https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_2c4c58b5da1509019e0abc21b_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 13-də ATƏT Parlament Assambleyasının prezidenti Pia Kaumanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Cənubi Qafqaz regionunda vəziyyət haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Spiker Sahibə Qafarova Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 illik işğalı və onun nəticələri, Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti haqqında fikirlərini bildirib. O, 2020-ci ildə Vətən Müharibəsində Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın işğalından azad etdikdən sonra məhz ölkəmizin beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə, o cümlədən ərazi bütövlüyünə və bir-birinin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmətə əsaslanan sülh gündəliyini irəli sürdüyünü diqqətə çatdırıb. O, təəssüflə qeyd edib ki, Ermənistan sülhə nail olmaq üçün lazımi siyasi iradə nümayiş etdirməyib. Belə ki, Ermənistan 2020-ci il 10 noyabr Bəyanatından irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməyib, Azərbaycana qarşı hərbi – siyasi təxribatları davam etdirib.
Milli Məclisin sədri bu ilin sentyabr ayında Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilən antiterror tədbirləri barədə məlumat verib. O, qeyd edib ki, antiterror tədbirləri beynəlxalq hüquq normalarına tam uyğun olaraq həyata keçirilib. Mülki infrastruktura heç bir ziyan dəyməyib və mülki əhaliyə qarşı heç bir zorakılıq faktı qeydə alınmayıb.
Sahibə Qafarova həmçinin Qarabağın etnik erməni sakinlərinin reinteqrasiyası ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən təklif olunan tədbirlər barədə də danışıb. O buna baxmayaraq, Ermənistanın azərbaycanlıların Ermənistana geriqayıtma hüququnu inkar etdiyini diqqətə çatdırıb.
Spiker Ermənistan tərəfindən törədilən mina təxribatları barədə də danışaraq, bildirib ki, Ermənistan tərəfindən basdırılmış 1 milyondan çox mina bu torpaqlarda aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə ciddi maneçilik törədir.
Milli Məclisin sədri görüşdə həmçinin ölkəmizə qarşı müşahidə olunan ikili standartları sərt tənqid edib. O, istər Azərbaycan torpaqlarının Ermənistanın işğalı altında olduğu 30 ilə yaxın dövr ərzində, istərsə də ölkəmizin öz torpaqlarını azad etdikdən sonra ötən müddətdə müşahidə olunan ikili standartların qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Görüşdə Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Cənubi Qafqazın təhlükəsiz və sabit gələcəyi üçün əsas maraqlı tərəfdir və Azərbaycan regionda sülh gündəliyinin irəliləyişinə sadiqdir. Spiker, təəssüflə qeyd edib ki, Ermənistan sülh naminə çalışmaq əvəzinə hələ də Azərbaycana qarşı yalan və əsassız ittihamlar əsasında beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa çalışır.
O, Ermənistanın Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyasında bütün imkan və platformalardan istifadə etməkdə davam etdiyini bildirib və bəzi beynəlxalq təşkilatlarda Ermənistanın bu yalanlarının dəstək görməsindən təəssüfünü ifadə edib. Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, Azərbaycanın guya "etnik təmizləmə" aparması ilə bağlı Ermənistan tərəfindən irəli sürülən iddialar əsassız və yalandır. Spiker qeyd edib ki, real vəziyyəti təhrif edən, nifrət və düşmənçiliyi davam etdirən istənilən cəhdin qarşısı alınmalıdır və vəziyyəti çətinləşdirəcək birtərəfli hərəkətlərdən, bəyanatlardan çəkinmək vacibdir. Milli Məclisin sədri bu çərçivədə ATƏT PA-nın tədbirlərinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı yalan təbliğatı üçün bir platformaya çevrilməməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə ATƏT PA-nın Ermənistan və Azərbaycan nümayəndə heyətləri arasında etimadın qurulması baxımından mümkün rolu barədə də fikirlər səsləndirilib.
Tərəflər həmçinin Azərbaycan Milli Məclisi ilə ATƏT Parlament Assambleyası arasında əməkdaşlıq məsələləri haqqında da müzakirələr aparıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_2c4c58b5da1509019e0abc21b_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with a delegation led by President of the OSCE Parliamentary Assembly Pia Kauma on 13 November.
There was an exchange of opinions about the current situation in the region of the South Caucasus at the meeting, with Speaker Sahiba Gafarova talking about the 30-year-long Armenian occupation of Azerbaijani lands and its consequences as well as the ethnic cleansing policy pursued by Armenia. It was our country specifically which, having freed her own lands of Armenian occupation in the Patriotic War of 2020, came up with a peace agenda based on 5 international law principles including mutual respect for territorial integrity and national borders recognised as such internationally, Mrs Gafarova pointed out. She then said with regret that Armenia had not manifested the political will required to achieve peace. For instance, Armenia had failed to honour its obligations under the 10 November 2020 Statement; quite on the contrary, Armenia had continued its military and political provocations against Azerbaijan.
The Chair of the Milli Majlis then told about the anti-terrorist measures of the Azerbaijani Army in September this year. She remarked that those had been undertaken in accordance with the international law standards, without any damage done to civil infrastructure and without also a single case of violence against civil population.
Sahiba Gafarova spoke of the Azerbaijani side’s action to reintegrate the ethnic Armenians living in Garabagh, and did not omit to mention Armenia’s reluctance to honour Azerbaijani’s right to return to that country.
Broaching the mine-related provocations of the Armenian side, Madam Speaker told the guests that the more than 1 million mines Armenia had planted in those lands seriously impeded the large-scale work under way to restore and rearrange the said areas.
Further, the Chair of the Milli Majlis strongly criticised the double standards manifest in regard to our state. Those standards which were evident during the almost 30 years of Armenian occupation of Azerbaijani lands and since Azerbaijan liberated her territories are utterly unacceptable, Mrs Gafarova emphasised.
Azerbaijan is the main party interested in a safe and stable future for the South Caucasus, and remains committed to the regional peace agenda whereas Armenia, unfortunately, not only makes efforts towards peace but also tries to confuse international community with its false and groundless accusations, according to the Speaker of the Milli Majlis.
Armenia continues seizing every opportunity and platform for its blackwashing campaign levelled at Azerbaijan, and some international organisations support the Armenian fictions, Sahiba Gafarova continued with regret. She stressed that the allegations of the Armenian side of an ‘ethnic cleansing’ carried out by Azerbaijan were unfounded and false. It is paramount to discourage any attempt to distort the real situation and continuing hatred and animosity; lopsided moves and declarations liable to aggravate the situation must necessarily be avoided. In this sense, said the Chair of the Milli Majlis, it is necessary to make certain that OSCE PA moves do not propagate the false Armenian propaganda against Azerbaijan.
Thoughts were then voiced about a possible role the OSCE PA could play in building trust between Armenia and Azerbaijan.
Also, the meeting participants talked over issues related to the co-operation between the Milli Majlis of Azerbaijan and the OSCE Parliamentary Assembly.