https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_2c4c58b5da1509019e0abc21b_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 13-də ATƏT Parlament Assambleyasının prezidenti Pia Kaumanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Cənubi Qafqaz regionunda vəziyyət haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Spiker Sahibə Qafarova Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 illik işğalı və onun nəticələri, Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti haqqında fikirlərini bildirib. O, 2020-ci ildə Vətən Müharibəsində Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın işğalından azad etdikdən sonra məhz ölkəmizin beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə, o cümlədən ərazi bütövlüyünə və bir-birinin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmətə əsaslanan sülh gündəliyini irəli sürdüyünü diqqətə çatdırıb. O, təəssüflə qeyd edib ki, Ermənistan sülhə nail olmaq üçün lazımi siyasi iradə nümayiş etdirməyib. Belə ki, Ermənistan 2020-ci il 10 noyabr Bəyanatından irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməyib, Azərbaycana qarşı hərbi – siyasi təxribatları davam etdirib.
Milli Məclisin sədri bu ilin sentyabr ayında Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilən antiterror tədbirləri barədə məlumat verib. O, qeyd edib ki, antiterror tədbirləri beynəlxalq hüquq normalarına tam uyğun olaraq həyata keçirilib. Mülki infrastruktura heç bir ziyan dəyməyib və mülki əhaliyə qarşı heç bir zorakılıq faktı qeydə alınmayıb.
Sahibə Qafarova həmçinin Qarabağın etnik erməni sakinlərinin reinteqrasiyası ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən təklif olunan tədbirlər barədə də danışıb. O buna baxmayaraq, Ermənistanın azərbaycanlıların Ermənistana geriqayıtma hüququnu inkar etdiyini diqqətə çatdırıb.
Spiker Ermənistan tərəfindən törədilən mina təxribatları barədə də danışaraq, bildirib ki, Ermənistan tərəfindən basdırılmış 1 milyondan çox mina bu torpaqlarda aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə ciddi maneçilik törədir.
Milli Məclisin sədri görüşdə həmçinin ölkəmizə qarşı müşahidə olunan ikili standartları sərt tənqid edib. O, istər Azərbaycan torpaqlarının Ermənistanın işğalı altında olduğu 30 ilə yaxın dövr ərzində, istərsə də ölkəmizin öz torpaqlarını azad etdikdən sonra ötən müddətdə müşahidə olunan ikili standartların qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Görüşdə Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Cənubi Qafqazın təhlükəsiz və sabit gələcəyi üçün əsas maraqlı tərəfdir və Azərbaycan regionda sülh gündəliyinin irəliləyişinə sadiqdir. Spiker, təəssüflə qeyd edib ki, Ermənistan sülh naminə çalışmaq əvəzinə hələ də Azərbaycana qarşı yalan və əsassız ittihamlar əsasında beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa çalışır.
O, Ermənistanın Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyasında bütün imkan və platformalardan istifadə etməkdə davam etdiyini bildirib və bəzi beynəlxalq təşkilatlarda Ermənistanın bu yalanlarının dəstək görməsindən təəssüfünü ifadə edib. Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, Azərbaycanın guya "etnik təmizləmə" aparması ilə bağlı Ermənistan tərəfindən irəli sürülən iddialar əsassız və yalandır. Spiker qeyd edib ki, real vəziyyəti təhrif edən, nifrət və düşmənçiliyi davam etdirən istənilən cəhdin qarşısı alınmalıdır və vəziyyəti çətinləşdirəcək birtərəfli hərəkətlərdən, bəyanatlardan çəkinmək vacibdir. Milli Məclisin sədri bu çərçivədə ATƏT PA-nın tədbirlərinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı yalan təbliğatı üçün bir platformaya çevrilməməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə ATƏT PA-nın Ermənistan və Azərbaycan nümayəndə heyətləri arasında etimadın qurulması baxımından mümkün rolu barədə də fikirlər səsləndirilib.
Tərəflər həmçinin Azərbaycan Milli Məclisi ilə ATƏT Parlament Assambleyası arasında əməkdaşlıq məsələləri haqqında da müzakirələr aparıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_2c4c58b5da1509019e0abc21b_o.jpg
На встрече был проведён обмен мнениями о текущей ситуации в регионе Южного Кавказа. Спикер Сагиба Гафарова говорила о 30-летней армянской оккупации земель Азербайджана и её последствиях, а также о проведённой Арменией политике этнических чисток. После освобождения Азербайджаном в Отечественную войну 2020-го года собственных земель от армянской оккупации именно наша страна выступила с мирной повесткой, основанной на 5 принципах международного права, в том числе, взаимоуважении территориальной целостности и признанных международно государственных границ, подчеркнула г-жа Гафарова. Она с сожалением отметила, что Армения не продемонстрировала политической воли, требуемой для достижения мира. К примеру, Армения не выполнила свои обязательства по Заявлению от 10-го ноября 2020-го года, а, наоборот, продолжила военно-политические провокации против Азербайджана.
Председатель Милли Меджлиса также рассказала о предпринятых азербайджанской армией в сентябре этого года антитеррористических мерах, заявив, что они были предприняты в согласии с нормами международного права, без нанесения какого-либо урона гражданской инфраструктуре. Не было ни одного случая насилия над мирным населением.
Сагиба Гафарова говорила и о мерах азербайджанской стороны по реинтеграции этнических армян – жителей Карабаха, добавив, что, несмотря на это, Армения отказывает азербайджанцам в праве вернуться в это государство.
Затронув связанные с минированием провокации армянской стороны, г-жа Спикер заметила гостям, что установленные Арменией на этих землях более 1 миллиона мин серьёзно мешают широкомасштабным работам по восстановлению и обустройству указанных провинций.
Кроме того, председатель Милли Меджлиса подвергла суровой критике двойные стандарты, демонстрируемые в отношении нашего государства. Эти стандарты, очевидные и за почти 30 лет оккупации Арменией азербайджанских земель, и в период с освобождения Азербайджаном своих территорий, совершенно неприемлемы, подчеркнула г-жа Гафарова.
Азербайджан – главная сторона, заинтересованная в безопасном и стабильном будущем Южного Кавказа, и остаётся приверженным региональной мирной повестке, в то время как Армения вместо того, чтобы прилагать усилия для достижения мира, старается ввести международную общественность в заблуждение лживыми и беспочвенными обвинениями, по словам спикера Милли Меджлиса.
Армения продолжает использовать любые возможности и площадки для своей кампании очернения Азербайджана, и некоторые международные организации поддерживают армянские измышления, с сожалением заметила Сагиба Гафарова. Как она подчеркнула, упрёки армянской стороны в якобы проводимой Азербайджаном «этнической чистке» безосновательны и лживы. Следует предотвращать любую попытку искажения реальной ситуации, продолжения ненависти и вражды; важно воздерживаться от односторонних действий и заявлений, могущих осложнить положение. В этом смысле, заметила председатель Милли Меджлиса, необходимо сделать так, чтобы предпринимаемые ОБСЕ ПА меры не становились рупором лживой пропаганды Армении против Азербайджана.
Далее были озвучены соображения о возможной роли ОБСЕ ПА в налаживании доверия между Арменией и Азербайджаном.
Стороны также обсудили вопросы сотрудничества между Милли Меджлисом Азербайджана и Парламентской Ассамблеей ОБСЕ.