https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_3d31338b8640c257e342c6970_o.jpg
“Kaspersky”nin Qlobal Tədqiqat və Təhlil Qrupunun (GReAT) ekspertləri Təhlükəsizlik Analitikləri Sammiti (SAS) konfransı zamanı “trianqulyasiya” əməliyyatının təhlilinin yeni təfərrüatlarını açıqlayıblar. Yeni məlumatlar iOS-da insidentin əsasını təşkil edən zəiflikləri aşkar etməyə imkan verən hücumların tədqiqat metodlarına aiddir. Mütəxəssislər, həmçinin kampaniyanın bütün mərhələlərini başa düşmək üçün qapalı əməliyyat sistemini öyrənməyə və təcavüzkarların müdafiə mexanizmlərindən yan keçməsinə imkan verən alətlər haqqında məlumat paylaşıblar.
Qısa məlumat. “Kaspersky” iOS cihazlarını hədəf alan “Trianqulyasiya əməliyyatı” adlı APT kampaniyası haqqında bu yay məlumat verib. Hücumlarda istifadəçilərdən heç bir hərəkət tələb etməyən “iMessage” mesajları vasitəsilə istismarların yayılmasının mürəkkəb metodundan istifadə edilib. Nəticədə təcavüzkarlar cihaz və istifadəçi məlumatları üzərində tam nəzarəti ələ keçirə biliblər. “GReAT”ın məlumatına görə, onların əsas məqsədi casusluq olub. Hücumun mürəkkəbliyi və iOS-un qapalı olması səbəbindən təfərrüatlı texniki analizin aparılması üçün uzun vaxt tələb olunub.
Təcavüzkarlar hansı zəifliklərdən istifadə edib? Təhlükəsizlik Analitikləri Sammitində “Kaspersky” mütəxəssisləri beş boşluqdan istifadə edən hücum zəncirini tam aşkar etməyə imkan verən bir aylıq təhlilin texniki detallarını açıqlayıblar. Onlardan dördünün əvvəllər məlum olmayan sıfır gün zəifliyi olduğu ortaya çıxıb.
“Kaspersky” mütəxəssislərinin də müəyyən etdiyi kimi, hücumun ilkin giriş nöqtəsi şrift emalı bazasındakı boşluq olub. İkinci qüsur yaddaş xəritələşdirmə kodunda aşkar edilib ki, bu da son dərəcə təhlükəlidir və istismarı asandır. Onun vasitəsilə cihazın fiziki yaddaşına daxil olmaq imkanı əldə edilib. Təcavüzkarlar “Apple” prosessoru üçün ən son aparat müdafiəsindən yan keçmək üçün daha iki boşluqdan istifadə etdilər. Həmçinin məlum olub ki, “iMessage” vasitəsilə uzaqdan “iOS” cihazlarını yoluxdurmaq imkanı ilə yanaşı, təcavüzkarlar “Safari” veb-brauzeri vasitəsilə hücumların həyata keçirilməsi üçün platformaya da malikdirlər. Bunun sayəsində boşluqların beşincisini aşkar etmək və aradan qaldırmaq mümkün olub.
“Kaspersky”dən gələn bildirişindən sonra “Apple” şirkəti rəsmi olaraq “GReAT” tədqiqatçıları tərəfindən aşkar edilmiş dörd sıfır gün boşluğunu əhatə edən və iPhone, iPod, iPad, Mac OS cihazları, Apple TV və Apple Watch daxil olmaqla çoxlu sayda Apple məhsullarına yönələn təhlükəsizlik yeniləmələrini yayımlayıb (CVE-2023-32434, CVE-2023-32435, CVE-2023-38606, CVE-2023-41990).
Mütəxəssislər hücum zəncirini açığa çıxarmağa necə müvəffəq olublar? Bu boşluqları aşkar etmək və təcavüzkarların necə işlədiyini anlamaq üçün “Kaspersky” mütəxəssisləri ixtiraçı kimi davranmalı olublar. Xüsusilə, onlar təcavüzkarların şifrələməsindən yan keçəcək üsullar tapmalı idilər. Tapşırıq iOS-un qapalı olması ilə daha da çətinləşib. Məsələn, yoluxma zəncirinin başlanğıcı olan iMessage-dəki qoşmanı çıxarmaq üçün şifrəli mətni və AES şifrələmə açarını əldə etmək lazım olub. Birinci komponent “mitmproxy” vasitəsilə “iCloud” serverlərinə gedən trafikin qarşısını almaqla əldə edilib. Açarla eyni şeyi etmək mümkün olmayıb, çünki o, “iMessage” protokolu ilə göndərilir. Buna görə də mütəxəssislər açarın “SMS.db” məlumat bazasında saxlanması üçün qoşmanın şifrələnmiş mətninin yüklənməsi prosesini pozmağın qaydasını müəyyən ediblər. Bunun üçün onlar “mitmproxy” əlavəsindən istifadə edərək şifrəli mətndə bir neçə baytı dəyişdirib, daha sonra isə yoluxmuş cihazdan “iTunes” ehtiyat nüsxəsini yükləyib və açarı onun ehtiva etdiyi məlumat bazasından çıxarıblar.
