ABŞ-ın Nyu-York şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə və 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş “Ümummilli lider Heydər Əliyev: Zəfərə doğru Yol” mövzusunda tədbir keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Azərbaycan-Amerika Gənclər Federasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir məşhur Kolumbiya Universitetinin Beynəlxalq Evində gerçəkləşdirilib. Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin və BMT-dəki daimi nümayəndəliyinin əməkdaşları, azərbaycanlı və xarici tələbələr, məzunlar, gənc peşəkarlar və icma üzvlərimiz iştirak edblər.
Azərbaycanın və ABŞ-ın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin və ulu öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan-Amerika Gənclər Federasiyasının sədri Günay Məmmədova müasir Azərbaycanın dövlət quruculuğuna, tarixinə, mədəniyyətinə və incəsənətinə bəxş etdiyi töhfələrdən və 3 il öncə ölkəmizin əldə etdiyi parlaq Zəfərdən söz açıb.
Sonra müasir Azərbaycanın tarixini, zəngin mədəni irsini və təbiətini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev çıxışında dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin ölkəmizin dövlət müstəqilliyinin əldə olunması, qorunması və möhkəmləndirilməsində, neft strategiyasının təşəkkülündə misilsiz xidmətlərindən və əvəzsiz töhfələrindən danışıb. Onun əsasını qoyduğu siyasi kursun Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi və ümummilli liderin əsas arzusunun yerinə yetirilməsi – Qarabağın erməni işğalından tamamilə azad olunması ilə nəticələndiyini bildirib. Qeyd edib ki, ulu öndərin “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam” kəlməsi ilə milli kimliyini formalaşdıran yeni nəsil azərbaycanlılar qürurla “Biz fəxr edirik ki, xalqımızın Heydər Əliyev kimi ümummilli lideri var” deyir.
Tədbirdə Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin müşaviri Vüqar Qurbanov ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən, qətiyyətli, müdrik və dəmir iradəli siyasətçi olduğunu bildirib, ədalətin gec-tez bərqərar olacağına inamını heç vaxt itirmədiyini qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Tədbir ulu öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş “Böyük sənət hamısı” sənədli filminin nümayişi ilə davam edib.
Bədii hissədə Nyu-Yorkda yaşayan sənətçilər – Milli Musiqi və Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin rəhbəri, beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Azərbaycanın əməkdar artisti Nərgiz Əliyarovanın (fortepiano) və diaspor fəalı Aqil Hüseynovun (tar) ifalarında Azərbaycan klassik musiqisindən ibarət konsert proqramı təqdim edilib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyi tərəfindən Heydər Əliyevin ABŞ-a rəsmi səfərlərini əks etdirən fotosərgi təşkil olunub.

An event titled “National Leader Heydar Aliyev: A Way leading to Victory” dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan, and November 8th - Victory Day, was held in New York.
International House of Columbia University hosted an event, held with the support of the State Committee on Work with Diaspora and organized by the Azerbaijani-American Youth Federation. Employees of the State Committee on Work with Diaspora, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States and the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the UN, as well as Azerbaijani and foreign students, graduates, young professionals and members of Azerbaijani community attended the event.
At the event, the national anthems of Azerbaijan and the United States were sung, the dear memory of great leader Heydar Aliyev and our martyrs, who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country, were commemorated with a minute's silence.
Welcoming the participants of the event, chairman of the Azerbaijan-American Youth Federation Gunay Mammadova talked about the contributions of the national leader Heydar Aliyev to the state-building, history, culture and art of modern Azerbaijan. She also touched upon the bright Victory achieved by our country 3 years ago.
Then, a video dedicated to the history, rich cultural heritage and nature of modern Azerbaijan was demonstrated.
Elshad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, spoke about the great personality- Heydar Aliyev's unparalleled services and invaluable contributions in achieving, protecting and strengthening the state independence of our country, and in the formation of the oil strategy.
He has noted that in response to great leader’s thoughts "I am proud to be an Azerbaijani", the new generation of Azerbaijanis proudly answer "We are proud to have national leader like Heydar Aliyev".
It was told that President Ilham Aliyev successfully continues Heydar Aliyev’s political course and great leader’s main wish - the complete liberation of Karabakh from the Armenian occupation - has came true.
Vugar Gurbanov, counselor of the Embassy of Azerbaijan in the United States, delivered speech at the event. He told that Heydar Aliyev was a wise statesman with a foresight, determination, iron will and rich statehood experience, who left a bright and indelible mark on the history of Azerbaijan. He believed that justice would serve one day and that day was no longer a future.
The event continued with the screening of the documentary film "Great Promoter of Art" dedicated to the great leader Heydar Aliyev.
In the artistic part of the event, Azerbaijani artists living in New York - head of the National Music & Global Culture Society, laureate of the international competitions, honored artist of Azerbaijan Nargiz Aliyarova (piano) and diaspora member Agil Huseynov (tar) performed a concert program consisting of the classical Azerbaijani music.
Within the framework of the event, Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United States of America, organized a photo exhibition depicting Heydar Aliyev’s official visits to this country.