https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_766f95b7c8b568ed76332c850_o.jpg
“Kaspersky” mütəxəssisləri “WhatsApp”da “Android” üçün əvvəllər məlum olmayan zərərli proqram –casus troyan daşıyıcısı olan mod aşkar ediblər. Ona “CanesSpy” adı verilib. Mod bir müddətdir ki, “Telegram” kanallarında ərəb və azərbaycan dillərində yayılıb. Oktyabrın 5-dən 31-dək şirkətin təhlükəsizlik həlləri dünyanın yüzdən çox ölkəsində bu casus troyandan istifadə edilərək təşkil edilən 340 mindən çox hücumun qarşısını alıb. Onların demək olar ki, yarısı Azərbaycandakı istifadəçilərin payına düşüb. Hücumların sayına görə Səudiyyə Ərəbistanı, Yəmən, Türkiyə və Misiri də qeyd etmək olar.
Modlar, məsələn, messencerlər və ya oyunlar üçün qeyri-rəsmi əlavələrdir. Onlar rəsmi tətbiqlərin imkanlarını genişləndirməyə şərait yaradır. Bununla belə, bu cür modlar vasitəsilə təcavüzkarlar tez-tez zərərli proqramlar yayırlar.
Funksionallıq. Yeni troyan “Android”də “WhatsApp” üçün məsələn, gecikmiş göndərmə seçimi və ya digər təkmilləşdirmələr təklif edən bəzi modifikasiyalarla birlikdə yayılır. Troyan yoluxmuş smartfondan kontakt siyahısı, cihazdakı hesablar haqqında məlumat və sənədlər kimi məlumatları oğurlaya bilər. Əmr əsasında o, cihazın mikrofonundan səs də yazmağa başlayır. Telefonu yandırdığınız və ya enerji dolumu üçün cərəyana qoşduğunuz zaman casus modul işə başlayır.
Yayılma. Yoluxmuş faylların əsas mənbəyi əsasən ərəb və Azərbaycan dillərində olan “Telegram” kanallarıdır. Üstəlik, onlardan təkcə ən populyarında abunəçilərin ümumi sayı təxminən iki milyona çatır.
“Kaspersky” aşkarlanan kanallarda zərərli proqramın olması barədə “Telegram”a məlumat verib. Bununla belə, zərərli modlar həmçinin messencerlər üçün modları yükləyə biləcəyiniz müxtəlif saytlar vasitəsilə də yayılır.
“Yalnız qanuni əlavə funksiyaları deyil, həm də zərərli proqramları ehtiva edən müxtəlif modları getdikcə daha çox görürük. Bu cür proqramların yayılmasının əsas yolu qeyri-rəsmi resurslardır, burada çox vaxt moderasiya yoxdur. Məsələn, istifadəçilər müxtəlif messencer kanallarında onlarla qarşılaşa bilərlər. Eyni zamanda, bu cür platformaların auditoriyasının ölçüsü təsiredici rola malikdir ki, nəticədə insanların sayıqlığını azaldır. Buna görə də rəsmi xidmət müştərilərindən istifadə etmək vacibdir: bu yolla zərərli proqramla qarşılaşma riskləri azalır”, - deyə “Kaspersky”nin kibertəhlükəsizlik üzrə eksperti Dmitri Kalinin qeyd edir.
“Kaspersky” təhlükəsizlik həllərinin “Trojan-Spy.AndroidOS.CanesSpy” kimi aşkar etdiyi zərərli proqram haqqında daha ətraflı məlumatı “securelist” paylaşımında oxuya bilərsiniz.
Casus troyanının qurbanı olmamaq üçün “Kaspersky” tövsiyə edir:
• tətbiqləri rəsmi mağazalardan yükləyin ki, zərərli proqramla qarşılaşma riskini azaldasınız;
• hələ də üçüncü tərəf mənbəsindən tətbiq quraşdırmaq istəyirsinizsə, təhlükəsizlik həllindən istifadə edərək onu zərərli kod təhlükəsinə qarşı yoxlayın;

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_766f95b7c8b568ed76332c850_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили мод для WhatsApp, который содержит ранее неизвестное вредоносное ПО — троянца-шпиона для Android. Он получил название CanesSpy. Мод уже некоторое время распространяется в Telegram-каналах на арабском и азербайджанском языках. С 5 по 31 октября защитные решения компании предотвратили более 340 тысяч атак с его использованием в более чем ста странах мира. Почти половина из них пришлась на пользователей в Азербайджане. Также среди топ-стран по количеству атак — Саудовская Аравия, Йемен, Турция и Египет.
Моды — это неофициальные дополнения, например, к мессенджерам или играм. Они позволяют расширить возможности официальных приложений. Однако под видом таких программ злоумышленники часто распространяют вредоносное ПО.
Функционал. Новая программа-троянец распространяется вместе с некоторыми модификациями для WhatsApp на Android, которые предлагают, например, опцию отложенного постинга или другие улучшения. Троянец может красть данные с заражённого смартфона: список контактов, информацию об аккаунтах на устройстве, документы. По команде он начинает вести запись с микрофона устройства. Шпионский модуль начинает работать при включении или постановке телефона на зарядку.
Распространение. Основной источник заражённых файлов — Telegram-каналы преимущественно на арабском и азербайджанском языках. Причём суммарное число подписчиков только в самых популярных из них достигает почти двух миллионов пользователей.
«Лаборатория Касперского» уведомила Telegram о наличии вредоносного ПО в обнаруженных каналах. Однако вредоносные моды распространяются также через различные сайты, где можно скачать моды для мессенджеров.
«Мы всё чаще встречаем различные моды, которые содержат не только легитимные дополнительные функции, но и вредоносное ПО. Основной способ распространения таких программ — неофициальные ресурсы, где зачастую отсутствует модерация. Например, пользователи могут столкнуться с ними в разных каналах в мессенджерах. При этом размер аудитории таких площадок может быть внушительным, что снижает бдительность людей. Поэтому важно пользоваться официальными клиентами сервисов: так риски столкнуться со зловредным ПО снижаются», — комментирует Дмитрий Калинин, эксперт по кибербезопасности в «Лаборатории Касперского».
Подробно о зловреде, который защитные решения «Лаборатории Касперского» детектируют как Trojan-Spy.AndroidOS.CanesSpy, можно прочитать в посте на securelist.
Чтобы не стать жертвой троянца-шпиона «Лаборатория Касперского» рекомендует:
- скачивайте приложения из официальных магазинов — это снизит риски столкнуться с вредоносной программой;
- если всё же хотите установить приложение из стороннего источника, проверьте его на наличие вредоносного кода с помощью защитного решения;