https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_021c813276056697e972aff00_o.jpg
Rusiya Federasiyasının müxtəlif şəhərlərində yaşayan Azərbaycan icmasının 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbirləri keçirilib.
Dağıstan Respublikasında fəaliyət göstərən “Mahaçqala Azərbaycanlıları Milli Mədəni Muxtariyyəti”nin təşkilatçılığı ilə Mahaçqala şəhərində yaşayan soydaşlarımız bir araya gəliblər. Tədbirdə çıxış edən “Mahaçqala Azərbaycanlıları Milli Mədəni Muxtariyyəti”nin sədri Rakif Əzizov və başqaları Zəfər Günü və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam bərpası münasibətilə xalqımızı təbrik ediblər.
Nalçik şəhərində keçirilmiş tədbirdə çıxış edən “Azəri” Milli-Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əli Dadaşov xalqımızın düşmən üzərində qazandığı parlaq qələbədən danışıb. Qeyd edib ki, bu zəfər Azərbaycan xalqının güclü istəyi, Azərbaycan əsgərinin mübarizliyi, Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən və qətiyyətli siyasəti nəticəsində əldə olunub.
Qaraçay-Çərkəz Respublikasında fəaliyyət göstərən “Odlar Yurdu” ictimai təşkilatı tərəfindən təşkil olunmuş tədbirdə xalqımızı təbrik edən soydaşlarımız 35 il ərzində davam edən münaqişənin ədalətli həlli, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin Qarabağ üzərində tam bərpa olunması münasibətilə xalqımızı təbrik ediblər.
Kislovodsk şəhərində keçirilmiş tədbirdə “Araz” Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Asif Musayev və digər soydaşlarımız çıxış edərək, Qarabağda müharibənin başa çatması və Zəfər Günü münasibətilə xalqımızı təbrik ediblər. “Öz tarixi Vətənimiz və xalqımız üçün qürur duyuruq”, - deyə soydaşlarımız vurğulayıblar.
Xabarovsk şəhərində baş tutan tədbirdə “Xabarovsk diyarı Azərbaycanlılar Birliyi” İctimai Təşkilatının sədri Məmməd İsgəndərov və başqaları çıxış edərək xalqımızı böyük qələbə münasibətilə təbrik edib, Azərbaycan Prezidentinə və ordumuza minnətdarlıqlarını bildiriblər. Qeyd edilib ki, Azərbaycan dövləti və xalqı ölkəmizin ərazi bütövlüyü məsələsində barışmaz olduğunu, dövlət maraqlarını müdafiə etdyini bütün dünyaya sübut etdi.
“Azərbaycan cəmiyyəti Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında birləşərək möhkəmləndi. Azərbaycan ədaləti, öz suverenliyini bərpa etdi və xalqımız öz doğma torpaqlarına ayaq basdı. Bu, tarixi gündür, ədalətin və qanunların aliliyinin təntənəsidir! Hər birimiz bu günü hər zaman xatırlayacağıq”, - deyə soydaşlarımız vurğulayıblar.
Murmansk şəhərində təşkil edilən tədbirdə soydaşlarımız və müxtəlif icmaların nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə çıxış edən Murmansk vilayəti “Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi” İctimai Təşkilatının sədri Afil Hüseynov və sədr müavini Mehdi Fəyyazlı möhtəşəm tarixi hadisə münasibətilə xalqımıza təbrik sözlərini və xoş arzularını ünvanlayıblar: “Azərbaycanın tarixi 8 Noyabr 2020-ci ildə yenidən yazıldı və biz qələbə qazandıq! Bu möhtəşəm gün münasibətilə xalqımızı təbrik edirik”.
Vladivostok şəhərində təşkil edilən tədbirdə çıxış edən Primorsk diyarı “Dostluq” Azərbaycan diasporunun sədri Ramiz Zeynalov deyib ki, müharibə günlərində birlik və həmrəylik nümayiş etdirən xalqımızın Qarabağla bağlı ümdə arzusu Zəfər Gününün üçüncü ildönümü ərəfəsində gerçəyə çevrilib.
Qeyd edək ki, bütün tədbirlərdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_021c813276056697e972aff00_o.jpg
Состоялись мероприятия азербайджанской общины, проживающей в различных городах Российской Федерации, посвященные 8 Ноября – Дню Победы.
“Национально-культурная автономия азербайджанцев Махачкалы”, функционирующая в Республике Дагестан, организовала встречу наших соотечественников, проживающих в городе Махачкала. Выступившие на мероприятии председатель “Национально-культурной автономии азербайджанцев Махачкалы” Ракиф Азизов и другие поздравили наш народ с Днем Победы и полным восстановлением территориальной целостности Азербайджана.
Председатель Национально-культурного центра “Aзери” Али Дадашев, выступая на мероприятии, состоявшемся в городе Нальчик, говорил о блестящей победе, одержанной нашим народом над врагом. Он отметил, что эта победа была одержана благодаря твердой воле азербайджанского народа, боевому духу азербайджанских солдат, дальновидной и решительной политике Президента Ильхама Алиева.
На мероприятии, организованном общественной организацией “Oдлар Юрду”, функционирующей в Карачаево-Черкесской Республике, наши соотечественники поздравили народ со справедливым урегулированием конфликта, продолжавшегося 35 лет, полным восстановлением территориальной целостности и суверенитета Азербайджана в Карабахе.
Председатель Азербайджанской национально-культурной автономии “Aраз” Асиф Мусаев и другие соотечественники, выступая на церемонии, состоявшейся в городе Кисловодск, поздравили наш народ с окончанием войны в Карабахе и Днем Победы. “Мы гордимся нашей исторической Родиной и народом”, - сказали они.
Председатель Общественной организации “Объединение азербайджанцев Хабаровского края” Мамед Искендеров и другие, выступая на мероприятии, проведенном в городе Xaбаровск, поздравили наш народ с великой победой, выразили признательность Президенту Азербайджана и нашей армии. Было подчеркнуто, что Азербайджанское государство и народ доказали всему миру свою непримиримость в вопросе территориальной целостности нашей страны и защиту государственных интересов.
“Aзербайджанское общество стало сильнее, сплотившись вокруг Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Aзербайджан восстановил справедливость, свой суверенитет, и наш народ ступил на родную землю. Это – исторический день, торжество справедливости и верховенства законов! Все мы всегда будем помнить этот день”, - сказали наши соотечественники.
В мероприятии, организованном в городе Mурманск, приняли участие наши соотечественники и представители различных общин. Выступившие на церемонии председатель Общественной организации “Aзербайджанский культурный центр” Мурманской области Афил Гусейнов и заместитель председателя Мехти Файязлы передали нашему народу поздравления и добрые пожелания по случаю грандиозного исторического события: “8 ноября 2020 года была заново написана история Азербайджана, и мы одержали победу! Поздравляем наш народ с этим величественным днем”.
Председатель Азербайджанской диаспоры “Достлуг” Приморского края Рамиз Зейналов, выступая на мероприятии, организованном в городе Владивосток, сказал, что накануне третьей годовщины Дня Победы сбылась связанная с Карабахом сокровенная мечта нашего народа, продемонстрировавшего единство и солидарность в дни войны.
Отметим, что на всех церемониях минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.