Daşkəsən rayonunda yerləşən, regionun ən nəhəng dəmir filizi yataqları kompleksinin idarəedilməsi məqsədilə fəaliyyət göstərən “Daşkəsən Dəmir Filiz” Məhdud Məsuliyyəti Cəmiyyətinin (“DDF” MMC) nəzdində təsis edilmiş Korporativ Sosial Məsuliyyət (KSM) Komitəsi öz işinə başlayıb.
Belə ki, ilk öncə “DDF” MMC-nin baş direktoru Ceyhun Əliyev, MMC-nin baş direktor müavini, KSM Komitəsinin sədri İlqar Cəlilov, Daşkəsən Rayonu İcra başçısının müavini Vüqar Əhmədov, eləcədə Daşkəsən Rayonu İcra Hakimiyyətinin (DRİH) aidiyyəti əməkdaşları və “DDF” MMC-nin KSM komitəsinin üzvlərinin iştirakı ilə görüş keçirilib. Görüşdə Cəmiyyət tərəfindən icra edilən və planlaşdırılan hasilat və istehsalat fəaliyyəti ərzində sosial məsuliyyətin idarəedilməsi və sosial təsirlərin minimuma endirilməsi, ən əsası isə yerli əhali ilə əməkdaşlığın prioritet istiqamətlərdən biri olduğu vurğulanıb, bu istiqamətlərdə həm cari ilin sonunadək, həm də 2024-cü il üzrə fəaliyyət planları və təkliflər müzakirə edilib. Qeyd edilib ki, Cəmiyyətin fəaliyyətinin yaxın illərdə aktiv fazaya keçməsi ilə bağlı KSM Komitəsi tərəfindən icra ediləcək layihələrin miqyası, əhatə istiqamətlərinin genişləndiriləcəyi də planlaşdırılır.
“DDF” MMC-nin KSM Komitəsinin sədri sosial məsuliyyət siyasətindən, MMC-nin fəaliyyətinin bütün faza və istiqamətlərinin bu siyasətin tələblərinə uyğun şəkildə icra ediləcəyi haqda bəhs edib. Öz növbəsində, V.Əhmədov regionda sosial fəaliyyətin effektiv şəkildə idarəedilməsi istiqamətində iki qurum arasında əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayaraq, bu fəaliyyətlərin nəticəsini bölgənin ümumi rifahına töhfə verə biləcəyinə inandığını qeyd edib.
Daha sonra, KSM Komitəsinin nümayəndələri “DDF” MMC-nin Daşkəsən rayonunda yerləşən inzibati binasında yerli əhali ilə görüşüb. Görüş zamanı KSM Komitəsinin üzvləri tərəfindən yerli əhali, şəhid ailələrinin üzvləri və qaziləri maraqlandıran mövzulara toxunuldu, əhalini narahat edən suallar cavablandırıldı və gələcək fəaliyyət və planlar qarşılıqlı müzakirə edilərək, əhali tərəfindən gələn təkliflər dinlənildi və qeydə alındı.
İlk görüşün nəticəsi olaraq, cari ilin sonunadək ötən illərin statistikası və cari ilin sorğuları nəzərə alınaraq “DDF” MMC-nin sahəsində olan tikililərin sökülməsindən əldə edilən yararlı tikinti materiallarının, eləcə də MMC-nin fəaliyyəti nəticəsində əmələ gələn qum, çınqıl, taxta materialları, dam örtük materiallarının Daşkəsən rayonunda yaşayan aztəminatlı ailələrə, şəhid ailələrinə və qazilərə, o cümlədən müraciətlər əsasında rayon ərazisində aidiyyəti üzrə abadlıq və təmir bərpa işlərinin görülməsi məqsədi ilə DRİH rəsmi məktubla müraciəti əsasında verilməsi qərara alındı.
Görüş çərçivəsində KSM fəaliyyətinin həm əhali, həm Cəmiyyətin üçün səmərəli şəkildə təşkili üçün komitə üzvlərinin Daşkəsən rayonunda vətəndaşlarla görüşlərinin mütəmadi, aylıq əsaslarla keçiriləcəyi də qərara alınmışdır.

Начал работу Комитет по Корпоративной социальной ответственности (КСО), учрежденный при расположенном в Дашкесанском районе Обществе с Ограниченной Ответственностью «Daşkəsən Dəmir Filiz» (ООО «DDF»), который осуществляющет деятельность по управлению крупнейшим в регионе комплексом железорудных месторождений.
Сначала состоялась встреча с участием генерального директора ООО «DDF» Джейхуна Алиева, заместителя генерального директора ООО «DDF», председателя комитета КСО Ильгара Джалилова, заместителя главы Исполнительной власти (ИВ) Дашкесанского района Вугара Ахмедова, а также сотрудников ИВ и членов комитета КСО ООО «DDF». На ней было подчеркнуто, что управление социальной ответственностью и минимизация социальных последствий в ходе осуществляемой и планируемой Обществом добывающей и производственной деятельности, а самое главное, сотрудничество с местным населением являются одним из приоритетных направлений. В ходе встречи также были обсуждены планы действий и предложения как до конца текущего года, так и на 2024 год. Было отмечено, что в связи с переходом в ближайшие годы деятельности Общества в активную фазу планируется расширение масштабов и направлений проектов, реализуемых Комитетом КСО.
Председатель комитета КСО ООО «DDF», в свою очередь, рассказал о политике социальной ответственности, а также о том, что все фазы и направления деятельности ООО будут выполняться в соответствии с требованиями данной политики. Замглавы ИВ В.Ахмедов подчеркнул важность сотрудничества между двумя структурами для эффективного управления социальной деятельностью в регионе, выразив уверенность, что ее результаты будут способствовать благосостоянию района.
Затем представители комитета КСО встретились с местными жителями в административном здании ООО «DDF», расположенном в Дашкесанском районе. В ходе встречи членами Комитета КСО были затронуты темы, представляющие интерес для местного населения, членов семей шехидов и ветеранов, даны ответы на волнующие жителей вопросы и обсуждены дальнейшие действия и планы, заслушаны и зарегистрированы предложения, поступающие от населения.
По итогам первой встречи с учетом статистики прошлых лет и опросов текущего года было принято решение о передаче до конца текущего года строительных материалов, полученных в результате сноса построек, находящихся на территории ООО «DDF», а также песка, гравия, пиломатериалов, кровельных материалов, образовавшихся в результате деятельности ООО, малоимущим семьям, семьям шехидов и ветеранам, проживающим в Дашкесанском районе, а также на основании официальных письменных обращений местной Исполнительной власти с целью проведения работ по благоустройству и ремонтно-восстановительным работам на территории района.
Также было решено, что для эффективной организации деятельности в рамках КСО как для населения, так и для Общества встречи членов Комитета с гражданами будут проводиться в Дашкесанском районе на регулярной, ежемесячной основе.