https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_a0cee8863bcd9cf43973ee948_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ATƏT Parlament Assambleyasının prezidenti Pia Kauma ilə bu gün keçirilən görüşündə ölkəmizə qarşı müşahidə olunan ikili standartları tənqid edib. O, istər Azərbaycan torpaqlarının Ermənistanın işğalı altında olduğu 30 ilə yaxın dövr ərzində, istərsə də ölkəmizin öz torpaqlarını azad etdikdən sonra ötən müddətdə müşahidə olunan ikili standartların qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Cənubi Qafqazın təhlükəsiz və sabit gələcəyi üçün əsas maraqlı tərəfdir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan regionda sülh gündəliyinin irəliləyişinə sadiqdir. Spiker, təəssüflə qeyd edib ki, Ermənistan sülh naminə çalışmaq əvəzinə hələ də Azərbaycana qarşı yalan və əsassız ittihamlar əsasında beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa çalışır.
O, Ermənistanın Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyasında bütün imkan və platformalardan istifadə etməkdə davam etdiyini bildirib və bəzi beynəlxalq təşkilatlarda Ermənistanın bu yalanlarının dəstək görməsindən təəssüfünü ifadə edib. O, vurğulayıb ki, Azərbaycanın guya "etnik təmizləmə" aparması ilə bağlı Ermənistan tərəfindən irəli sürülən iddialar əsassız və yalandır. Spiker qeyd edib ki, real vəziyyəti təhrif edən, nifrət və düşmənçiliyi davam etdirən istənilən cəhdin qarşısı alınmalıdır və vəziyyəti çətinləşdirəcək birtərəfli hərəkətlərdən, bəyanatlardan çəkinmək vacibdir. Milli Məclisin sədri bu çərçivədə ATƏT PA-nın tədbirlərinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı yalan təbliğatı üçün bir platformaya çevrilməməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_a0cee8863bcd9cf43973ee948_o.jpg
В состоявшейся сегодня беседе с президентом Парламентской ассамблеи ОБСЕ Пиа Каума председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подвергла критике двойные стандарты, наблюдаемые в отношении нашей страны. Эти стандарты, очевидные и за почти 30 лет оккупации Арменией азербайджанских земель, и в период с освобождения Азербайджаном своих территорий, совершенно неприемлемы, подчеркнула г-жа Гафарова.
Азербайджан – главная сторона, заинтересованная в безопасном и стабильном будущем Южного Кавказа, и остаётся приверженным региональной мирной повестке, в то время как Армения, к сожалению, не только не прилагает усилий для достижения мира, но и старается ввести международную общественность в заблуждение лживыми и беспочвенными обвинениями, по словам спикера Милли Меджлиса.
Армения продолжает использовать любые возможности и площадки для своей кампании очернения Азербайджана, и некоторые международные организации поддерживают армянские измышления, с сожалением заметила Сагиба Гафарова. Как она подчеркнула, упрёки армянской стороны в якобы проводимой Азербайджаном «этнической чистке» безосновательны и лживы. Следует предотвращать любую попытку искажения реальной ситуации, продолжения ненависти и вражды; важно воздерживаться от односторонних действий и заявлений, могущих осложнить положение. В этом смысле, заметила председатель Милли Меджлиса, необходимо сделать так, чтобы предпринимаемые ОБСЕ ПА меры не становились рупором лживой пропаганды Армении против Азербайджана.