“Yeni ‘Apple’ çiplərinə malik cihazların texniki təhlükəsizlik xüsusiyyətləri onların kiberhücumlara qarşı müqavimətini əhəmiyyətli dərəcədə artırır, amma onlar tamamilə toxunulmaz hesab olunmurlar. Trianqulyasiya əməliyyatı ‘iMessage’a tanış olmayan mənbələrdən daxil olan əlavələr barədə ehtiyatlı olmağın vacibliyini xatırladır. Bu kampaniyadakı strategiyaların nəticələri oxşar hücumlara qarşı mübarizə üçün dəyərli təlimatlar verə bilər. Həmçinin, sistemin qapalı təbiəti ilə onun tədqiqatçılar üçün əlçatanlığı arasında tarazlığın tapılması təhlükəsizliyi yaxşılaşdırmağa kömək edə bilər”, - deyə “Kaspersky”nin kibertəhlükəsizlik üzrə eksperti Boris Larin qeyd edir.
İstifadəçilərə hücumlara qarşı müdafiə olunmaqda kömək etmək üçün “Kaspersky” əvvəllər hücum haqqında ətraflı hesabat dərc etmiş və cihazın virusa yoluxub-yoluxmadığını yoxlamağa imkan verən xüsusi yardım proqramı hazırlamışdı.
“Sistemləri qabaqcıl kiberhücumlardan qorumaq asan məsələ deyil, xüsusən iOS kimi qapalı sistemlərdə bu mürəkkəb bir prosesdir. Buna görə də belə hadisələrin aşkarlanması və qarşısının alınması üçün çoxsəviyyəli təhlükəsizlik tədbirlərinin həyata keçirilməsi vacibdir”, - deyə “Kaspersky” Laboratoriyasının Qlobal Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri İqor Kuznetsov öz növbəsində bildirir.
“Trianqulyasiya” əməliyyatı haqqında ətraflı məlumatı https://securelist.ru/operation-triangulation-catching-wild-triangle/108287/ saytından əldə edə bilərsiniz.
“Kaspersky” öz tədqiqatına dair texniki təfərrüatlar və hesabatların dərcini davam etdirməyi planlaşdırır.
Hədəfli hücumlardan qorunmaq üçün “Kaspersky” mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- zəiflikləri vaxtında aradan qaldırmaq üçün əməliyyat sistemini, tətbiqləri və antivirus proqramlarını mütəmadi olaraq yeniləyin;
- məxfi məlumat tələb edən e-poçt, mesaj və ya zənglərə qarşı ehtiyatlı olun. Məlumatı hər kəslə paylaşmazdan və ya şübhəli linklərə klikləməzdən əvvəl göndərəni diqqətlə yoxlayın;
- Təhlükəsizlik Əməliyyatları Mərkəzinin (SOC) işçilərini Təhdid Məlumatlarına (TI) çıxışla təmin edin. Məsələn, “Kaspersky Threat Intelligence” portalında siz “Kaspersky” tərəfindən 20 ildən artıq müddətdə toplanmış kiberhücumlar haqqında məlumatları əldə edə bilərsiniz;
- ən son hədəfli təhdidlər də daxil olmaqla təhlükəsizlik işçilərinin bacarıqlarını təkmilləşdirin. Aparıcı “Kaspersky” mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış onlayn təlimlər bu işdə kömək edə bilər;
- “Kaspersky Endpoint Detection and Response” kimi son nöqtə səviyyəsində insidentləri aşkar etmək və onlara cavab vermək imkanlarına malik EDR həllərindən istifadə edin.

Операция Триангуляция: как экспертам «Лаборатории Касперского» удалось обойти защиту злоумышленников Операция Триангуляция: как экспертам «Лаборатории Касперского» удалось обойти защиту злоумышленников
Эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского» (Global Research and Analysis Team — GReAT) в ходе конференции Security Analyst Summit (SAS) привели новые подробности анализа Операции Триангуляция. Они касаются методов исследования атаки, которые позволили обнаружить уязвимости в iOS и эксплойты, лежащие в основе инцидента. Также эксперты поделились информацией об инструментах, которые позволили им изучить закрытую операционную систему и обойти защитные механизмы злоумышленников, чтобы разобраться во всех этапах кампании.
Предыстория. Этим летом «Лаборатория Касперского» сообщила об APT-кампании Операция Триангуляция, которой подверглись iOS-устройства. Для атак использовался сложный метод распространения эксплойтов — через сообщения в iMessage, который не требовал каких-либо действий от пользователей. В результате злоумышленники получали полный контроль над устройством и пользовательскими данными. По оценке GReAT, основной целью атакующих был шпионаж. Чтобы провести детальный технический анализ, потребовалось много времени — из-за сложности атаки и закрытости iOS.
