https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7347f1e8c3ba7835fd292d88f_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyi və Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi “Wyndham Tashkent” otelində Azərbaycanın Zəfər Günü ilə bağlı qəbul keçirib.
Mərasimdə Özbəkistan xarici işlər nazirinin müavini Babur Usmanov, digər dövlət strukturlarının təmsilçiləri, səfirlər, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, ölkənin elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, diasporumuzun üzvləri, jurnalistlər iştirak edib.
İlk öncə tədbir iştirakçıları 44 günlük Vətən müharibəsi və Azərbaycanın qazandığı möhtəşəm zəfərə dair foto sərgi ilə tanış olublar.
Azərbaycanın və Özbəkistanın Dövlət himnləri səsləndikdən sonra ölkəmizin Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi və Zəfər Günü haqqında məlumat verib, bu qələbə nəticəsində torpaqlarımızın Ermənistan işğalından azad edilməsi, ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunmasından danışıb.
Səfir bildirib ki, müharibənin 44-cü günü, 2020-ci il noyabrın 8-də rəşadətli Azərbaycan Ordusu qədim Şuşa şəhərini azad etdi, bunun necə çətin bir əməliyyat olduğu haqqında dünya mətbuatı materiallar çap edib.
Hüseyn Quliyev vurğulayıb ki, Şuşa hər bir azərbaycanlının ürəyində yaşayıb. Şuşa təkcə Azərbaycan tarixi və mədəniyyəti üçün deyil, həm də bütün Türk sivilizasiyası üçün əhəmiyyətli bir şəhərdir. Şuşa həm də tanınmış xanəndələr, bəstəkarlar, yazıçılar, şairlərin doğulduğu bir məkandır.
Səfir fəxrlə bildirib ki, bu gün Azərbaycanın üçrəngli bayrağı işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda, o cümlədən yuxarı Qarabağda-Şuşada, Xankəndidə, Xocalıda, Xocavənddə, Əskəranda, digər şəhər və kəndlərimizdə dalğalanır.
Hüseyn Quliyev vurğulayıb ki, işğaldan azad olunduqdan bir müddət sonra bu qədim şəhər dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Şuşa şəhərinin 270 illiyi ilə bağlı 2022-ci ili “Şuşa İli”, TÜRKSOY isə Şuşanı 2023-cü ildə Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edib.
Səfir Şuşada və işğaldan azad olunmuş digər Azərbaycan torpaqlarında aparılan tikinti-quruculuq işləri haqqında da məlumat verib, artıq azərbaycanlıların həmin torpaqlara mərhələ-mərhələ qaytarılması haqqında söhbət açıb.
Sonra Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən rəqs qrupunun ifasında milli rəqslərimiz təqdim edilib və ölkəmizdən xüsusi olaraq bu tədbirə dəvət olunan Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə nümunəvi orkestrinin estrada heyətinin solistləri Kənan Qədimov, Aynur Isgəndərlinin ifasında hərbi-vətənpərvərlik, Vətən, Ana mövzusunda mahnılar səslənib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_7347f1e8c3ba7835fd292d88f_o.jpg
Посольство Азербайджана в Узбекистане и Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева провели приём по случаю Дня Победы Азербайджана в отеле «Wyndham Tashkent».
В церемонии приняли участие заместитель министра иностранных дел Узбекистана Бобур Усманов, послы, представители государственных структур, международных организаций, деятели науки, культуры и искусства страны, члены азербайджанской диаспоры, журналисты.
Прежде всего, участники мероприятия ознакомились с фотовыставкой, посвященной 44-дневной Отечественной войне и великой победе, одержанной Азербайджаном.
После исполнения государственных гимнов Азербайджана и Узбекистана посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев в своём выступлении дал информацию о 44-дневной Отечественной войне и Дне Победы Азербайджана, рассказал об освобождении азербайджанских земель от армянской оккупации и восстановлении территориальной целостности страны в результате этой победы.
Посол отметил, что на 44-й день войны, 8 ноября 2020 года, отважная азербайджанская армия освободила древний город Шуша, а в мировой прессе были опубликованы материалы, об выполнении данной операции.
Гусейн Гулиев подчеркнул, что Шуша живёт в сердце каждого азербайджанца, что этот город важен не только для истории и культуры Азербайджана, но и для всей Тюркской цивилизации. Шуша также является местом рождения известных певцов, композиторов, писателей, поэтов.
Посол с гордостью заявил, что сегодня трехцветный флаг Азербайджана развевается на наших освобожденных от оккупации землях, в том числе в Карабахе - Шуше, Ханкенди, Ходжалы, Ходжавенде, Аскаране и других городах и сёлах.
Гусейн Гулиев подчеркнул, что вскоре после освобождения от оккупации этот древний город был объявлен главой государства Ильхамом Алиевым культурной столицей Азербайджана. Президент Азербайджана Ильхам Алиев в связи с 270-летием города Шуша объявил 2022 год «Годом города Шуша», а организация ТЮРКСОЙ объявила Шушу культурной столицей Тюркского мира в 2023 году.
Посол также проинформировал о строительно-строительных работах, проводимых в Шуше и на других освобожденных от оккупации азербайджанских землях, и рассказал о поэтапном возвращении азербайджанцев на эти земли.
Затем были представлены национальные танцы Азербайджана в исполнении танцевальной группы, действующей при Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева в Узбекистане, специально приглашенными на это мероприятие из Азербайджана солистами отдельного образцового оркестра Министерства обороны Азербайджана Кянан Гадимов и Айнур Искендерли песни, посвящённые военному патриотизму, Родину и матерям.