https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_3d2703f8c92c515ff68037594_o.jpg
VTB (Azərbaycan) 2023/2024-cü yeni yarış mövsümündə Azərbaycan Basketbol Liqasının rəsmi tərəfdaşı olub. Bank ikinci ildir ki bu turniri dəstəkləyir. Turnirdə ölkəmizin 10 komandası iştirak edəcək.
Çempionat hər biri 9 tur olmaqla iki mərhələdən ibarətdir. Reqlamentə əsasən, mövsümü ilk altılıqda başa vuran klublar növbəti mərhələyə - pley-offa yüksələcək. Bu il liqada “Sabah”, "NTD-İndiqo" (Xaçmaz), “Gəncə”, “Xırdalan”, “Sərhədçi”, “Neftçi”, “Cəlilabad”, “Şəki”, “Xəzri” və “Sumqayıt” mübarizə aparacaqlar.
“Basketbol Azərbaycan üçün əsas idman sahələrindən biridir. Respublikada çoxlu sayda peşəkar idmançılar yetişib, onlar bu gün də klubların və milli komandaların tərkibində yüksək nəticələr əldə edirlər. Biz öz tərəfimizdən ölkədə bədən tərbiyəsi və idmanın, o cümlədən peşəkar səviyyədə inkişafına fəal dəstək veririk. Ötən ilin noyabrında bank Azərbaycan basketbol liqasının rəsmi tərəfdaşı kimi çıxış etdi və uğurlu əməkdaşlığımız yeni mövsümdə də davam edəcək”, - deyə, VTB (Azərbaycan)-ın İdarə Heyətinin üzvü, Pərakəndə Biznesin İnkişafı Departamentinin direktoru Yevgeni Borodin şərh edib.
VTB (Azərbaycan) sosial məsuliyyətli bank kimi müxtəlif idman tədbirlərinə sponsorluq etməklə Azərbaycan idmanını fəal şəkildə dəstəkləyir. 2022-ci ilin noyabr ayında VTB (Azərbaycan) və ABL arasında tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb və bu müqaviləyə əsasən Bank milli Liqanın rəsmi sponsoru olub.
Bu il VTB (Azərbaycan) həm də Red Bull Half Court basketbol oyunlarının rəsmi tərəfdaşı kimi çıxış edib. Turda 70 milli komanda iştirak edib, onlardan ikisi - kişilər və qadınlar Serbiyada baş tutan finalda iştirak etmək imkanı əldə ediblər.
Məlumat üçün: Azərbaycan Basketbol Federasiyası 1992-ci ildə yaradılıb. 1994-cü ildə Beynəlxalq Basketbol Federasiyasının tamhüquqlu üzvü oldu. 2006-cı ildə Azərbaycanın kişilərdən ibarət komandası Albaniyada keçirilən FİBA Avropa İnkişaf Kubokunda iştirak edərək birinci yeri qazanıb. Hazırda Azərbaycan Basketbol Liqasında 8 komanda təmsil olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_3d2703f8c92c515ff68037594_o.jpg
ВТБ (Азербайджан) стал официальным партнером Азербайджанской баскетбольной лиги в новом игровом 2023/2024. Банк второй год подряд поддерживает турнир. В нем примут участие 10 команд республики.
Чемпионат состоит из двух раундов, в каждом из которых будет по 9 туров. Согласно регламенту, клубы, которые завершат регулярный сезон в первой «шестерке», пройдут в следующий этап - плей-офф. В этом году в лиге принимают участие команды «Сабах», «НТД-Индиго», «Гянджа», «Хырдалан», «Серхедчи», «Нефтчи», «Джалилабад», «Шеки», «Хазри» и «Сумгаит».
«Баскетбол для Азербайджана является одним из ключевых спортивных направлений. В республике выросло большое число профессиональных спортсменов, которые и сегодня в составе клубов и национальных сборных добиваются высоких результатов. Со своей стороны, мы активно поддерживаем развитие физической культуры и спорта в стране, в том числе на профессиональном уровне. В ноябре прошлого года банк выступил официальным партнером баскетбольной лиги республики, наше успешное сотрудничество продолжится и в новом сезоне», – прокомментировал член правления, директор департамента развития розничного бизнеса ВТБ (Азербайджан) Евгений Бородин.
ВТБ (Азербайджан), как социально ответственный банк, оказывает активную поддержку азербайджанскому спорту, выступая спонсором различных спортивных мероприятий. Так, в ноябре 2022 года ВТБ (Азербайджан) и Федерация баскетбола Азербайджана подписали соглашение о партнерстве, в рамках которого банк стал официальным спонсором Азербайджанской баскетбольной лиги.
В этом году ВТБ (Азербайджан) также выступил официальным партнером баскетбольных игр Red Bull Half Court. В туре приняли участие 70 национальных команд, из которых две – мужская и женская – получили возможность принять участие в финале, который прошел в Сербии.
Справочно: Федерация баскетбола Азербайджана была создана в 1992 г. В 1994 г. стала полноценным членом Международной баскетбольной федерации. В 2006 г. азербайджанская мужская сборная команда приняла участие в Европейском Кубке Развития ФИБА в Албании, где получила первое место. В настоящее время Азербайджанскую баскетбольную лигу представляют 10 команд.