Какие уязвимости использовали злоумышленники. На конференции Security Analyst Summit эксперты «Лаборатории Касперского» сообщили технические подробности многомесячного анализа, позволившего полностью раскрыть цепочку атаки, в которой использовалось пять уязвимостей. Четыре из них оказались ранее неизвестными уязвимостями нулевого дня.
Как выяснили эксперты «Лаборатории Касперского», первоначальной точкой входа была уязвимость в библиотеке обработки шрифтов. Вторая брешь была обнаружена в коде отображения памяти — чрезвычайно опасная и простая в эксплуатации. Она позволяла получить доступ к физической памяти устройства. Ещё двумя уязвимостями злоумышленники воспользовались для того, чтобы обойти новейшие средства аппаратной защиты процессора Apple. Также выяснилось, что, помимо возможности удалённо заражать устройства под управлением iOS через iMessage, у злоумышленников была платформа для совершения атак через веб-браузер Safari. Благодаря этому удалось обнаружить и исправить пятую из уязвимостей.
После уведомления от «Лаборатории Касперского» компания Apple официально выпустила обновления безопасности, которые устраняли четыре уязвимости нулевого дня, обнаруженные исследователями GReAT (CVE-2023-32434, CVE-2023-32435, CVE-2023-38606, CVE-2023-41990). Они затрагивали большое количество продуктов Apple, среди которых iPhone, iPod, iPad, устройства на Mac OS, Apple TV и Apple Watch.
Как экспертам удалось раскрыть цепочку атак. Чтобы обнаружить эти уязвимости и понять, как действовали атакующие, специалистам «Лаборатории Касперского» пришлось проявить изобретательность. В частности, им нужно было придумать методы, которые позволят обойти шифрование злоумышленников. Задача осложнялась закрытостью iOS. Например, чтобы извлечь вложение из iMessage — начало цепочки заражения — нужно было заполучить зашифрованный текст и ключ для шифрования AES. Первый компонент удалось добыть, перехватив трафик к серверам iCloud через mitmproxy. Проделать то же самое с ключом было нельзя, поскольку он отправляется по протоколу iMessage. Поэтому эксперты придумали способ нарушить процесс загрузки зашифрованного текста вложения, чтобы ключ сохранился в базе данных SMS.db. Для этого они изменили несколько байт в зашифрованном тексте с помощью дополнения для mitmproxy, а затем загрузили резервную копию iTunes с заражённого устройства (они использовались вместо полных образов устройств) и извлекли ключ из содержащейся в ней базы данных.
«Аппаратные средства защиты устройств с новыми чипами Apple значительно повышают их устойчивость к кибератакам, хотя они не являются полностью неуязвимыми. Операция Триангуляция — это напоминание о том, как важно с осторожностью относиться к вложениям, которые приходят в iMessage из незнакомых источников. Выводы о стратегиях в этой кампании могут послужить ценным руководством для противодействия подобным атакам. Также повышению безопасности может поспособствовать поиск баланса между закрытостью системы и её доступности для исследователей», — комментирует Борис Ларин, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Чтобы помочь пользователям защититься, «Лаборатория Касперского» ранее опубликовала подробный отчёт об атаке и разработала специальную утилиту, благодаря которой можно проверить, не заражено ли устройство.
«Защита систем от продвинутых кибератак — непростая задача, особенно в случае закрытых систем, таких как iOS. Именно поэтому важно внедрять многоуровневые меры безопасности для обнаружения и предотвращения подобных инцидентов», — отмечает Игорь Кузнецов, руководитель Глобального исследовательского центра «Лаборатории Касперского».
Узнать больше про Операцию Триангуляция можно на сайте https://securelist.ru/operation-triangulation-catching-wild-triangle/108287/. «Лаборатория Касперского» планирует дальнейшую публикацию технических деталей и дополнительныех отчётов по своему исследованию.
Чтобы защититься от целевых атак, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- с осторожностью относиться к электронным письмам, сообщениям или звонкам, в которых просят предоставить конфиденциальную информацию. Внимательно проверять отправителя, прежде чем делиться с кем-то данными или переходить по подозрительным ссылкам;
- обеспечить сотрудникам Центра управления безопасностью (SOC) доступ к информации об угрозах (TI). Например, на портале Kaspersky Threat Intelligence можно получить данные о кибератаках, собранные «Лабораторией Касперского» более чем за 20 лет;
- повышать квалификацию сотрудников, отвечающих за безопасность, в том числе по новейшим целевым угрозам. В этом могут помочь онлайн-тренинги, разработанные ведущими экспертами «Лаборатории Касперского»;
- использовать EDR-решения для выявления и реагирования на инциденты на уровне конечных устройств, такие как Kaspersky Endpoint Detection and Response.