https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_14f1ced7d76ff59dd771b2188_o.jpg
Özbəkistanın Kokand şəhərində Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyində daimi Azərbaycan stendi yaradılır və stendə ölkəmizə dair maraqlı əl işləri və eksponatlar hədiyyə olunub.
Cari il 21-22 sentyabr tarixlərində Özbəkistan Mədəniyyət Nazirliyi, Fərqanə vilayət hakimliyi və “Hunarmand” (Dulusçuluq) Assosiasiyasının birgə layihəsi ilə Kokand şəhərində
II Beynəlxalq Tətbiqi Sənəti Festivalı keçirilib. Tədbirlərdə dünyanın 70 ölkəsindən gələn dulusçular, sənətşünaslar, ekspertlər, keramika və ağacoyma sahəsinin usta və şagirdləri, tədqiqatçılar, dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn biznes sahəsinin nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycanı Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi təmsil edib və Azərbaycan sənətkarlarının iştirakı təmin edilib.
II Beynəlxalq Tətbiqi Sənəti Festivalı çərçivəsində cari il 21 sentyabr tarixində Kokand şəhərində Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyinin açılışı olub.
Muzeyin əsas məqsədinin xalq sənətinin qorunub saxlanılması və inkişafı, bu sərvətlərin gələcək nəsillərə ötürülməsi, mövcud nadir sənətkarlıq məktəblərinin ənənələrinin davam etdirilməsi və nümayiş etdirilməsidir. Muzeydə ilkin olaraq Özbəkistan, Çin, Yeni Zelandiya, İran, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Hindistan, Tailand, İndoneziya, Malayziya və s. sənətkarların əl işlərinə dair stendlər qurulmuşdur.
Açılış mərasimi çərçivəsində Kokanddakı Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyinin və Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbərliyi arasında görüş keçirilmiş, qeyd olunan beynəlxalq muzeydə gələcəkdə Azərbaycan stendinin də yaradılması və burda sənətkarlarımızın əl işlərinin hədiyyə edilməsi və daimi milli stendimizin yaradılması razılaşdırılmışdır.
Özbəkistandakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə milli mədəniyyətimizin təbliği məqsədi ilə Azərbaycan sənətkarlarının maraqlı əl işləri, sənətkarlıq məmulatlarını toplamış və sözügedən Muzeydə milli stendimizin yaradılması layihəsinə start vermişdir.
Kokanddakı Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyində yaradılacaq Azərbaycan stendində qədim tariximiz, zəngin mədəniyyətimiz, sənətkarlarımızın istedadını nümayiş etdirən əl işləri, eksponatların nümayişi nəzərdə tutulub.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən stendə Azərbaycan xalçası, xalqımıza məxsus ən qədim tikmə növü olan təkəlduz, ipəkdən hazırlanmış, qadın baş geyimi – kəlağayılar, ağac üzərində oyma ilə hazırlanmış - tarixi İçərişəhərin və Şuşa qalasının görüntülərini əks etdirən tablo, Azərbaycan bayrağının əks olunduğu xəritə, Azərbaycan milli musiqi alətlərinin maketi əks olunmuş çərçivə, milli geyimdə kuklalar, milli naxışlarla bəzədilmiş və xalqımızın çay mədəniyyətini əks etdirən armudu stəkanlar, çaynik, xüsusi dizayn ilə misdən hazırlanmış qədim çırağın maketi hədiyyə olunmuşdur.
Bundan başqa, milli stendimizə Azərbaycan milli rəqsləri, xalq oyunları-pəhləvanlıq sənəti, Molla Nəsrəddin, xalça toxuyan Azərbaycan qadını, muğam ifa edən üçlüyü əks etdirən ağac və plastikdən hazırlanmış xüsusi maketlər də əvəzsiz olaraq verilib.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzindən verilən məlumata görə yaxın zamanlarda Kokand şəhərindəki Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyində daimi Azərbaycan stendinin açılışı nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_14f1ced7d76ff59dd771b2188_o.jpg
В Международном музее прикладного искусства город Коканд Узбекистана создается постоянный стенд Азербайджана, которому будут подарены интересные ручные изделия и экспонаты об Азербайджане.
21-22 сентября текущего года по совместному проекту Министерства культуры Узбекистана, Хокимията Ферганский области и Ассоциации «Хунарманд» (Гончарное дело) в городе Коканд состоялся II Международный фестиваль прикладного искусства.
На мероприятиях приняли участие гончары из 70 стран мира, искусствоведы, эксперты, мастера керамики и резьбы по дереву, исследователи, представители бизнеса из разных стран мира.
Азербайджан на мероприятии представлял Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане, в связи с чем было обеспечено участие азербайджанских мастеров.
В Коканде, 21 сентября текущего года в рамках II Международного фестиваля прикладного искусства открылся Международный музей ремесел.
Основная цель музея – сохранение и развитие народного искусства, передача этих богатств будущим поколениям, продолжение и демонстрация традиций существующих редких ремесленных школ.
В музее изначально БЫЛИ Установлены стенды из ручных дел ремесленников. Узбекистана, Китая, Новой Зеландии, Ирана, Казахстана, Киргизии, Индии, Таиланда, Индонезии, Малайзии и др.
В рамках церемонии открытия музея, состоялась встреча руководства Международного музея ремесел в Коканде и Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане. Была достигнута договоренность о создании в будущем азербайджанского стенда в упомянутом международном музее и представлении здесь ремесленных изделий мастеров Азербайджана, а также о создании постоянного национального стенда.
Азербайджанский Культурный Центр в Узбекистане при поддержке Министерства культуры Азербайджана собрал интересные изделия ручной работы азербайджанских ремесленников с целью пропаганды нашей национальной культуры и дал старт проекту создания нашего национального стенда в указанном Музее.
Азербайджанский стенд, который будет создан в Международном музее прикладного искусства в Коканде, предназначен для демонстрации изделий ручной работы и экспонатов, отражающие нашу древнюю историю, богатую культуру и талант наших ремесленников.
Стенду Азербайджанским Культурным Центром подарены азербайджанский ковёр, древнейший вид вышивки текалдуз, принадлежащий нашему народу, женский головной убор из шелка - келагаи, вырезанное по дереву табло, отображающая исторический Ичери-шахар и крепость Шуша, карта с отражением Азербайджанского флага, рамки с макетом музыкальных инструментов, куклы в национальной одежде, стаканы-армуду, украшенные национальными узорами и отражающие чайную культуру нашего народа, чайник, а также в подарок были преподнесены старинные лампы из меди особого дизайна.
Кроме того, нашему национальному стенду были переданы специальные модели из дерева и пластика, отображающие азербайджанские национальные танцы, народное искусство-борьба пехлеванов, макет Моллы Насреддина, азербайджанку- мастерицу по ковру и трио исполнителей мугама.
По информации, предоставленной Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане, в ближайшее время в Международном музее прикладного искусства города Коканда предусматривается открытие постоянного стенда Азербайджана.