Azerbaijan - Türkiye - Europe corridors and export more than 5 GW of green energy through diversified routes. These corridors promise the possibility of transporting green energy from Central Asian countries,” the Minister said.
It should be noted that the first Voice of the Global South Summit, in which Azerbaijan is also represented, was held in January this year.