Barselonada "Heydər Əliyev İli" çərçivəsində "Zəfərin Qəhrəmanları" adlı opera konserti təşkil edilib
Barselonada "Heydər Əliyev İli" çərçivəsində "Zəfərin Qəhrəmanları" adlı opera konserti təşkil edilib Barselonada "Heydər Əliyev İli" çərçivəsində "Zəfərin Qəhrəmanları" adlı opera konserti təşkil edilib
İspaniyanın Barselona şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə, 8 Noyabr – Zəfər Günü və 9 Noyabr – Bayraq Gününə həsr olunmuş “Zəfərin Qəhrəmanları” adlı opera konserti keçirilib.
Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyəti” və Barselona Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycanın İspaniyadakı səfirliyinin əməkdaşları, Azərbaycan icmasının, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri və media mənsubları iştirak ediblər.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbir Azərbaycanın Zəfər Gününə həsr olunmuş videoçarxın nümayişi ilə davam etdirilib.
Konsert öncəsi çıxış edən Azərbaycanın İspaniyadakı səfiri Ramiz Həsənov, “Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyəti”nin və Barselona Azərbaycan Evinin rəhbəri Kərim Kərimov soydaşlarımızı və ölkəmizin dostlarını müasir dövlətçilik tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunmuş Zəfər Günü münasibətilə təbrik ediblər. Azərbaycanın bu zirvəyə yüksəlməsində görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu və Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirilən uzaqgörən siyasətin misilsiz rolundan bəhs edilib, şanlı Ordumuzun ərazi bütövlüyümüzü tam bərpa etməsi, Xankəndidə Azərbaycanın Dövlət Bayrağının ucaldılması və Zəfər paradının keçirilməsi qürurverici hal kimi qiymətləndirilib.
Sonra Azərbaycanın xalq artisti Fidan Hacıyevanın, ispan və milli rəqs qruplarının ifasında rəngarəng konsert proqramı təqdim edilib.

Barcelona hosted an opera-concert titled "Heroes of Victory" held within the "Year of Heydar Aliyev"
Barcelona hosted an opera-concert titled "Heroes of Victory" held within the "Year of Heydar Aliyev" Barcelona hosted an opera-concert titled "Heroes of Victory" held within the "Year of Heydar Aliyev"
Barcelona, Spain hosted an opera concert titled "Heroes of Victory". The concert was dedicated to the centenary of Heydar Aliyev, founder of modern Azerbaijan, as well as to November 8th - Victory Day and November 9th - Flag Day.
Employees of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Kingdom of Spain, representatives of the local community, Azerbaijanis and mass media representatives attended the event, organized through the joint efforts of the State Committee on Work with Diaspora, "Society of Azerbaijanis in Barcelona" and Azerbaijan House in Barcelona.
The national anthems of Azerbaijan and Spain were sung, the dear memory of great leader Heydar Aliyev and our martyrs, who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country, were commemorated with a minute’s silence.
Then, a video-roll dedicated to the Victory Day was screened.
Speaking before the start of the concert, Ramiz Hasanov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Spain, Karim Karimov, head of the "Association of Azerbaijanis in Barcelona" and Azerbaijani House in Barcelona, congratulated our compatriots on the occasion of the Victory Day, engraved in  our history with golden letters.
The importance of the visionary policy founded by the outstanding statesman Heydar Aliyev and continued by the Victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev was highlighted. The full restoration of our territorial integrity by our glorious Army, raising of the National Flag of Azerbaijan and holding the Victory Parade in Khankendi were proudly emphasized.